Dolny Śląsk: Najbardziej zapomniane polskie pałace

Dolny Śląsk: Najbardziej zapomniane polskie pałace

Na Dolnym Śląsku znajduje się kilkaset urokliwych pałaców i zamków. To prawdziwe polskie perełki, które niestety dziś są w opłakanym stanie. Wraz z inicjatywą "Polska Dolina Loary" postanowiliśmy pokazać wam 8 najbardziej urzekających pałaców Dolnego Śląska.

Na Dolnym Śląsku znajduje się kilkaset urokliwych pałaców i zamków. To prawdziwe polskie perełki, które niestety dziś są w opłakanym stanie. Wraz z inicjatywą "Polska Dolina Loary" postanowiliśmy pokazać wam 8 najbardziej urzekających pałaców Dolnego Śląska.

Stolec nie ma szczęścia do zamków i pałaców. W miejscu, gdzie znajduje się dzisiejszy obiekt, stały już trzy inne, które zniknęły z powierzchni Ziemi. Obecny pałac powstał w XVIII wieku. Dwie wysokie wieże dumnie górują nad malowniczą wsią. Na stoleckim majątku piętno odcisnęła najnowsza historia, czasy wojny czy PRL-u nie należały do najłatwiejszych dla tego miejsca. Niszczony i dewastowany przez lata dotrwał do dzisiaj jako całkowita ruina. Jednak w dalszym ciągu nadaje się do odrestaurowania. Zachowały się partie murów, czy zdobienia elewacji. Pałac w Stolcu ma jeszcze szansę stać się perełką regionu.

pw/if

1 / 7

Pałac Piotrkowice k. Trzebnicy

Obraz
© Polska Dolina Loary

Pałac we wsi Piotrkowice to wyjątkowe miejsce. Obiekt łączy w sobie style charakterystyczne dla kilku europejskich krajów. Na szczególną uwagę zasługują tutaj bogate zdobienia elewacji. Podobne płaskorzeźby możemy spotkać jedynie w północnych Włoszech! Do całego kompleksu przynależy także park w stylu angielskim oraz neogotyckie zabudowania gospodarcze.

2 / 7

Pałac Wiśniowa k. Świdnicy

Obraz
© Polska Dolina Loary

Pałac Wiśniowa to obiekt wybudowany przez Niemców, lecz nawiązujący swoją architekturą do stylu francuskiego neorenesansu. Powstał z końcem XIX wieku. Kilka razy był gruntownie przebudowywany przez nowych właścicieli. Podczas II wojny światowej zostały w nim ukryte zbiory Głównego Urzędu Statystycznego z Berlina. W jednym z narożników znajduje się charakterystyczna, okrągła wieżyczka zakończona kopułą w kształcie stożka.

3 / 7

Pałac Wojanów-Bobrów k. Jeleniej Góry

Obraz
© Polska Dolina Loary

W malowniczej miejscowości Wojanów-Bobrów, w historycznym Parku Kulturowym założonym przez króla Prus Fryderyka Wilhelma, stoi romantyczny pałac. Neorenesansowy obiekt powstał na miejscu obrosłego w legendy zamku Boberstein, zburzonego w XVII wieku. Posiada trzy kondygnacje i ma bardzo obfite zdobienia zewnętrze: wieżyczki, wykusze, rzeźby. Do posiadłości prowadzi długa aleja zakończona bramą, po bokach zwieńczoną podobiznami lwów.

4 / 7

Pałac Gałów k. Wrocławia

Obraz
© Polska Dolina Loary

Pałac o wielu twarzach - tak można z pewnością powiedzieć o obiekcie z Gałowa. W swojej pierwotnej postaci powstał w końcu XVI wieku, jednak obecnie ma niewiele wspólnego z tamtym obiektem. Liczne remonty, dobudowy i przebudowy sprawiły, że pałac całkowicie zmienił sylwetkę i kostium architektoniczny. W efekcie zmian zyskał narożne ganki, przybudówki, zachodnie skrzydło, lecz stracił wewnętrzny dziedziniec. Przez kilka wieków należał do niemieckiej rodziny von Seidlitz.

5 / 7

Pałac Bożków k. Nowej Rudy

Obraz
© Polska Dolina Loary

Pałac w Bożkowie gościł znakomitości ze świata wielkiej polityki. Bywali tam królowie Prus – Fryderyk Wilhelm II Hohenzollern i Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern, a także przyszły prezydent USA – John Quincy Adams. Rezydencja, choć położona w niewielkiej dolnośląskiej wsi, przypomina architekturą francuskie zamki znad Loary. Cały kompleks został zbudowany na nieregularnym planie, z wieloma cylindrycznymi wieżami. Świetność pałacu przypada na czasy rządów rodu Magnisów.

6 / 7

Pałac Chocianów k. Legnicy

Obraz
© Polska Dolina Loary

Jaki prezent można było otrzymać od wuja w XIII wieku? Teraz wydaje się to niewiarygodne, ale jednym z takich podarunków był Pałac Chocianów, wybudowany przez księcia Bolka I dla swoich bratanków, którymi się opiekował. W skład barokowej rezydencji wchodzą: oficyna dla służby, stajnia dworska oraz pawilon ogrodowy, nazywany także „świątynią dumania”. We wnętrzu pałacu znajduje się m.in. sala balowa i reprezentacyjna klatka schodowa. Obiekt posiadał dwie osie widokowe na przypałacowe ogrody.

7 / 7

Pałac Roztoka k. Strzegomia

Obraz
© Polska Dolina Loary

Pałac w Roztoce to dawny majątek rodziny von Hochberg. Po długich listach znamienitych gości, można by rzecz, że właściciele żyli z godnie z powiedzeniem „gość w dom, Bóg w dom”. Na parterze tej rezydencji znajdują się dwie komnaty, pamiętające ważne wydarzenia historyczne. Wśród odwiedzających pałac byli m.in.: cesarz Wilhelm I, cesarz Franciszek Józef, król Albert von Sachsen z małżonką Carolą. W roku 1926 Roztokę odwiedziła Blandina Cosima, pasierbica R. Wagnera, a wnuczka F. Liszta. Obecnie pałac stoi nieużywany, a po dawnym barwnym pałacowym życiu i pięknym ogrodzie pozostały nieliczne fotografie.

pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)