MiastaParyż - 13 największych atrakcji

Paryż - 13 największych atrakcji

Paryż - 13 największych atrakcji
Źródło zdjęć: © Perig - Shutterstock

Jakich miejsc nie można ominąć w Paryżu? Oto 13 atrakcji, które po prostu trzeba zobaczyć!

Jakich miejsc nie można ominąć w Paryżu? Oto 13 atrakcji, które po prostu trzeba zobaczyć!

Notre Dame to serce i jeden z symboli Paryża. Powstała ona na miejscu bazyliki poświęconej św. Stefanowi, a ta z kolei zastąpiła świątynię pogańską. Kamień węgielny pod budowę katedry położono w 1163 r., a prace nad gotyckim budynkiem zakończono dopiero w połowie XIV w. Najstarszą częścią świątyni jest prezbiterium z XII stulecia. W czasie rewolucji francuskiej, podobnie jak inne kościoły, Notre Dame została zdewastowana (ocalał jedynie największy dzwon), a część cennego wyposażenia - skradziona. W 1844 r. zaczęto prace renowacyjne, które trwały aż 23 lata. Kierował nimi głównie architekt Viollet-le-Duc, któremu w dużej mierze świątynia zawdzięcza obecny kształt. W katedrze Notre Dame miały miejsce wydarzenia tak ważne dla historii Francji, jak koronacja Napoleona Bonaparte na cesarza. Tu także odbywały się ceremonie pogrzebowe kolejnych prezydentów Republiki Francuskiej: de Gaulle'a, Pompidou i Miterranda.

Tekst: Aneta Pazik, Joanna Uchto/ if/at

[

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 12

Atrakcje Paryża - Wieża Eiffla

Obraz
© Samot - Shutterstock

Uważana za symbol Paryża, wysoka na 300 m Wieża Eiffla na Polu Marsowym była najwyższą budowlą na świecie aż do 1931 r., gdy wybudowano nowojorski Empire State Building. Powstała w końcu XIX w.: w 1886 r. z okazji otwarcia Wystawy Światowej ogłoszono konkurs, którego założeniem było zbudowanie wieży mającej więcej niż 1000 stóp wysokości. Wieża została wzniesiona przez 250 ludzi w ciągu dwóch lat - było to tempo, które w XIX w. uznano za fenomenalne. Uroczyste otwarcie nastąpiło w marcu 1889 r. Na wysokościach 57 m, 115 m i 275 m znajdują się tarasy widokowe. Na pierwsze dwa poziomy można dostać się pieszo lub windą, a z drugiego następna winda wiezie chętnych na trzecią platformę. Na pierwszym poziomie znajdziemy m.in. sklepiki z pamiątkami, kawiarnię i pocztę, na drugim elegancką restaurację, a na trzecim - woskową figurę projektanta wieży i pomost widokowy mieszczący do 800 osób. Przy dobrej widoczności można stąd podziwiać nie tylko cały Paryż, ale i np. Fontainebleau czy Compiegne.

2 / 12

Atrakcje Paryża - Plac Zgody

Obraz
© Matthew Dixon - Shutterstock

Zajmujący 8 ha plac zamyka od wschodu Avenue des Champs Elysees. Powstał on w połowie XVIII w. w wyniku konkursu na plac upamiętniający Ludwika XV. Historia okazała się przewrotna - tu właśnie w czasie rewolucji francuskiej zgilotynowano Ludwika XVI i Marię Antoninę (ogółem ścięto tu ok. 1300 osób). Obecną nazwę plac zyskał w 1795 r. na pamiątkę zakończenia wojny domowej. W jego centrum stoi od 1836 r. obelisk Ramzesa II ze świątyni w Luksorze datowany na XIII w. p.n.e. Kolumna ma 23 m wysokości i waży ok. 230 ton. Plac zdobią też XIX-wieczne fontanny, wzorowane na fontannach z placu św. Piotra w Rzymie, oraz rzeźby-personifikacje ośmiu francuskich miast.

3 / 12

Atrakcje Paryża - Luwr

Obraz
© thesixthfloor89 - Shutterstock

Luwr jest najczęściej odwiedzanym muzeum na świecie. Mieści się w dawnym pałacu królewskim, w centrum Paryża, którego początki sięgają przełomu XII i XIII w. W 1672 r. Ludwik XIV, przenosząc się do Wersalu, postanowił, że w Luwrze zostanie umieszczona królewska kolekcja dzieł sztuki. Punktem przełomowym w dziejach Luwru *był wybuch rewolucji francuskiej - w 1793 r. w dawnej siedzibie królewskiej utworzono muzeum. W tym czasie znajdowało się w nim 537 obrazów - głównie te, które zostały skonfiskowane Kościołowi, a także skradzione z rezydencji królewskich. W 1981 r. ówczesny prezydent Francji François Mitterrand zainicjował utworzenie Wielkiego Luwru. W ramach tego projektu powiększono przestrzeń muzealną, otwarto nowe galerie, a także wzniesiono charakterystyczną szklaną piramidę (21 m wysokości) na dziedzińcu pałacu. *Luwr jest ogromny - zajmuje powierzchnię ok. 20 ha. Kolekcja ponad 380 tys. zabytków i 35 tys. dzieł sztuki jest rozmieszczona w 255 salach wystawowych, w 8 działach. Do
najbardziej znanych starożytności, które można zobaczyć w Luwrze należą: stela z kodeksem Hammurabiego, egipska rzeźba Siedzący skryba, greckie Nike z Samotraki i Wenus z Milo. Dział malarstwa to największa kolekcja obrazów na świecie - znajdziemy tam dzieła m.in. Dürera, Rafaela Santi, El Greca, Rubensa, Vermeera czy Leonarda da Vinci.

4 / 12

Atrakcje Paryża - Pałac i Ogród Luksemburski

Obraz
© Nattee Chalermtiragool - Shutterstock

Od 1958 r. w *Pałacu Luksemburskim *ma swoją siedzibę francuski senat. Rezydencję zbudowano w 1. poł. XVII w. dla Marii Medycejskiej, wówczas już wdowy po Henryku IV. Budynek jest wzorowany na pałacu Pittich we Florencji, skąd pochodziła królowa. W 1750 r. w otwarto tu dla publiczności jedno z pierwszych muzeów sztuki w Europie. W czasie rewolucji francuskiej *Pałac Luksemburski *pełnił początkowo funkcję więzienia, a następnie - siedziby Dyrektoriatu (organu rządowego w końcowej, tj. po 1795 r., fazie rewolucji). Mieszkał tu również Napoleon Bonaparte, gdy był konsulem. Z kolei w czasie II wojny światowej pałac stanowił siedzibę sztabu Luftwaffe. Wtedy też powstały bunkry znajdujące się pod sąsiadującym z budynkiem ogrodem. Ten ostatni jest główną atrakcją kompleksu pałacowego i jednym z najpopularniejszych wśród Francuzów miejsc wypoczynku. *Ogród Luksemburski *utworzono w tym samym czasie co pałac. Rabaty i gładko przystrzyżone trawniki ozdobiono fontannami i rzeźbami. W parku, który rozciąga się na
ok. 23 ha, znajduje się także 8-boczny basen, po którym pływają modele łódek. Ponadto funkcjonuje tu teatr marionetek i szkoła jazdy konnej.

5 / 12

Atrakcje Paryża - Moulin Rouge

Obraz
© Radoslaw Maciejewski - Shutterstock

Słynny kabaret Moulin Rouge ("Czerwony Młyn") znajduje się w rozrywkowej części Montmartru, nieco na zachód od placu Pigalle. Kabaret powstał w końcu XIX w. i wkrótce zasłynął jako miejsce, gdzie można zobaczyć tancerki wykonujące - wówczas bardzo nieprzyzwoitego - kankana. Bywało tu wielu przedstawicieli artystyczno-dekadenckiej braci, m.in. malarz i grafik Toulouse-Lautrec, który uwiecznił tutejsze zabawy na swoich obrazach. Dziś Moulin Rouge wciąż jest jednym z najsłynniejszych kabaretów świata, a barwne, pełne przepychu rewie nadal wzbudzają podziw. Działa tu także ekskluzywna restauracja.

6 / 12

Atrakcje Paryża - Pola Elizejskie

Obraz
© Estea - Shutterstock

Avenue des Champs-Elysees to chyba najsłynniejsza ulica Paryża. Szeroka arteria mająca prawie 2 km długości łączy Place de la Concorde z Place de Charles de Gaulle, gdzie jej perspektywę zamyka Łuk Triumfalny. Praprzodkiem alei była trasa spacerowa, którą w początkach XVII w. kazała wytyczyć Maria Medycejska. Promenadę wielokrotnie przedłużano i upiększano, a w 1. poł. XIX w. stała się ona najmodniejszą ulicą w stolicy. Z czasem przy Champs-Elysees zaczęli budować swoje siedziby bogaci paryżanie, jak grzyby po deszczu wyrastały tu też ekskluzywne sklepy i banki. Od lat 40. XIX w. na Polach Elizejskich organizowano Wystawy Światowe, a także oficjalne ceremonie. Co roku odbywają się tu parady wojskowe w święto zdobycia Bastylii (14 lipca) oraz w rocznice zakończenia wojen światowych.

