Znalazł go w domu. Mieszkaniec Wilanowa zareagował natychmiast
Jeden z mieszkańców Wilanowa znalazł w mieszkaniu nieproszonego gościa, a był nim gekon lamparci. Na miejsce zostali wezwani strażnicy z Ekopatrolu.
Strażnicy miejscy z Ekopatrolu w środę 17 stycznia br. ok. godz. 19:30 otrzymali zgłoszenie od ochrony jednego z budynków przy ul. Sarmackiej w Miasteczku Wilanów, osiedlu na terenie dzielnicy o tej samej nazwie. Zostali oni poinformowani o znalezionym tam niedużym gadzie. Na miejscu okazało się, że jaszczurka o długości kilkunastu centymetrów to gekon lamparci.
Gad znaleziony w mieszkaniu
Jak poinformował strażników ochroniarz, zwierzę znalazł w swoim mieszkaniu jeden z mieszkańców, który odłowił gekona i przekazał ochronie. Lokator zdążył już wyjść z domu, więc strażnikom nie udało się dowiedzieć, w jaki sposób gad mógłby dostać się do mieszkania. - Choć nieco wyziębiony, gekon był w dobrej kondycji i nie miał żadnych obrażeń - przekazali strażnicy.
Ekopatrol przewiózł gekona do ośrodka CITES na terenie warszawskiego ogrodu zoologicznego, gdzie zajmą się nim specjaliści.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy kochają ten kraj. Powodów jest wiele
Gekon lamparci - najpopularniejszy z gekonów hodowanych w domach
W naturze żyje w lasach deszczowych, w górach i na pustyniach. Potrafi mistrzowsko dostosować się do warunków atmosferycznych obszarów, które zasiedla. Zamieszkuje tereny południowej Azji od Afganistanu i Pakistanu po północno-zachodnie prowincje Indii. Jest gatunkiem gada najczęściej hodowanego w warunkach domowych.
Gekon lamparci cechuje się ruchomymi powiekami. Na palcach posiada pazurki zamiast czepnych przylg, dlatego też nie potrafi wspinać się po gładkich powierzchniach, ale za to może znakomicie kopać i wspinać się po kamieniach.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Ciało gekona pokryte jest drobnymi łuskami, spośród których wystają nieco większe, wypukłe. Najczęściej spotykanym umaszczeniem jest brązowe i brunatne z drobnymi cętkami na szarożółtym bądź kremowym tle. U niektórych osobników wzdłuż kręgosłupa spotkać można pozbawiony plamek jasny pas. Ogon gekona jest wyraźnie segmentowany, stanowi około połowy długości ciała. W sytuacji stresującej zwierzę potrafi go odrzucić. Odrzucony ogon po czasie odrasta, jednak nie posiada już charakterystycznych żebrowań.
Gekon lamparci odżywia się głównie owadami i drobnymi kręgowcami. Zwierzęta te są doskonale przystosowane do długotrwałego niejedzenia pokarmu. Gromadzą one zapasy tłuszczu i wody w ogonie. Dobrze odżywiony osobnik potrafi bez uszczerbku na zdrowiu wytrzymać bez jedzenia nawet kilka miesięcy.