Chiny - poznaj kopie słynnych obiektów i miast
Któż z nas nie spotkał się z chińskimi podróbkami? Sprzęt elektroniczny czy odzież, które do złudzenia przypominają oryginały, od lat zalewają świat. Jednak mieszkańcy tego azjatyckiego kraju doszli do perfekcji nie tylko w kopiowaniu przedmiotów codziennego użytku, ale też słynnych obiektów, a nawet miast. W Chinach można poczuć się jak w Austrii, Paryżu, a nawet jak w skandynawskim miasteczku.
Tower Bridge nr 2
Mieszkańcy Chin, których nie stać na wycieczkę do Londynu, mogą udać się do Suzhou (południowo-wschodnie Chiny, prowincja Jiangsu). Stanęła tam kopia Tower Bridge - słynnego londyńskiego mostu. Budowla to niemal idealna replika wizytówki stolicy Wielkiej Brytanii. Chiński odpowiednik ma cztery wieże zamiast dwóch i nie jest mostem zwodzonym. We wnętrzu konstrukcji umieszczono kawiarnię, gdzie serwuje się "prawdziwą angielską kawę".
Alcatraz na drugiej półkuli
Park Shenzhen Window of the World położony jest blisko 12-milionowej metropolii Shenzhen. Można tu zobaczyć repliki znanych obiektów, architektoniczne cuda świata czy obiekty wpisane na listę UNESCO. Osoby, które miały okazję zobaczyć chińskie repliki, podkreślają, że zostały odwzorowane z dużą dokładnością i wyglądają niemal jak oryginały. Kopie są wykonane w stosunku 1:1, 1:5 lub 1:15. Są to m.in. Krzywa Wieża w Pizie, Akropol (na zdjęciu poniżej), słynne więzienie w Alcatraz czy Pagoda.
Paryż Wschodu
Kopia Paryża powstała w położonym we wschodnich Chinach Tianducheng, ok. 200 km od Szanghaju. Budowę miasta rozpoczęto w 2007 roku. Centralnym punktem miasta jest replika Wieży Eiffla w skali 1:3 - ma dokładnie 108 metrów wysokości. W mieście znajdziemy także kopię Pałacu Wersalskiego, a nawet fontann znajdujących się w słynnym parku otaczającym pałac królewski.
Thames Town - angielska wioska
Dowodem na to, że mieszkańcy Państwa Środka uwielbiają Wielką Brytanię, jest kolejne dzieło chińskich architektów. Zbudowane w 2006 roku Thames Town wygląda jak typowe angielskie miasteczko - zobaczymy tu parki z pomnikami słynnych Brytyjczyków czy klasyczne brukowane ulice, przy których stoją charakterystyczne czerwone budki telefoniczne. Choć miejsce to do złudzenia przypomina Oxfordshire, znajdziemy je pod Szanghajem. Przyjeżdżają tu głównie turyści i nowożeńcy, pragnący zrobić sobie zdjęcie z podróży poślubnej do "podrobionej Anglii".
Luodian - skandynawskie miasteczko w Azji
Pod Szanghajem powstała również kopia szwedzkiego miasteczka Sigtuna. Na pierwszy rzut oka można odnieść wrażenie, że jest się w Skandynawii - miasto wypełniają równe rzędy prostych, kolorowych domków, jakich wiele spotkamy w Szwecji. Jeśli ktoś ma ochotę poczuć się, jak w tym kraju, wystarczy, że odwiedzi intrygujące Luodian.
Chińska Moskwa
Na przedmieściach Pekinu, w dzielnicy Mentougou, w 2013 roku powstał kompleks biur, którym za wzór posłużył Sobór Zwiastowania w Moskwie. Pracują w nich lokalni urzędnicy, a obiekt kosztował 3,5 mln dolarów. Choć kopia nie jest szczególnie udana, to zdecydowanie bardziej przypomina rosyjskie niż chińskie budownictwo. Inwestycja spotkała się ze sporą krytyką ze strony mieszkańców, którzy zarzucili urzędnikom rozrzutność, a także brak szacunku dla chińskiej architektury.
Mała Portugalia
Położone 145 km od Hongkongu Makau było pierwszą i najdłużej istniejącą europejską kolonią na terenie Chin. Jej początki sięgają XVI wieku, kiedy osiedlili się tu pierwsi kupcy z Półwyspu Iberyjskiego. Obszar ten był zarządzany przez Portugalczyków aż do przekazania go Chinom 20 grudnia 1999 roku i nadania mu statusu specjalnego regionu administracyjnego. W Makao dominuje europejska architektura, a obok buddyjskich świątyń jest tu wiele chrześcijańskich kościołów. Nawet ulice mają portugalskie nazwy! Co więcej – drugim językiem urzędowym jest tu właśnie portugalski.