7 / 12

Atrakcje Paryża - Łuk Triumfalny

Obraz
© Boris Stroujko - Shutterstock

Jest to najsłynniejszy i drugi co do wielkości istniejący łuk triumfalny. Ma 49,5 m wysokości, 45 m szerokości i 22 m głębokości. Budowę monumentu zlecił Napoleon po wygranej bitwie pod Austerlitz (1805). Konstrukcję zdobi bogata dekoracja rzeźbiarska, m.in. alegoryczna kompozycja Wymarsz ochotników w 1792 r., zwana też Marsylianką, płaskorzeźby przedstawiające główne bitwy stoczone przez Napoleona oraz ważniejsze wydarzenia rewolucji francuskiej, a także fryz o długości 167 m Wymarsz i powrót Wielkiej Armii. Na czterech filarach umieszczono nazwy 128 miejscowości, pod którymi walczyli Francuzi, oraz nazwiska dowódców Wielkiej Armii. Pod łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, przy którym pali się wieczny płomień, upamiętniający poległych w obu wojnach światowych. Windą można wjechać na taras widokowy na szczycie budowli.

8 / 12

Atrakcje Paryża - Musee d'Orsay

Obraz
© Kiev.Victor - SHutterstoc

To kolejny obowiązkowy punkt każdej wizyty w Paryżu. Muzeum mieszczące się w dawnym dworcu kolejowym ma dziś w swych zbiorach ponad 4 tys. dzieł sztuki z okresu od 1848 r. po I wojnę światową. Większość to prace artystów francuskich. Budynek, wzniesiony w 1900 r. w ramach przygotowań do Wystawy Światowej, stanowił triumf inżynierii budowlanej początku XX w. Ma 135 m długości, 40 m szerokości i 32 m wysokości, a przykrywa go potężna metalowo-szklana konstrukcja ozdobiona pięknymi zegarami. Dworzec funkcjonował tu do 1940 r., potem hala pełniła funkcję m.in. teatru i domu aukcyjnego. Muzeum zostało otwarte w 1986 r. Największą atrakcją muzeum są niewątpliwie dzieła impresjonistów, wystawione na zwykle zatłoczonym najwyższym poziomie. Można tutaj podziwiać obrazy Moneta, Maneta, Pissarra, Degasa, Cezanne'a i Gauguina. Nieustającym zainteresowaniem cieszą się Słoneczniki i Autoportret van Gogha.

9 / 12

Atrakcje Paryża - Katakumby

Obraz
© Viacheslav Lopatin - Shutterstock

_ "Stój. Wchodzisz do królestwa umarłych" _- tak brzmi inskrypcja nad wejściem do paryskich katakumb. Znajdują się one w części dawnych kamieniołomów wapienia Denfert-Rochereau. W 1786 r. z powodów sanitarnych, chcąc uniknąć epidemii szalejących w przeludnionym mieście, zaczęto znosić tu szczątki z cmentarzy paryskich. Szacuje się, że złożono tu kości ok. 6 mln osób z okresu tysiąca lat. Po zejściu spiralnymi schodkami ok. 20 m w dół, najpierw zwiedza się część , potem dopiero, wędrując korytarzami, patrzy się na starannie ułożone piszczele i czaszki. Kamienne tabliczki informują o pierwotnym miejscu pochówku i dacie przeniesienia szczątków. Dla zwiedzających paryskie katakumby udostępniono m.in. utworzone w XIX w. pomieszczenia, np. Kryptę Męki Pańskiej (Rotunda Piszczeli) i tzw. Grobowiec Gilberta. Taka bliskość szczątków ludzkich dla wielu może być odstraszająca. Jednak byli i tacy, którym to nie przeszkadzało. W czasach przed rewolucją urządzano tutaj huczne zabawy, a w okresie II wojny światowej
katakumby były siedzibą francuskiego ruchu oporu.

10 / 12

Atrakcje Paryża - Sainte Chapelle

Obraz
© Circumnavigation - Shutterstock

Ten klejnot późnogotyckiej architektury to obowiązkowy punkt wizyty w Paryżu. XIII-wieczna kaplica znajduje się na wyspie Cite, a otaczają ją zabudowania Pałacu Sprawiedliwości. Inicjatorem jej budowy był Ludwik IX Święty, a w kaplicy miała być przechowywana korona cierniowa - relikwia, którą król przywiózł z wyprawy krzyżowej. Budowla zachwyca lekkością konstrukcji. Sklepiony dach spoczywa na cienkich murach, po których jak woal ciągną się w dół wielkie okna. Szczyt jednego z pinakli zdobi replika korony cierniowej. Kaplica jest dwupoziomowa. Dolna część, przeznaczona dla dworu królewskiego, jest mniejsza i ciemniejsza. Spiralne schody prowadzą z niej w kryształową przestrzeń górnego poziomu, gdzie przez wielkie okna wpadają nawet najsłabsze promienie słońca. XIII-wieczne, wielobarwne witraże przedstawiają 1134 sceny biblijne. Na zachodniej fasadzie kaplicy znajduje się wielka rozeta ze scenami z Apokalipsy św. Jana, ufundowana przez Karola VIII w 1485 r. W Sainte-Chapelle odbywają się
regularnie koncerty, które w świetlnej oprawie, jaką tworzą witraże, stanowią niezwykłe przeżycie artystyczne.

11 / 12

Atrakcje Paryża - Cmentarz Pere-Lachaise

Obraz
© Bargotiphotography - Shutterstock

Kiedyś mało znany ze względu na oddalenie od centrum, dziś największy (44 ha) i najsławniejszy cmentarz paryski, który ocienia ponad 5 tys. drzew. Założony został w 1803 r. na miejscu m.in. hospicjum, kierowanego przez spowiednika Ludwika XIV, ojca La Chaise. W II poł. XIX w. zbudowano tu krematorium w stylu bizantyjskim oraz arkadowe kolumbarium, w którego niszach przechowywane są prochy zmarłych. Odkąd na polecenie Napoleona zostały tutaj przeniesione szczątki Moliera i La Fontaine'a, stało się niemal tradycją, iż na tej nekropolii chowani są najznakomitsi, najbardziej zasłużeni ludzie świata polityki i sztuki. Spoczywają tu m.in. Hugo, Colette, Bizet, Rossini, Balzac, Wilde, Piaf, Fryderyk Chopin czy Jim Morrison, którego grobowiec należy do najczęściej odwiedzanych.

12 / 12

Atrakcje Paryża - Sacre-Coeur

Obraz
© Martchan - Shutterstock

Bazylika Serca Jezusowego stoi na najwyższym wzgórzu dzielnicy Montmartre, na północ od centrum Paryża. Na wzgórze można wejść pieszo po ogromnych schodach, otoczonych fontannami i tarasami zdobnymi w piękne ogrody, albo wjechać naziemną kolejką linową (funiculaire), kursującą obok pieszej trasy - do przejazdu upoważniają bilety na metro. Białe kopuły kościoła widać niemal z całego miasta, a jej wierzchołek jest drugim co do wysokości - po wieży Eiffla - punktem Paryża. Świątynia powstała jako symbol powrotu Francji do dawnej świetności po klęsce w wojnie z Prusami. Kościół w stylu neoromańsko-bizantyńskim wzniesiono w 1914 r., po ponad 40 latach budowy, a konsekrowano go dopiero po I wojnie światowej - w 1919 r. Wymiary świątyni są imponujące: ok. 100 m długości i 50 m szerokości. Jej kopuły sięgają 79 m, a wieża północna ma 83 m wysokości. W owej wieży znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu, "Savoyarde" (Sabaudczyk); samo jego serce waży 850 kg. Ze szczytu kopuły (wejście schodami po lewej stronie
nawy) można podziwiać panoramę Paryża i widok na tereny oddalone nawet o 30 km. Elewacje kościoła wyłożono trawertynem, zwanym też białym granitem - stąd potoczna nazwa budowli: "biała bazylika".

Tekst: Aneta Pazik, Joanna Uchto/ if/at

Oficjalne wydanie internetowe Wydawnictwo Bezdroża: www.bezdroza.pl

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/paryz-przewodnik-celownik-wydanie-2-aneta-pazik-joanna-uchto,bevva2.htm )

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)