Trwa ładowanie...
zduńska wola
16-02-2011 20:05

Zduńska Wola. Atrakcje. Co warto zobaczyć

Zduńska Wola – małe miasteczko wrosłe w nadwarciański krajobraz Wysoczyzny Łaskiej, oprócz Muzeum – Domu Urodzenia Świętego Maksymiliana Kolbego – oraz skansenu lokomotyw i urządzeń kolejowych z tzw. „Izbą Historii” jest tu także Muzeum Historii Miasta, które w interesujący sposób pokazuje jego losy.

Zduńska Wola. Atrakcje. Co warto zobaczyćŹródło: Hachette Polska
d2i8o5o
d2i8o5o

Zduńska Wola – małe miasteczko wrosłe w nadwarciański krajobraz Wysoczyzny Łaskiej, oprócz Muzeum – Domu Urodzenia Świętego Maksymiliana Kolbego – oraz skansenu lokomotyw i urządzeń kolejowych z tzw. „Izbą Historii” jest tu także Muzeum Historii Miasta, które w interesujący sposób pokazuje jego losy.

Browar Staropolski Jaruga

Kontynuatorem tradycji piwowarskiej Zduńskiej Woli jest mały browar Staropolski, ściśle związany z dziejami łódzkiego piwa (zob. s. 25–29). Tutejszy browar założył w 1892 roku Zenon Anstadt. Wystawiono tu wspaniały kompleks browarniczy, otoczony zieleńcami i zwierzyńcem – całość żywo przypominała założenie z łódzkiego Helenowa. Po 1916 roku zakład przeszedł w ręce rodziny żydowskiej Magierkiewiczów i nieco podupadł. Ostatnim właścicielem starego browaru była rodzina Blusiewiczów. Przejęli oni zakład w 1947 roku, jednak już w roku 1951 znacjonalizowano go. W browarze gospodarzyły Łódzkie Zakłady Piwowarskie (z przerwą dla Zarządu Terenowych Zakładów w Zduńskiej Woli).

Lepsze czasy nastały w latach 90. W lipcu 1996 roku zakład należał już do Teresy Strzelińskiej, z domu Blusiewicz, córki ostatnich właścicieli. Produkcję wznowiono rok później i wkrótce tutejsze piwo podbiło gusty piwoszy z okolic Łodzi. Browar rozwijał się nieprzerwanie aż do początków XXI wieku (w latach 1999 i 2000 produkował i sprzedawał 80 000 hl piwa, z czego sporo eksportowano do USA, Kanady i Szkocji)
. Unifikacja rynku i ekspansja wielkich koncernów podcięła jednak zakładowi skrzydła, ale nie doprowadziła, na szczęście, do jego upadku. Browar do niedawna warzył piwa marek zamkniętych browarów w Krotoszynie i Częstochowie („Kmicic” i „Bohun”).

Browar w Zduńskiej Woli chwali się tym, że wciąż warzy piwo metodą tradycyjną, czemu zawdzięcza ono swój interesujący smak. Produkty sprzedaje pod marką „Staropolskie” w butelkach i puszkach (także szklanych bączkach o pojemności 0,33 l oraz litrowych PET-ach) – są to jasne lagery: „Super” (alk.: 5,5% obj.), „Mocne” (alk.: 7,0% obj.), „Złote” (alk.: 6,0% obj.), „Dobre” (alk.: 4,0% obj.). Wyjątkiem i prawdziwym specjałem zarazem) jest tutejszy porter o ciekawym smaku (goryczka i karmelowy posmak), nazywany piwem „Mocnym Ciemnym” (alk.: 8,5% obj.).

d2i8o5o

Browar Staropolski Jaruga sp.j.
ul. Kolbego 2
98-220 Zduńska Wola
(0-43) 823 33 74
www.browarstaropolski.pl

Warto się przespacerować po dzisiejszej Zduńskiej Woli, odwiedzić skansen lokomotyw i urządzeń kolejowych. Koniecznie należy skręcić w ulicę św. Maksymiliana Kolbego, dawniej Browarną, zejść po bruku w dół i tam, tuż za zakrętem, po lewej stronie, zobaczyć zrekonstruowany dom, w którym się urodził Maksymilian Maria Kolbe. Można też dotrzeć do samego browaru (zwiedzanie po wcześniejszym umówieniu to naprawdę ciekawa lekcja piwowarstwa) i obejrzeć to, co pozostało po dawnym parku Anstadtów. Obecny Park Miejski im. Stefana Złotnickiego, położony na skarpie rzeki Pichny, między ulicami Kościelną, Dolną i Piwną, w nazwie odwołuje się do istniejącego tu niegdyś dworu Złotnickiego i choć nieco zaniedbany, może być jednak doskonałym miejscem na odpoczynek.

Okolica

Karsznice – skansen kolejowy w podzduńskim osiedlu.

Męcka Wola – w latach 90. działał tu mały browar, który produkował mocne piwo „Wampir” o 18-procentowym ekstrakcie.

d2i8o5o

Paprotnia – neoklasycystyczny dwór z przełomu XIX i XX wieku z unikatowymi okazami drzew (m.in. klon srebrzysty, topola chińska, dęby szypułkowe).

Pstrokonie – miejscowość na skraju Parku Krajobrazowego Międzyrzecze Warty--Widawki; dwór z XIX wieku, w otoczeniu zabytkowy park oraz murowana kapliczka z początku XIX wieku z barokową, ludową figurą św. Wawrzyńca.

Sieradz – Park Etnograficzny, klasztor dominikanów z XVIII wieku. W czerwcu odbywa się tu Międzynarodowy Turniej Aktorów Szczudlarzy, a w wakacje – Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.

d2i8o5o

Strońsko – romański kościół św. Urszuli z XIII wieku. Warta – przebogate wyposażenie gotyckiego kościoła Wniebowzięcia NMP i klasztoru bernardynów. Muzeum Miasta i Rzeki Warty z eksponatami z okolic jeziora Jeziorsko. Sierpniowy festiwal Muzyczne Spotkania Podwórkowe.

Zapolice – park podworski z resztkami bramy wjazdowej i stawem w kształcie podkowy.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Browary w Polsce

Autor: Aleksander Strojny

d2i8o5o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i8o5o