MiastaBig Sur: trasa marzeń, która mrozi krew w żyłach

Big Sur: trasa marzeń, która mrozi krew w żyłach

Big Sur: trasa marzeń, która mrozi krew w żyłach

Big Sur to odcinek wybrzeża w Kalifornii, który rozciąga się między San Simeon na południu i Carmel na północy. Uchodzi za jedno z najbardziej zachwycających miejsc na Ziemi. Ponad 100 km linii brzegowej charakteryzuje się stromymi, skalistymi klifami, które oblewają fale oceanu. Pośród wzniesień, należących do łańcucha górskiego Santa Lucia, ciągnie się dwupasmowa wstęga drogi, która nadaje się tylko dla kierowców o mocnych nerwach. Poznajcie najbardziej niesamowitą trasę w Stanach Zjednoczonych!

Big Sur to odcinek wybrzeża w Kalifornii, który rozciąga się między San Simeon na południu i Carmel na północy. Ponad 100 km linii brzegowej charakteryzuje się stromymi, skalistymi klifami, które oblewają fale oceanu. Pośród wzniesień, należących do łańcucha górskiego Santa Lucia, ciągnie się dwupasmowa wstęga drogi, która nadaje się tylko dla kierowców o mocnych nerwach. Poznajcie najbardziej niesamowitą trasę w Stanach Zjednoczonych!

if/pw

1 / 7

Big Sur: trasa marzeń, która mrozi krew w żyłach

Obraz
© Robert J. Boser EditorASC, Licencja Creative Commons, Wikipedia Commons

Nazwa wywodzi się z języka hiszpańskiego – oznacza mniej więcej: Wielki Kraj na Południu. Północny kraniec wybrzeża Big Sur leży 190 km na południe od San Francisco, natomiast południowy niecałe 400 km na północ od Los Angeles.

2 / 7

Autostrada do nieba

Obraz
© Thinstockphotos

Ten wyjątkowo piękny odcinek amerykańskiego wybrzeża jest bardzo słabo zaludniony. Jeszcze w latach 20. XX wieku tylko dwa domy w okolicy miały elektryczność, a region uchodził za najbardziej odizolowany zakątek USA.

3 / 7

Autostrada do nieba

Obraz
© Thinstockphotos

Wszystko się jednak zmieniło, gdy zdecydowano się wybudować tu drogę. W 1919 roku projekt budowy autostrady Carmel-San Simeon, łączącej Big Sur z resztą stanu Kalifornia, został oficjalnie zatwierdzony. Po 18 latach prac droga została oficjalnie otwarta w czerwcu 1937 roku.

4 / 7

Autostrada do nieba

Obraz
© Thinstockphotos

Choć początkowo nazywano ją trasą Carmel-San Simeon, szybko przyjęło się ją nazywać Autostradą Roosvelta na część prezydenta. Koszty budowy wynosiły około 10 milionów dolarów. W 1939 roku odcinek został oficjalnie włączony do kalifornijskiej drogi stanowej nr 1 (Highway 1).

5 / 7

Autostrada do nieba

Obraz
© Thinstockphotos

Po zakończeniu II wojny światowej na Big Sur *wybuchł prawdziwy boom turystyczny, a nowo wybudowaną drogę szybko okrzyknięto jedną z najpiękniejszych tras samochodowych w *Stanach Zjednoczonych. Biegnie nad samym skalistym brzegiem Big Sur – widoki są zachwycające, ale ostre zakręty i odcinki tuż nad przepaścią mrożą krew w żyłach.

6 / 7

Autostrada do nieba

Obraz
© Thinstockphotos

Projekt wymagał wzniesienia 33 mostów, z których największym jest Bixby Creek (na zdjęciu). Ma 218 metrów długości i 85 metrów wysokości. Stanowi jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji zachodniego wybrzeża USA. Często pojawia się też w reklamach samochodów.

7 / 7

Autostrada do nieba

Obraz
© Thinstockphotos

Łagodny klimat i piękne krajobrazy zachęcają do wypoczynku w tym nieskażonym cywilizacją zakątku. Do dziś, z racji na wysokie ceny, stałych mieszkańców jest tu niewielu. Od czasu do czasu trafimy jedynie na tradycyjne rancza oraz rezydencje artystów i bogaczy.

if/pw

usakaliforniaameryka północna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)