Znaleźli kulę z pazurami. To prehistoryczne stworzenie
Badacze z ośrodka naukowo-wystawienniczego Yukon Beringia Interpretive Centre w Kanadzie zrobili zdjęcie rentgenowskie znalezionej kilka lat temu kuli. Okazało się, że jest to prehistoryczna wiewiórka, licząca ponad 30 tys. lat.
Kilka lat temu górnicy z Dawson City w Jukonie dokonali niezwykłego odkrycia. Podczas prac wydobywczych znaleźli małą, niepozorną, wyglądającą na skórzaną kulę. Mimo to obiekt przykuł ich uwagę, ponieważ wystawały z niego włosy i pazury. Dopiero po latach odkryto, że to niezwykle rzadkie znalezisko archeologiczne.
Kanadyjczycy dokonali historycznego odkrycia
Dopiero teraz sprawą zainteresowali się paleontolodzy z Kanady, a w szczególności Grant Zazula, który napisał pracę doktorską o wiewiórkach. W ośrodku naukowo-wystawienniczym Yukon Beringia Interpretive Centre kuli wykonano dokładne zdjęcia rentgenowskie, dzięki którym badacze zobaczyli szkielet, głowę i ogon gryzonia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS4
"Cieszymy się, że możemy podzielić się kilkoma zdjęciami wiewiórki, mającej 30 tys. lat. Udało nam się uzyskać niesamowite zdjęcia rentgenowskie szczątków zwierzaka" - czytamy we wpisie udostępnionym na Twitterze.
Odkrycie, skarbnicą wiedzy
Naukowcy zapewniają, że odkrycie jest źródłem informacji nie tylko o samych prehistorycznych wiewiórkach. - Jej prawdziwa wartość jest naprawdę edukacyjna, ponieważ przedstawia świat z epoki lodowcowej - podkreśla Zazula, cytowany przez telewizję CP24. - Dzięki takim znaleziskom można dowiedzieć się więcej nie tylko o samych zwierzętach, ale również o ich pożywieniu, a więc ówczesnej florze - dodaje.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Ponadto naukowiec podkreśla, że wiewiórki istnieją od kilku milionów lat i musiały stale dostosowywać się do zmian klimatu. Procesy przeobrażania, które w nich zachodziły, nazywa "niesamowitą historią przetrwania".
W przyszłym miesiącu wiewiórka ma trafić na część wystawienniczo-meuzealną Yukon Beringia Interpretive Centre, gdzie będzie można ją oglądać.
Źródło: Yukon Beringia Interpretive Centre/ CP24