Trwa ładowanie...
d34w5ac

Zamek w Mannheim

Największe atrakcje
Zamek w Mannheim
Kraj
Region
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY

Zamek w Mannheim (niem. Mannheimer Schloss) to drugi największy pałac barokowy w Europie. Mieści się w Mannheim w Badenii-Wirtembergii, w Niemieczech.

Początkowo była to główna siedziba książęca, w której zamieszkiwał książę-elektor w Palatynacie, czyli historycznej krainie Niemiec. Część barokowego pałacu jest obecnie użytkowana jako Uniwersytet w Mannheim. Możemy zwiedzać centralną część odrestaurowanego pałacu.

Zamek w Mannheim – centrum historii, kultury i sztuki

Miasto Mannheim zostało założone w 1606 roku, z czasem jego pozycja stawała cię coraz wyższa. Miasto zostało umocnione, a na miejscu dzisiejszego zamku znajdowała się twierdza i siedziba księcia-elektora. Prawdziwy pałac pochodzi z XVIII wieku.

Niewątpliwie pałac w Mannheim jest jedną z jego największych atrakcji, położoną w unikalny sposób w kwadratowym układzie urbanistycznym. Zabytkowa zabudowa Mannheim to kwadratowe miasto złożone z 144 pól podzielonych prostopadłymi ulicami. Zabudowa ta powstała w I poł. XVIII wieku. Ulice w tym układzie urbanistycznym nie mają nazw tylko oznaczenia pól literami i cyframi, na przykład B5, C6 czy H2.

Zamek w Mannheim – historia

Budowę rozpoczęto w 1720 r. Budynek miał kosztować około 300 tys. guldenów, finansowany przez specjalnie w tym celu wyznaczony podatek na budowę pałacu, ale w końcu koszt budowy pałacu w Mannheim wyniósł około dwa miliony guldenów i poważnie pogorszył sytuację finansową regionu.

W pałacu odbywały się liczne koncerty, bywał tam także Mozart. Powodzenie pałacu w Mannheim trwało do 1778 roku – w tym, kiedy miasto straciło znaczenie na rzecz Monachium i stało się kwaterą wybranych organów administracyjnych. Przez większość XIX i początek XX w. pałac był używany jako budynek reprezentacyjny i muzeum.

Od 1763 pałac w Mannheim funkcjonuje jako uczelnia założona przez Karla Theodora, a od 1967 jako Uniwersytet i mieści w sobie centralny kompleks budynków. W pałacu Mannheim znajdują się kluczowe instytucje, takie jak rektorat czy główna biblioteka.

Zamek w Mannheim – budynek

Imponująca zabudowa pałacu w Mannheim to fasada o długości 450 metrów od frontu. Otacza go obszar o powierzchni 6 hektarów. Pałac w Mannheim jest jednym z największych takich budowli w Europie i drugim co do wielkości barokowym zabytkiem Europy po Wersalu we Francji. Architekci upewnili się, że Mannheim ma o jedno okno więcej niż Wersal.

Zamek w Mannheim – zwiedzanie

Zwiedzanie zamku w Mannheim odbywa się w centralnej części pałacu tzw. Mittelbau z kilkoma reprezentatywnymi salami z tkaninami, meblami, obrazami, porcelaną i srebrem. Część dla zwiedzających otaczają dwa skrzydła – wschodnie i zachodnie, w których mieszczą się pomieszczenia Uniwersytetu.

Zamek w Mannheim – bilety i godziny otwarcia

Zwiedzamy pałac w Mannheim tradycyjnie od wtorku do niedzieli oraz w święta. W poniedziałek podobnie jak w innych tego rodzaju placówkach obiekt jest zamknięty dla zwiedzających i odbywają się prace konserwatorskie.

Zwiedzanie zamku w Mannheim odbywa się od godziny 10.00 do 17.00 od wtorku do niedzieli, a ostatni zwiedzający mogą wejść o 16.30. Zwiedzanie grupowe odbywa się w soboty niedziele i święta od 11.00 do 16.00. Za bilety do pałacu w Mannheim dorośli zapłacą 7 euro, dzieci 3,5 euro, a grupy powyżej 20 osób 6,3 euro. Jest możliwość wynajęcia przewodnika dla grupy za 162 euro.

Zamek w Mannheim - ciekawostki

Ciekawostką na temat zamku w Mannheim jest to, że w podziemiach jednego ze skrzydeł znajduje się ogromny bunkier z okresu II wojny światowej. W północnym skrzydle znajduje się imponujący kościół pałacowy z zabytkową kaplicą z okresu baroku, zdobioną freskami przez wybitnego Cosmasa Damiana Asama.

Zamek w Mannheim
Czas lotu / jazdy samochodem

1 h 35 min/10 h 22 min

Strefa czasowa

UTC/GMT + 2:00

Waluta

Euro

Godziny otwarcia

- Wtorek - niedziela: 10-17;
- Sobota: nieczynne;
- Ostatni zwiedzajacy mogą wejść: 16:30.

Ceny biletów

- Dorośli: 7 euro (31,5 zł);
- Dzieci: 3,5 euro (15,75 zł);
- Bilet rodzinny 17,3 euro (77 zł);
- Zwiedzanie z przewodnikiem: od 162 euro (729 zł).

Orientacyjna odległość

1150 km od Warszawy

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34w5ac
d34w5ac
d34w5ac