Zatoka Morza Czerwonego. Akaba to prawdziwy raj
Krystaliczna woda, bajeczne rafy, piaszczyste plaże z palmami oraz czerwone pustynie - oto oblicza Akaby, raju nie w pełni odkrytego przez polskich turystów. Zatoka Morza Czarnego to świetny urlopowy wybór.
07.08.2006 | aktual.: 19.10.2019 21:33
Krystalicznie czysta woda w połączeniu z wielką różnorodnością egzotycznego życia morskiego i zachwycającymi rafami koralowymi, ponad 30 miejsc do nurkowania, skąpane w słońcu dni oraz ciepła woda przez cały rok czynią leżącą na Riwierze Morza Czerwonego Akabę doskonałym miejscem do wakacyjnego nurkowania.
Akaba to prawdziwy raj zarówno dla wytrawnych płetwonurków, jak też adeptów tego sportu. W Polsce trwa kampania informacyjna mająca na celu promowanie Akaby - malowniczego zakątka w Jordanii. Jest ona prowadzona przez Zarząd Specjalnej Strefy Ekonomicznej Akaba (ASEZA) i współfinansowana przez Unię Europejską.
Wybrzeże Morza Czerwonego stało się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc dla zapalonych płetwonurków zawodowców i amatorów. Jednak rzadko kto w Polsce słyszał o Akabie - prawdziwym jordańskim raju dla miłośników tego sportu, z intrygującymi wodami w kolorze indygo, skrywającymi barwne życie podwodne.
\"Akaba oferuje ponad 30 różnych miejsc do nurkowania wzdłuż wybrzeża, ze spadkami i ścianami zaczynającymi się już na głębokości 10 metrów oraz wrakiem zatopionego statku, który znajduje się 8 metrów pod powierzchnią wody. Łagodny klimat sprawia, że Akaba to prawdziwy raj dla płetwonurków przez cały rok. Temperatura wody w zatoce sięga średnio 22,5o C, zimą spadając do 20o C. Prąd jest minimalny, a widoczność pod wodą zazwyczaj przekracza 20 metrów. Warto również wspomnieć o ogromnej różnorodności miejsc do nurkowania - od podwodnych ogrodów, zatopionego czołgu, chronionych i zachowanych w naturalnym stanie raf przybrzeżnych, po zapierające dech w piersiach kaniony i szczyty. Myślę, że każdy amator nurkowania znajdzie tu coś dla siebie\" - mówi Mohammad A. Arabiat, Marketing Manager ASEZA.
Większość płetwonurków rozpoczyna zwiedzanie podwodnego świata Morza Czerwonego zanurzając się w ciągu dnia przy brzegu, bądź nurkując z łodzi. Osoby bardziej doświadczone mogą wybrać się w odległe, dziewicze miejsca, gdzie znajdują się rzadko spotykane gatunki podwodnej fauny i flory. Jedną z godnych polecenia atrakcji jest podwodna wyprawa po zmierzchu. Obserwowanie nocnych żyjątek takich jak kraby, krewetki i homary wchodzących do spowitej mrokiem wody w poszukiwaniu pożywienia z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Akaba to również idealne miejsce dla tych, którzy pragną nauczyć się nurkować. Ośrodki szkoleniowe są dostosowane do potrzeb wymagających klientów. Dwie lekcje z pełnym wyposażeniem kosztują około 60 USD. Z kolei ci, którzy wolą uczyć się pływać z rurką zapłacą jedynie około 12 USD za kilka godzin nurkowania (w cenie transport, przewodnik oraz wyposażenie - maska, płetwy, fajka) lub 6 USD bez sprzętu.
Warto skorzystać z pakietów oferowanych przez miejscowe biura. W ten sposób można jeszcze więcej zyskać. Pakiet zazwyczaj obejmuje 10 sesji nurkowania z brzegu, w tym poznawanie podwodnego świata nocą, nocleg i kolacja na pustyni Wadi Rum, jak też 2-godzinną przejażdżkę jeepem za 200 USD od osoby. Warunkiem jest jednak zebranie minimum czteroosobowej grupy. Cena obejmuje również wynajem butli z tlenem, pasa balastowego oraz transport.
