Trwa ładowanie...
19-08-2013 15:28

Majorka - Estellencs i okolice

Kręta, wijąca się serpentynami, widokowa droga przez Serra Tramuntana (Andratx – Port de Sóller) wzdłuż płn.-zach. wybrzeża łączy urocze górskie wioski – pueblos, kilka razy zbliżając się do skalistego wybrzeża i klifów

Majorka - Estellencs i okoliceŹródło: sxc.hu
d38s79h
d38s79h

Kręta, wijąca się serpentynami, widokowa droga przez Serra Tramuntana (Andratx – Port de Sóller) wzdłuż płn.-zach. wybrzeża łączy urocze górskie wioski – pueblos, kilka razy zbliżając się do skalistego wybrzeża i klifów. Na trasie znajdziemy kilka punktów widokowych z niewielkimi miejscami parkingowymi.

W drodze z Andratx do Estellencs warto zatrzymać się przy punkcie Mirador de Ricardo Roca, z widokiem na zatokę Cala d’ Estellencs, do którego prowadzą schody. W pobliżu jest restauracja Restaurante Bar Es Gran z tarasem widokowym oraz sklep z pamiątkami.

Majorka - Estellencs
Malownicza wioska Estellencs przyklejona jest do stromych zboczy górskich, otoczona tarasami z drzewami pomarańczowymi i oliwnymi oraz winnicami. Domy z zielonymi okiennicami, kryte dachówką w wąskich, brukowanych i stromych uliczkach tworzą typowy krajobraz majorkańskiego pueblo. W XVII-wiecznym kościele Església de Sant Joan Baptista zwraca uwagę warowna dzwonnica, niegdyś wieża obronna, wybudowana w XVI w. w czasach wzmożonych najazdów piratów. Estellencs jest dobrym punktem wypadowym pieszych wędrówek górskich, m.in. na pobliski szczyt Galatzó. W zatoce Cala de Estellencs znajduje się malowniczy port rybacki z malutką plażą.

Majorka - Banyalbufar (hiszp. Bañalbufar)
Jadąc widokową drogą przez góry Tramuntana z Estellencs do Banyalbufar, warto zatrzymać się przy Mirador de Ses Animes z odrestaurowaną wieżą obronną Torre del Verger z XVI w. Na punkt widokowy na szczycie wieży wchodzi się po stromej metalowej drabinie. Rozciągają się stąd fantastyczne widoki na dzikie klifowe wybrzeże i terasy u stóp wieży.

d38s79h

Banyalbufar to bajkowo położone miasteczko, którego strome uliczki i malownicze terasy schodzą do samego morza. Mieszka tu ponad 550 osób. Oryginalna nazwa miejscowości założonej przez Maurów w X w. brzmiała Banyalbahar, co oznacza „założone przez morze”. Mieszkańcy utrzymują się głównie z rolnictwa – na terasach położonych na stromych zboczach uprawiane są warzywa, owoce, oliwki, a przede wszystkim winorośl. Koniecznie trzeba tu spróbować wybornego białego wina ze szczepu Malvasía, podobno ulubionego przez królów Aragonii. System nawadniania pól z akweduktami i kamiennymi tarasami stworzyli Arabowie już ponad 1000 lat temu. W Banyalbufar znajdziemy dobre restauracje z kuchnią majorkańską, małe hotele i sklepy z rękodziełem. Z miasteczka prowadzi kilka szlaków pieszych, z których najpiękniejsza jest trasa do Port Canonge.

Dominika Zaręba

d38s79h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38s79h

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj