Gruzja: Jaskiniowe miasta

Gruzja: Jaskiniowe miasta

Gruzini cieszą się wątpliwą sławą jednego z najczęściej najeżdżanych narodów na Ziemi. Stojąc na rozdrożu pomiędzy Europą a Azją, chrześcijaństwem a islamem, Gruzję od wieków nękały wojny. W okresie od I wieku p.n.e. do XVIII wieku n.e. Grecy, Rzymianie, Persowie, Arabowie, Turcy i Rosjanie próbowali zawłaszczyć sobie tę piękną krainę, ale żadnemu z najeźdźców nigdy nie udało się podbić jej całkowicie lub na stałe. Ten nieustannie targany wojnami kraj może się poszczycić jednymi z najbardziej zachwycających zakątków na świecie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Z jednej strony wysokie góry o rekordowym zaśnieżeniu, będące rajem dla narciarzy i alpinistów, z drugiej wybrzeże Morza Czarnego, gdzie klimat jest bardzo ciepły. Dziś zabierzemy was do gruzińskich miast ukrytych głęboko w jaskiniach. Poznajcie bliżej te niesamowite zakątki!

Gruzini cieszą się wątpliwą sławą jednego z najczęściej najeżdżanych narodów na Ziemi. Stojąc na rozdrożu pomiędzy Europą a Azją, chrześcijaństwem a islamem, Gruzję od wieków nękały wojny. W okresie od I wieku p.n.e. do XVIII wieku n.e. Grecy, Rzymianie, Persowie, Arabowie, Turcy i Rosjanie próbowali zawłaszczyć sobie tę piękną krainę, ale żadnemu z najeźdźców nigdy nie udało się podbić jej całkowicie lub na stałe. Ten nieustannie targany wojnami kraj może się poszczycić jednymi z najbardziej zachwycających zakątków na świecie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Z jednej strony wysokie góry o rekordowym zaśnieżeniu, będące rajem dla narciarzy i alpinistów, z drugiej wybrzeże Morza Czarnego, gdzie klimat jest bardzo ciepły. Dziś zabierzemy was do gruzińskich miast ukrytych głęboko w jaskiniach. Poznajcie bliżej te
niesamowite zakątki!

pw/if

1 / 9

Wardzia

Obraz
© Flickr. by Vladimer Sichinava Licencja Creative Commons

Wardzia to skalne miasto-klasztor wyżłobione w zboczu góry Eruszeli w południowej części kraju, niedaleko miasta Aspindza. Zostało założone przez królową Tamarę w 1185 roku. Klasztor zbudowano jako schronienie przed Mongołami i mieścił ponad sześć tysięcy komnat umieszczonych na trzynastu kondygnacjach kompleksu. Miasto miało kościół, salę tronową i skomplikowany system irygacyjny nawadniający tarasowe pola uprawne. Dostęp do kompleksu możliwy był jedynie przez kilka dobrze ukrytych tuneli w pobliżu rzeki Kura. Trzęsienie ziemi w Samcche w roku 1283 zniszczyło około dwie trzecie miasta, odsłaniając jaskinie i niszcząc kompletnie system nawadniania.

2 / 9

Wardzia

Obraz
© Wikipedia.org by Tiniko Dzadzamia Licencja Creative Commons

Za panowania Beka Jakheli w XIII wieku wzmocniony został kościół i dodana widoczna z zewnątrz dzwonnica. Persowie pod dowództwem szacha Tahmaspa I najechali klasztor w 1551 roku, grabiąc cenne ikony i na dobre kończąc życie klasztoru. Obecnie Wardzia jest główną atrakcją turystyczną w regionie Samcche-Dżawachetia. Miejsce jest utrzymywane przez małą grupkę mnichów i za niewielką opłatą można je zwiedzać. Turyści mogą zobaczyć tu około 300 komnat i sal. Do dziś w niektórych tunelach starymi rurami irygacyjnymi wciąż płynie zdatna do picia woda. Do Wardzii można codziennie dojechać busem z Achalkalaki.

3 / 9

Upliscyche

Obraz
© Wikipedia.org by EvgenyGenkin Licencja Creative Commons

Warto także zobaczyć Upliscyche - starożytne skalne miasto we wschodniej części kraju, położone około 10 kilometrów na wschód od miasta Gori, w Kartlii Wewnętrznej. Zbudowane na lewym, skalistym i wysokim brzegu rzeki Kury, zawiera różne struktury pochodzące z okresu od wczesnej epoki żelaza do późnego średniowiecza. Uznawane przez archeologów za jedną z najstarszych osad miejskich w Gruzji.

4 / 9

Upliscyche

Obraz
© Wikipedia.org by EvgenyGenkin Licencja Creative Commons

Strategicznie położone w sercu starożytnego królestwa Kartlii (lub też Iberii, jak było nazywane przez antycznych autorów), funkcjonowało jako ważny ośrodek polityczny i religijny kraju. Ze względu na wiek miasta i jego znaczenie średniowieczna gruzińska tradycja pisana przypisywała założenie miasta mitycznemu Uplosowi, synowi Mtskhetosa i wnukowi Kartlosa. Wraz z chrystianizacją Kartlii na początku IV wieku Upliscyche zaczęło tracić na znaczeniu na rzecz nowych ośrodków kultury chrześcijańskiej – początkowo Mcchety, później Tbilisi. Podczas muzułmańskiego najazdu na Tbilisi w VIII i IX stuleciu Upliscyche jeszcze raz zapisało się na kartach historii jako główna forteca.

5 / 9

Upliscyche

Obraz
© Wikipedia.org by EvgenyGenkin Licencja Creative Commons

Większość jaskiń pozbawiona jest jakichkolwiek dekoracji, chociaż niektóre z większych struktur posiadają kasetonowe sklepienia kolebkowe, z rzeźbionymi w kamieniu imitacjami kłód. Niektóre większe struktury posiadają także z tyłu lub po bokach wnęki, które mogły być używane w celach ceremonialnych. Na szczycie kompleksu znajduje się chrześcijańska bazylika zbudowana z kamienia i cegły na przełomie IX i X wieku. Podczas wykopalisk archeologicznych odkryte zostały liczne artefakty z różnych okresów, w tym biżuteria ze złota, srebra i brązu oraz próbki ceramiki i rzeźb. Wiele z nich znajduje się obecnie w Muzeum Narodowym w Tbilisi.

6 / 9

Upliscyche

Obraz
© Wikipedia.org by Lidia Ilona Licencja Creative Commons

Kilka części najbardziej narażonych obszarów zostało całkowicie zniszczonych w czasie trzęsienia ziemi w 1920 roku. Stabilność monumentu jest nadal mocno zagrożona, co skłoniło Fundusz Dziedzictwa Kulturowego Gruzji do wprowadzenia w 2000 roku ograniczonego programu konserwacji. Skalny kompleks Upliscyche znajduje się na wstępnej liście do włączenia do programu Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO od 2007 roku.

7 / 9

Dawid Garedża

Obraz
© Flickr.com by paata.com

Gruzja cieszy się wątpliwą sławą jednego z najczęściej najeżdżanych narodów na Ziemi. Stojąc na rozdrożu pomiędzy Europą a Azją, chrześcijaństwem a islamem, Gruzję od wieków nękały wojny. W okresie od 1 wieku p.n.e. do 18 wieku n.e. Grecy, Rzymianie, Persowie, Arabowie, Turcy i Rosjanie próbowali zawłaszczyć sobie tę piękną krainę, ale żadnemu z najeźdźców nigdy nie udało się podbić jej całkowicie lub na stałe. Ten nieustannie targany wojnami kraj może się poszczycić jednymi z najbardziej zachwycających zakątków na świecie. Tu każdy znajdzie coś dla siebie. Z jednej strony są tu wysokie góry o rekordowym zaśnieżeniu, będące rajem dla narciarzy i alpinistów, z drugiej wybrzeże Morza Czarnego, gdzie klimat jest bardzo ciepły. Dziś zabierzemy was do gruzińskich miast ukrytych głęboko w jaskiniach. Poznajcie bliżej te niesamowite zakątki!

8 / 9

Dawid Garedża

Obraz
© wp.pl

Koniecznie trzeba także zobaczyć wykuty w skale prawosławny gruziński zespół klasztorny- Dawid Garedża. Znajduje się w regionie Kachetia we wschodniej Gruzji, na półpustynnych zboczach góry Garedża. Kompleks składa się z cel, kościoła, kaplicy, refektarzy i pomieszczeń mieszkalnych wykutych w skale.

9 / 9

Dawid Garedża

Obraz
© wp.pl

Obszar ten jest również środowiskiem życia dla chronionych gatunków zwierząt i śladem jednych z najstarszych siedlisk ludzkich w regionie. Kompleks został założony w VI wieku przez Dawida (św. Dawida Garedżę) jednego z trzynastu mnichów asyryjskich, którzy przybyli do kraju w tym samym czasie. Jego uczniowie, Dodo i Lukiane założyli następne dwa monastyry: Rka i Natlismtsemeli. Dalszy rozwój klasztoru nastąpił w IX wieku pod kierunkiem Hilariona, gruzińskiego świętego. Dziś jest popularnym ośrodkiem turystycznym i celem wielu pielgrzymek.

pw/if

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)