Trwa ładowanie...
d4msip7

Zamienią plastik w energię. Projekt spalarni śmieci morskich

Honglin Li wpadł na pomysł stworzenia sieci unoszących się na wodzie "wieżowców", pełniących rolę spalarni śmieci. Konstrukcje o nazwie Filtration Skyscraper miałyby produkować energię, oczyszczając jednocześnie wodę z odpadów.
Share
Projekt wodnej spalarni śmieci
Projekt wodnej spalarni śmieciŹródło: Honglin Li
d4msip7

Twórca projektu wyszedł z inicjatywą przebudowy opuszczonych platform wiertniczych na wysokowydajne spalarnie śmieci. Miałyby one powstać w miejscach, gdzie prądy morskie kumulują nieczystości pochodzące z rzek i mórz z całego świata.

Jednym z miejsc, w którym mogłaby powstać taka spalarnia jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci, która znajduje się na Oceanie Spokojnym. Plama na chwilę obecną zajmuje powierzchnię ok. 3 razy większą od powierzchni Francji.

d4msip7

Praca spalarni polegałaby na pompowaniu wody, oddzielaniu od niej odpadów, a następnie ich spalaniu. Wygenerowane tym sposobem ciepło zamieniałoby wodę w parę, która napędzałaby wielkie turbiny wytwarzające prąd.

Spalarnia filtrowałaby dym powstały w procesie spalania śmieci, a zgromadzony odpad byłby przenoszony na ląd i składowany na specjalnych wysypiskach. Inne odpady miałyby być również kompostowane bądź przetwarzane na alternatywne paliwo.

Projekt autorstwa Honglin Li ma coraz większe szanse na realizację, gdyż podobne spalarnie działają już na lądzie. Koncepcja Honglina została wyróżniona przez magazyn eVolo 2019 w konkursie na najbardziej innowacyjne wieżowce.

Źródło: Magazyn WhiteMAD

d4msip7

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Plama śmieci na Pacyfiku [Enigma]

d4msip7

Podziel się opinią

Share
d4msip7
d4msip7