Trwa ładowanie...

Zdjęcia z polskiego lasu obiegły Internet. "Trochę owadzi terminator"

Lasy Państwowe udostępniły na swoim profilu na Facebooku zdjęcia jednego z największych owadów w Polsce. W poście dzielą się wieloma ciekawostkami na temat turkucia podjadka, niestety internauci dostrzegają w nim głównie szkodnika.

Turkuć podjadek Turkuć podjadek Źródło: Adobe Stock
d2ozb2p
d2ozb2p

"Ni to świerszcz, ni kret, ni krewetka..." - piszą w swoim poście Lasy Państwowe. Chociaż, pół żartem, pół serio, owad, o którym mowa, ma coś wspólnego ze świerszczem oraz kretem. "Przednie odnóża turkucia podjadka przekształciły się w mini łopatki do kopania w ziemi. Zupełnie jak u kreta! A tak jak i świerszcze, turkucie należą do prostoskrzydłych" - tłumaczą Lasy Państwowe.

Zmora ogrodników

Jak sama nazwa wskazuje, turkuć podjadek jest owadem, który lubi podjadać. Najbardziej smakują mu korzenie roślin, w tym wielu warzyw, przez co nie przepadają za nim działkowcy, rolnicy oraz ogrodnicy. "Narobiły mi wiele szkód w ogrodzie, ale nie dałam rady złapać tych skubańców", "Trochę owadzi terminator", "Mały ogrodowy szkodnik" - żalą się internauci w komentarzach.

Oprócz korzeni roślin owad ten żywi się także dżdżownicami, ślimakami, pędrakami czy drutowcami.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Niezwykła atrakcja w Bieszczadach. "Liczymy na czadową zabawę"

Turkuć podjadek

Choć turkuć podjadek nie jest lubiany przez ogrodników, Lasy Państwowe starają się przekonać internautów, jakim jest on wyjątkowym stworzeniem. "Turkucie budują systemy podziemnych korytarzy, a samce dodatkowo urządzają sobie w nich komory akustyczne, które wzmacniają dźwięki podczas wygrywanych przez nie, godowych koncertów" - czytamy we wpisie w mediach społecznościowych. "Trzeba tylko uważać, gdy zechcemy się im przyjrzeć z bliska, bo zaniepokojone mogą strzelić w nas cuchnącą cieczą" - ostrzegają.

Sporych rozmiarów owady, które osiągają nawet do 6,2 cm długości oraz 4 cm rozpiętości, spotkać można w Europie, zachodniej Azji i północnej Afryce. Najliczniej występują jednak w południowej i środkowej części naszego kontynentu. W Polsce spotkać można je na terenie całego kraju - od nizin po rejony górzyste.

d2ozb2p

Źródło: Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ozb2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozb2p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj