Gruzja: Jaskiniowe miasta
Gruzini cieszą się wątpliwą sławą jednego z najczęściej najeżdżanych narodów na Ziemi. Stojąc na rozdrożu pomiędzy Europą a Azją, chrześcijaństwem a islamem, Gruzję od wieków nękały wojny. W okresie od I wieku p.n.e. do XVIII wieku n.e. Grecy, Rzymianie, Persowie, Arabowie, Turcy i Rosjanie próbowali zawłaszczyć sobie tę piękną krainę, ale żadnemu z najeźdźców nigdy nie udało się podbić jej całkowicie lub na stałe. Ten nieustannie targany wojnami kraj może się poszczycić jednymi z najbardziej zachwycających zakątków na świecie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Z jednej strony wysokie góry o rekordowym zaśnieżeniu, będące rajem dla narciarzy i alpinistów, z drugiej wybrzeże Morza Czarnego, gdzie klimat jest bardzo ciepły. Dziś zabierzemy was do gruzińskich miast ukrytych głęboko w jaskiniach. Poznajcie bliżej te niesamowite zakątki!
Gruzini cieszą się wątpliwą sławą jednego z najczęściej najeżdżanych narodów na Ziemi. Stojąc na rozdrożu pomiędzy Europą a Azją, chrześcijaństwem a islamem, Gruzję od wieków nękały wojny. W okresie od I wieku p.n.e. do XVIII wieku n.e. Grecy, Rzymianie, Persowie, Arabowie, Turcy i Rosjanie próbowali zawłaszczyć sobie tę piękną krainę, ale żadnemu z najeźdźców nigdy nie udało się podbić jej całkowicie lub na stałe. Ten nieustannie targany wojnami kraj może się poszczycić jednymi z najbardziej zachwycających zakątków na świecie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Z jednej strony wysokie góry o rekordowym zaśnieżeniu, będące rajem dla narciarzy i alpinistów, z drugiej wybrzeże Morza Czarnego, gdzie klimat jest bardzo ciepły. Dziś zabierzemy was do gruzińskich miast ukrytych głęboko w jaskiniach. Poznajcie bliżej te
niesamowite zakątki!
pw/if
Wardzia
Wardzia to skalne miasto-klasztor wyżłobione w zboczu góry Eruszeli w południowej części kraju, niedaleko miasta Aspindza. Zostało założone przez królową Tamarę w 1185 roku. Klasztor zbudowano jako schronienie przed Mongołami i mieścił ponad sześć tysięcy komnat umieszczonych na trzynastu kondygnacjach kompleksu. Miasto miało kościół, salę tronową i skomplikowany system irygacyjny nawadniający tarasowe pola uprawne. Dostęp do kompleksu możliwy był jedynie przez kilka dobrze ukrytych tuneli w pobliżu rzeki Kura. Trzęsienie ziemi w Samcche w roku 1283 zniszczyło około dwie trzecie miasta, odsłaniając jaskinie i niszcząc kompletnie system nawadniania.
Wardzia
Za panowania Beka Jakheli w XIII wieku wzmocniony został kościół i dodana widoczna z zewnątrz dzwonnica. Persowie pod dowództwem szacha Tahmaspa I najechali klasztor w 1551 roku, grabiąc cenne ikony i na dobre kończąc życie klasztoru. Obecnie Wardzia jest główną atrakcją turystyczną w regionie Samcche-Dżawachetia. Miejsce jest utrzymywane przez małą grupkę mnichów i za niewielką opłatą można je zwiedzać. Turyści mogą zobaczyć tu około 300 komnat i sal. Do dziś w niektórych tunelach starymi rurami irygacyjnymi wciąż płynie zdatna do picia woda. Do Wardzii można codziennie dojechać busem z Achalkalaki.
Upliscyche
Warto także zobaczyć Upliscyche - starożytne skalne miasto we wschodniej części kraju, położone około 10 kilometrów na wschód od miasta Gori, w Kartlii Wewnętrznej. Zbudowane na lewym, skalistym i wysokim brzegu rzeki Kury, zawiera różne struktury pochodzące z okresu od wczesnej epoki żelaza do późnego średniowiecza. Uznawane przez archeologów za jedną z najstarszych osad miejskich w Gruzji.
Upliscyche
Strategicznie położone w sercu starożytnego królestwa Kartlii (lub też Iberii, jak było nazywane przez antycznych autorów), funkcjonowało jako ważny ośrodek polityczny i religijny kraju. Ze względu na wiek miasta i jego znaczenie średniowieczna gruzińska tradycja pisana przypisywała założenie miasta mitycznemu Uplosowi, synowi Mtskhetosa i wnukowi Kartlosa. Wraz z chrystianizacją Kartlii na początku IV wieku Upliscyche zaczęło tracić na znaczeniu na rzecz nowych ośrodków kultury chrześcijańskiej – początkowo Mcchety, później Tbilisi. Podczas muzułmańskiego najazdu na Tbilisi w VIII i IX stuleciu Upliscyche jeszcze raz zapisało się na kartach historii jako główna forteca.
Upliscyche
Większość jaskiń pozbawiona jest jakichkolwiek dekoracji, chociaż niektóre z większych struktur posiadają kasetonowe sklepienia kolebkowe, z rzeźbionymi w kamieniu imitacjami kłód. Niektóre większe struktury posiadają także z tyłu lub po bokach wnęki, które mogły być używane w celach ceremonialnych. Na szczycie kompleksu znajduje się chrześcijańska bazylika zbudowana z kamienia i cegły na przełomie IX i X wieku. Podczas wykopalisk archeologicznych odkryte zostały liczne artefakty z różnych okresów, w tym biżuteria ze złota, srebra i brązu oraz próbki ceramiki i rzeźb. Wiele z nich znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Tbilisi.
Upliscyche
Kilka części najbardziej narażonych obszarów zostało całkowicie zniszczonych w czasie trzęsienia ziemi w 1920 roku. Stabilność monumentu jest nadal mocno zagrożona, co skłoniło Fundusz Dziedzictwa Kulturowego Gruzji do wprowadzenia w 2000 roku ograniczonego programu konserwacji. Skalny kompleks Upliscyche znajduje się na wstępnej liście do włączenia do programu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO od 2007 roku.
Dawid Garedża
Gruzja cieszy się wątpliwą sławą jednego z najczęściej najeżdżanych narodów na Ziemi. Stojąc na rozdrożu pomiędzy Europą a Azją, chrześcijaństwem a islamem, Gruzję od wieków nękały wojny. W okresie od 1 wieku p.n.e. do 18 wieku n.e. Grecy, Rzymianie, Persowie, Arabowie, Turcy i Rosjanie próbowali zawłaszczyć sobie tę piękną krainę, ale żadnemu z najeźdźców nigdy nie udało się podbić jej całkowicie lub na stałe. Ten nieustannie targany wojnami kraj może się poszczycić jednymi z najbardziej zachwycających zakątków na świecie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Z jednej strony są tu wysokie góry o rekordowym zaśnieżeniu, będące rajem dla narciarzy i alpinistów, z drugiej wybrzeże Morza Czarnego, gdzie klimat jest bardzo ciepły. Dziś zabierzemy was do gruzińskich miast ukrytych głęboko w jaskiniach. Poznajcie bliżej te niesamowite zakątki!
Dawid Garedża
Koniecznie trzeba także zobaczyć wykuty w skale prawosławny gruziński zespół klasztorny- Dawid Garedża. Znajduje się w regionie Kachetia we wschodniej Gruzji, na półpustynnych zboczach góry Garedża. Kompleks składa się z cel, kościoła, kaplicy, refektarzy i pomieszczeń mieszkalnych wykutych w skale.
Dawid Garedża
Obszar ten jest również środowiskiem życia dla chronionych gatunków zwierząt i śladem jednych z najstarszych siedlisk ludzkich w regionie. Kompleks został założony w VI wieku przez Dawida (św. Dawida Garedżę) jednego z trzynastu mnichów asyryjskich, którzy przybyli do kraju w tym samym czasie. Jego uczniowie, Dodo i Lukiane założyli następne dwa monastyry: Rka i Natlismtsemeli. Dalszy rozwój klasztoru nastąpił w IX wieku pod kierunkiem Hilariona, gruzińskiego świętego. Dziś jest popularnym ośrodkiem turystycznym i celem wielu pielgrzymek.
pw/if
Źródło: www.odkryjgruzje.pl