Dzięki licznej bazie ośrodków nurkowania, można wybrać najdogodniejszą dla siebie ofertę. Miłośnicy barwnego, podwodnego świata powinni odwiedzić Aquarium Diving Site, gdzie można podziwiać miękkie i twarde koralowce, różnego rodzaju ryby motylowate, papuzie czy lwie lub Ogrody (the Gardens) będące doskonałym miejscem dla amatorów podwodnych zdjęć. Warto również popłynąć na Rafę Tęczową (Rainbow Reef), gdzie często występuje ryba zwana hiszpańską tancerką, jak też ogromne liczby homarów.
Miłośnicy życia podwodnego poszukujący bardziej ekscytujących przeżyć mogą poszukać znajdującego się pod wodą wraku frachtowca Cedar Pride (760 ton, 81 m. długości i 20 m. szerokości) celowo zatopionego w 1995 roku. Łączy on ze sobą dwie rafy, można więc pod nim przepłynąć na głębokości około 25 metrów, podziwiając miękkie koralowce i wspaniałą florę morską wewnątrz i na zewnątrz statku.
Podwodny świat Akaby czeka na polskich płetwonurków, by odkryli jego naturalne piękno.
_ Istotne informacje _
2. Do nurkowania z akwalungiem potrzebna jest ważna licencja. Akaba dzięki szerokiej ofercie kursów jest doskonałym miejscem do nauki nurkowania z akwalungiem.
3. Koralowców nie można usuwać, kupować ani sprzedawać, ale można zaadoptować podrost koralowy i śledzić jego rozwój. Park morski w Akabie (The Akaba Marine Park) odpowiada za ochronę raf i aktywność płetwonurków w tym rejonie.
Podstawowe informacje
Powierzchnia: 375 km², 27 km linii brzegowej
Ludność: 86.000
Położenie: Akaba znajduje się w Jordanii nad zatoką Morza Czerwonego o tej samej nazwie. Region ten jest usytuowany strategicznie na przecięciu trzech kontynentów: Azji, Europy i Afryki.
Ustrój Jordanii: * monarchia konstytucyjna (Król Abdullah II, Premier Marouf al-Bakhit)
*Waluta: Dinar jordański (JD), 1 JD równa się 1,4 USD.
Klimat: Suchy kontynentalno-tropikalny: gorące wietrzne lata (powyżej 30ºC), ciepłe zimy (ok. 20ºC)
Czas: Czas w Jordanii jest przesunięty o 1 godzinę do przodu w stosunku do czasu polskiego.
Turystyka
*Główne atrakcje: * Akaba to miejsce, w którym można spędzić wakacje o każdej porze roku, mające każdemu coś do zaoferowania i cieszące się popularnością wśród turystów w każdym wieku. To nadbrzeżne miasto korzysta z dobrodziejstw wspaniałej pogody przez cały rok. Jest tu gorąco i wietrznie w lecie oraz ciepło w zimie. Akaba oferuje niemal wszystkie formy wypoczynku, o jakich urlopowicz może zamarzyć, od żeglarstwa i nurkowania po safari na wielbłądach czy zwiedzanie światowej sławy zabytków w Petrze.
Miejsca, które warto zobaczyć:
*Plaże: * – jej ciekawostką jest to, że miejscowi rolnicy uprawiają na plaży i w jej okolicach warzywa. Na nadbrzeżu znajduje się wiele tradycyjnych restauracji, w których można smacznie zjeść albo zatopić się w kawiarnianym gwarze.
*Sporty wodne: * _ Królewski Ośrodek dla Nurków _– Osoby zainteresowane nurkowaniem, mogą wybrać się do Królewskiego Ośrodka dla Nurków, który dysponuje bezpośrednim dostępem do plaży oraz basenem ze świeżą wodą, tarasami słonecznymi, barem i restauracją. _ Zatoka Tala _ oferuje z kolei szeroką gamę możliwości dla całej rodziny: hotele, sport i rekreację, ponadto 2 km plaży, pole golfowe, klub plażowy, ośrodki handlowe i sklepy, przystań oraz miasteczko przy przystani.
Archeologia: _ \"Najstarszy Kościół Świata\" _ – najbardziej fascynujące ostatnie odkrycie, pochodzi z końca III w. _ Otoczone murem miasto Ayla _– stanowi rzadki przykład wczesnoislamskiej koncepcji urbanistycznej. _ Fort Akaba _- został zbudowany w 1587 r. za czasów panowania jednego z ostatnich sułtanów mameluckich i był wielokrotnie od tego czasu przebudowywany.
Zakupy: Ceny są tu przystępne, gdyż Akaba jest strefą bezcłową. W Akabie znajduje się dużo sklepów, m.in. z pamiątkami. Jedną z najbardziej popularnych jordańskich pamiątek jest ozdobna butelka piaskowa. Misterne wzory wykonuje się z piasku za pomocą drutów i lejka. Cena zależy od wielkości i wzoru, może wahać się od 5 do 20 JD. Do innych popularnych zakupów w Akabie należą fajki wodne, \"ud\" (arabskie lutnie) i \"kefijas\" (duże bawełniane chusty na głowę z frędzlami) a także biżuteria i dywany tkane przez Beduinki. Turyści mogą z łatwością porozumiewać się ze sprzedawcami po angielsku. Większość sklepów jest otwartych pomiędzy 9:00 a 23:00.
*Kuchnia: * W Akabie są liczne restauracje, zwłaszcza rybne - chociaż specjalnością narodową jest jagnięcina. Trzeba skosztować Mansaf, czyli jagnięciny przyprawionej aromatycznymi ziołami albo pieczonego jagnięcia nadziewanego ryżem, posiekaną cebulą, orzechami i rodzynkami. Kuchnia w Akabie jest bardzo wyrafinowana, pełna dań podawanych z ziarnami zbóż, serem, jogurtem, suszonymi owocami i warzywami. Koniecznie trzeba spróbować herbaty podawanej z dużą ilością cukru i liśćmi mięty.
Imprezy: _ Distant Heat _– na pustyni Wadi Rum co roku odbywa się dwudniowa impreza podczas której DJ-je z Jordanii oraz innych zakątków świata porywają zgromadzone tłumy młodych ludzi w rytm muzyki elektronicznej. W tym roku wydarzenie to nastąpi 27 oraz 28 lipca. Z kolei ci, którzy preferują aktywny wypoczynek, bądź przepiękne widoki, Akaba oferuje co roku kilka maratonów, niezmiernie popularnych w tym regionie. W listopadzie można wziąć udział w corocznym dobroczynnym biegu _ Jabal Ishrin _(Jabal Ishrin Charity Desert Marathon) wokół zachwycających gór Wadi Rum, zaś w grudniu Akaba zaprasza biegaczy amatorów do uczestnictwa w czwartym _ Red Sea Half Marathon _.
*Dojazd: * Do Akaby można dostać się drogą morską, powietrzną i lądową. Z Polski można wybrać się jednym z międzynarodowych przewoźników z przesiadką w Ammanie lub przejazdem ze stolicy autobusem (ok. 4 godziny). Wzrost zainteresowania spędzaniem wakacji w Akabie z pewnością zaowocuje uruchomieniem bezpośrednich lotów czarterowych z Polski.
*Wizy: * Każdy przyjeżdżający do Akaby otrzymuje bezpłatną, miesięczną wizę. Osobom jadącym do Akaby, ale przekraczającym granicę Jordanii w innym miejscu niż Akaba także przysługuje bezpłatna wiza (tzn. zwolnienie z opłaty wjazdowej). Muszą one jednak zgłosić ten fakt władzom i w ciągu 48 godzin od przyjazdu zameldować się w biurze wizowym Zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Akabie (ASEZ). Rejestracja w ASEZ zwalnia także z opłaty wyjazdowej (5 JD).
ASEZ: Specjalna Strefa Ekonomiczna Akaba (ASEZ) została utworzona w 2001 r. jako wolnocłowa strefa o niskich podatkach obejmująca linię brzegową Jordanii, porty morskie Jordanii, międzynarodowy port lotniczy oraz historyczne miasto Akaba. ASEZ oferuje inwestorom strategiczne położenie geograficzne, wyjątkowe warunki, infrastrukturę oraz szeroki dostęp do rynku. Obecnie władze ASEZ prowadzą kampanię promowania regionu Akaba w krajach Europy Środkowej i Wschodniej w tym w Polsce.
Więcej informacji na stronie: www.aqaba.jo