Trwa ładowanie...

Żubry - duchy polskiej puszczy. Podpowiadamy, gdzie możesz je zobaczyć

Niektórzy nazywają je duchami, bowiem mimo rozmiarów swojego ciała, potrafią poruszać się cicho, niemal bezszelestnie. I tak jak duchy, niełatwo je spotkać. Kryją się między drzewami najgęstszych polskich lasów, dając się poznać tylko wybranym. Żubry, królewskie ssaki, reprezentują prawdziwy leśny majestat.

Żubry - duchy polskiej puszczy. Podpowiadamy, gdzie możesz je zobaczyćŹródło: Fotolia, fot: danmir12
d7g98va
d7g98va

Żubry są największymi lądowymi ssakami Europy, potrafią ważyć nawet tonę. Sto lat temu zwierząt tych niemal nie było. Na całym świecie doliczono się wtedy zaledwie 66 osobników, a w Puszczy Białowieskiej ani jednego. Populacje zostały odtworzone z tych zwierząt, które zachowały się w hodowlach zamkniętych. Dzisiaj w stanie dzikim doliczono się ok. 3 tys. żubrów, głównie w lasach Europy Wschodniej i Centralnej. Na terenie Polski żyje wolno ok. 1,5 tys. tych zwierząt. Leśnicy powtarzają jednak, że o żubry wciąż trzeba dbać, mimo upływu wielu lat od ocalenia tego gatunku w Polsce.

Polowanie na żubra
Spotkanie z choćby tylko jednym żubrem zagubionym gdzieś w leśnej głuszy robi naprawdę wrażenie. Udało się to podróżniczce Anicie Demianowicz. - W 2014 roku po raz pierwszy postanowiłam przejechać rowerem Ścianę Wschodnią Polski. Oprócz tego, że chciałam odwiedzić magiczne Podlasie, o którym tyle słyszałam, marzyłam o spotkaniu żubra w naturze. Wtedy mi się to nie udało. Miejscowi uprzedzali mnie, że spotkanie żubra latem nie jest prostą sprawą. Dotarłam tam znów dopiero rok później, podczas rowerowej podróży dookoła Polski, tym razem z mocnym postanowieniem, że żubra spotkam. Jeździłam we wszystkie miejsca, w których zwykle się je widuje, razem z pracownikiem parku wchodziłam do rezerwatów. I nic. I dopiero przy wyjeździe z Białowieży, gdy już byłam przekonana, że do trzech razy sztuka i pewnie dopiero za rok mi się uda, żubr Viking przebiegł mi drogę. Byłam pod ogromnym wrażeniem. W ostatniej chwili zdążyłam chwycić aparat i zrobić zdjęcie - opowiada Anita.

flickr.com
Źródło: flickr.com, fot: Francesco Carrani,(licencja 2.0)

W Zwierzyńcu, w połowie drogi między Hajnówką i Białowieżą, dwa lata temu odsłonięto pomnik żubra. To nieprzypadkowe miejsce. W polskiej części Puszczy Białowieskiej żyje na wolności największe w kraju stado tych zwierząt, liczące ponad pół tysiąca żubrów. Dziś trudno w to uwierzyć, ale w połowie XIX wieku na tym terenie żyła ich tu rekordowa liczba - 1,8 tys. Zginęły podczas I wojny światowej. Zabijano je na mięso i wywożono do Niemiec, polowała na nie też miejscowa ludność. Po wojennych zawieruchach nie było już w puszczy żubrów, na szczęście postanowiono odtworzyć ich populację. Dzisiejsze stado wywodzi się od samca o imieniu Borusse oraz samic Biserta i Biskaya, które w 1929 r. i w 1930 r. przywieziono do Białowieży z ogrodów zoologicznych w Niemczech i Sztokholmie.

d7g98va

Leśne reality show
Białowieskie żubry przebywają na obszarze około 200 tys. ha, często wychodzą poza puszczę, jednak trudno o spotkanie z nimi. Ten, kto chce przeżyć prawdziwą przygodę i mieć pewność, iż stanie ze zwierzem oko w oko, powinien pod skrzydłami fachowca wybrać się na specjalnie organizowaną wyprawę. Podczas trzygodzinnej wycieczki o świcie lub o zmierzchu, jest szansa na obserwacje żerujących żubrów. Możliwe jest to cały rok, choć najlepszy czas to jesień, zima i wczesna wiosna. Białowieskie żubry mogą oglądać na żywo w specjalnej transmisji, bowiem Lasy Państwowe od kilku lat pozwalają nam uczestniczyć w swoistym reality show z udziałem żubrów. Kamerę zainstalowano na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej, na terenie Nadleśnictwa Browsk. To chyba najbardziej znana w Polsce polana, na którą dziennie przychodzi nawet kilkadziesiąt żubrów. W paśnikach leśnicy wykładają zimą karmę, dlatego zwierzęta chętnie odwiedzają wypełnione jedzeniem miejsce i spędzają tu dużo czasu. Na facebooku profil żubrów obserwuje już blisko 100 tys. osób.

W Polsce swobodnie żyjące żubry można spotkać także w Lasach Pilskich, Puszczy Boreckiej i Puszczy Knyszyńskiej czy w Bieszczadach. Teraz, z wyższych partii Bieszczad, gdzie przebywają latem, zwierzęta powoli wędrują do zimowych ostoi w dolinach. Stada (w sumie ok. 350 żubrów) będą zimować m.in. w dolinie Sanu. W innych miejscach, w których od wiosny do późnej jesieni chodzą wolno po lasach, przed nadchodzącą zimą zaczynają zbierać się w grupy.

Na wyciągnięcie ręki *
Oprócz żubrów żyjących wolno, w Polsce są też małe, liczące po kilka czy kilkanaście sztuk stada pokazowe. Zazwyczaja żyją w prywatnych parkach czy ogrodach zoologicznych. Miejsca te cieszą się bardzo dużą popularnością wśród turystów, służą również edukacji przyrodniczej. Często znajdują się tu drewniane platformy, z których można obserwować zwierzęta. Najatrakcyjniejszą porą ich podglądania jest czas karmienia. Jednym z najbardziej znanych tego typu miejsc jest rezerwat pokazowy żubrów *
Białowieży
, zajmujący niemal 28 ha. Tu, w warunkach zbliżonych do naturalnych, eksponowane są też koniki polskie typu tarpana, łosie, jelenie, sarny, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), wilki i ryś. W Białowieskim Parku Narodowym znajdziemy też ostoję zwaną "Kosy Most", położoną w uroczysku o tej samej nazwie, przy moście na rzece Narewka. Druga ostoja – "Czoło", znajduje się tuż za wsią Stare Masiewo.

Fotolia
Źródło: Fotolia, fot: vlod007

Na Podlasiu żubry są również w Kiermusach. Tutejszy zwierzyniec zajmuje obszar ponad siedmiu ha. W Bieszczadach odwiedzić można zajmującą dziewięć ha zagrodę żubrów w Mucznem, do której na okres aklimatyzacji trafiają przedstawiciele tego gatunku z całej Europy, a które po pewnym czasie są przenoszone do naturalnego środowiska. Zagroda w krótkim czasie stała się niezwykle popularna, rocznie żubry przyjeżdża zobaczyć ponad 100 tys. osób, a przewodnicy prowadzący wycieczki zagrodę traktują już jako normalny element objazdu po Bieszczadach. Dużym zainteresowaniem cieszy się również Pokazowa Zagroda Żubrów zlokalizowana w zabytkowym Parku Pszczyńskim, kilkaset metrów od pszczyńskiego Rynku. W skład hodowli wchodzą dwie zagrody o łącznej powierzchni ok. 10 ha. Na Mazurach żubry zobaczyć można w Ośrodku Hodowli Żubrów w Wolisku, a Wolińskim Parku Narodowym Zagroda Pokazowa Żubrów usytuowana jest przy zielonym szlaku turystycznym . Z centrum Międzyzdrojów jest do niej zaledwie 1,5 km. Zagroda zajmuje 28 ha i jest obecnie jedną z największych atrakcji.

d7g98va
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7g98va

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj