Trwa ładowanie...

Znaleźli kulę z pazurami. To prehistoryczne stworzenie

Badacze z ośrodka naukowo-wystawienniczego Yukon Beringia Interpretive Centre w Kanadzie zrobili zdjęcie rentgenowskie znalezionej kilka lat temu kuli. Okazało się, że jest to prehistoryczna wiewiórka, licząca ponad 30 tys. lat.

Historycznego odkrycia dokonano w Kanadzie Historycznego odkrycia dokonano w Kanadzie Źródło: Adobe Stock, Twitter
d88tbrh
d88tbrh

Kilka lat temu górnicy z Dawson City w Jukonie dokonali niezwykłego odkrycia. Podczas prac wydobywczych znaleźli małą, niepozorną, wyglądającą na skórzaną kulę. Mimo to obiekt przykuł ich uwagę, ponieważ wystawały z niego włosy i pazury. Dopiero po latach odkryto, że to niezwykle rzadkie znalezisko archeologiczne.

Kanadyjczycy dokonali historycznego odkrycia

Dopiero teraz sprawą zainteresowali się paleontolodzy z Kanady, a w szczególności Grant Zazula, który napisał pracę doktorską o wiewiórkach. W ośrodku naukowo-wystawienniczym Yukon Beringia Interpretive Centre kuli wykonano dokładne zdjęcia rentgenowskie, dzięki którym badacze zobaczyli szkielet, głowę i ogon gryzonia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Żyją i pracują na greckiej wyspie. "Czasami sjesta utrudnia nam życie"

d88tbrh

"Cieszymy się, że możemy podzielić się kilkoma zdjęciami wiewiórki, mającej 30 tys. lat. Udało nam się uzyskać niesamowite zdjęcia rentgenowskie szczątków zwierzaka" - czytamy we wpisie udostępnionym na Twitterze.

Odkrycie, skarbnicą wiedzy

Naukowcy zapewniają, że odkrycie jest źródłem informacji nie tylko o samych prehistorycznych wiewiórkach. - Jej prawdziwa wartość jest naprawdę edukacyjna, ponieważ przedstawia świat z epoki lodowcowej - podkreśla Zazula, cytowany przez telewizję CP24. - Dzięki takim znaleziskom można dowiedzieć się więcej nie tylko o samych zwierzętach, ale również o ich pożywieniu, a więc ówczesnej florze - dodaje.

Ponadto naukowiec podkreśla, że wiewiórki istnieją od kilku milionów lat i musiały stale dostosowywać się do zmian klimatu. Procesy przeobrażania, które w nich zachodziły, nazywa "niesamowitą historią przetrwania".

d88tbrh

W przyszłym miesiącu wiewiórka ma trafić na część wystawienniczo-meuzealną Yukon Beringia Interpretive Centre, gdzie będzie można ją oglądać.

Źródło: Yukon Beringia Interpretive Centre/ CP24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d88tbrh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d88tbrh

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj