Trwa ładowanie...
d1qjzte

Badenia-Wirtemergia

Najnowsze informacje
Strefa czasowa:

Stuttgart UTC/GMT 2:00 godz

Waluta:

Euro

Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Badenia-Wirtembergia to malowniczy region położony na południu Niemiec. Stolicą regionu jest Stuttgart. Region jest jest dość gęsto zaludniony – zamieszkuje go ponad 10 milionów mieszkańców.

Badenia-Wirtembergia - co warto zobaczyć?

Najważniejszymi atrakcjami tego regionu jest Jezioro Bodeńskie, malownicze miasteczko Baden-Baden, Schwarzwald i Heidelberg z okazałym zamkiem. Badenia Wirtembergia leży na Nizinie Górnoreńskiej, południe regionu to okazały masyw górski Alp. Przez prawie cały obszar regionu płynie Ren.

Badenia-Wirtembergia to jeden z najbardziej atrakcyjnych pod względem turystyki regionów w Niemczech. Atrakcje Badenii-Wirtembergii stanowią zabytkowe miasteczka, miasto uniwersyteckie Heidelberg, zameczki, pałace, kościoły i klasztory nad Renem.

Warto odwiedzić Jezioro Bodeńskie – położone u stóp Alp, na granicy Niemiec ze Szwajcarią, na szlaku graniczącym z regionem Bawarii. Trzecie co do wielkości jezioro w Europie. Nie można nie zobaczyć też imponującego gotycko-renesansowego zamku w Heidelbergu – to symbol niemieckiego romantyzmu.

Badenia-Wirtembergia – krajobrazy i uzdrowiska

Region ma przepiękne krajobrazy, w szczególności warto odwiedzić Schwarzwald. Jest bardzo popularnym regionem turystycznym, z wieloma ośrodkami turystycznymi – można przyjechać tu zimą i poznać sporty zimowe. W regionie Badenii Wirtembergii występują źródła ciepłych wód mineralnych, a więc są i uzdrowiska ze źródłami.

Najpopularniejszym uzdrowiskiem w regionie i jednym z popularniejszych w Europie jest Baden-Baden. Wcześniej należące do Francji urokliwie położone w dolinie miasteczko o długiej tradycji turystycznej – odwiedzane było przez elity i władców od XVIII wieku, kiedy zyskało miano letniej stolicy Europy.

Badenia-Wirtembergia – lokalne przysmaki

Istnieje więcej niż jeden powód, aby przyjechać do Badenii-Wirtembergii. Warto wspomnieć, że jest to kraina, która posiada najwięcej nagród, wyróżnień i gwiazdek w dziedzinie gastronomii. Poznaj kuchnię niemiecką w najlepszym wydaniu.

Przede wszystkim – dojrzewająca szynka Schwarzwaldzka. To szynka wędzona na zimno, prawdziwy niemiecki przysmak, podwędzana specjalnym dymem z szyszek i wiórek świerkowych. Dojrzewa później 4 tygodnie.

Warto wypić nieco Grauburgundera, czyli tzw. szarego burgunda. Jeśli lubimy jeść na świeżym powietrzu, na pewno zasmakuje nam świeżo złowiona rybka słodkowodna w Jeziorze Bodeńskim. Smakoszy na pewno zadowoli wykwintny obiad w Schwartzwaldzie.

Badenia-Wirtembergia – na co masz ochotę?

Wzdłuż brzegu Jeziora Bodeńskiego organizowane są wycieczki rowerowe dla pasjonatów aktywnego wypoczynku, któremu uroku dodaje masyw okolicznych gór – krajobraz jest niesamowity.

Jeśli kontakt z przyrodą i muzea nie są dla was najważniejsze, odpoczniecie w kurortach i miasteczkach regionu. Kurorty Badenii-Wirtembergii to liczne hotele, SPA i ośrodki wypoczynkowe, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. Można zdecydować się na kąpiel błotną lub masaż.

Badenia-Wirtembergia jest też ośrodkiem motoryzacji – pasjonaci zwiedzą muzeum Porsche w Stuttgarcie. Mało kto wie, że ten region to ojczyzna zegara z kukułką, słynnych i ekskluzywnych garniturów marki Boss czy Porsche.

Badenia-Wirtembergia – lotniska i transport

Lotniska, jakie znajduj się w regionie, to przede wszystkim Lotnisko Fryburg Bryzgowijski, Lotnisko Frankfurt i Lotnisko Stuttgart oraz mniejsze jak np. lotnisko Mannheim.

Badenia-Wirtemergia
Przykładowe ceny

- Woda 1,5 l - 0,85 gr;
- Coca cola 2 l - 5,46 zł;
- Piwo 0,5 l - 2,5 zł;
- Papierosy - 25 zł.

Komunikacja

Samoloty
Kolej
Samochody
Kolejka miejska
Tramwaje
Rowery
Taksówki

Co warto zjeść i wypić

Szynka Schwartzwaldzka
Kiełbaski frankfurterki
Ryby słodkowodne

Co warto zobaczyć
Położenie

Niemcy Południowe

Wiza/paszport

UE

Orientacyjna odległość

1 100 km do Stuttgartu

Czas lotu / jazdy samochodem

3 h 30 min / 10 h

Najpopularniejsze lotniska

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qjzte
d1qjzte
d1qjzte