Najpiękniejsze zamki. Dolny Śląsk ma się czym pochwalić
Zamki w Polsce to temat na długą podróżniczą przygodę. Statystyki mówią, że mamy ich ponad 400. Potrzeba więc naprawdę sporo czasu, by je wszystkie obejrzeć. Kolejną ciekawostką jest fakt, iż jedna czwarta rodzimych zamków leży na Dolnym Śląsku. Czy kogoś może dziwić, że region ten nazwano polską Doliną Loary? Jednak choć zamków w tym regionie jest naprawdę sporo, ich zwiedzanie przypomina loterię - nie zawsze trafimy na perłę. Albo inaczej - nie każda perła odpowiednio błyszczy. Na szczęście odnowione czy podupadłe, wciąż są intrygujące. Poza tym każda historia o dolnośląskich zamkach jest inna. Każda fascynująca. Poznajmy najbardziej sekretne zaułki południowo-zachodniej Polski. To będzie podróż owiana wieloma tajemnicami.
Polska to kraj, w którym nie możemy narzekać na brak zamków. Statystyki mówią, że mamy ich ponad 400. Potrzeba więc naprawdę sporo czasu, by je wszystkie obejrzeć. Kolejną ciekawostką jest fakt, iż jedna czwarta rodzimych zamków leży na Dolnym Śląsku. Czy kogoś może dziwić, że region ten nazwano polską Doliną Loary?
Jednak choć zamków w tym regionie jest naprawdę sporo, ich zwiedzanie przypomina loterię - nie zawsze trafimy na perłę. Albo inaczej - nie każda perła odpowiednio błyszczy. Na szczęście odnowione czy podupadłe, wciąż są intrygujące. Poza tym każda historia o dolnośląskich zamkach jest inna. Każda fascynująca. Poznajmy najbardziej sekretne zaułki południowo-zachodniej Polski. To będzie podróż owiana wieloma tajemnicami.
Zamek Książ
To bez wątpienia największa turystyczna perła regionu, najpiękniejszy i największy zamek Dolnego Śląska. To też jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w tej części Polski. Znajduje się w Wałbrzychu. Przez 400 lat obiekt był siedzibą jednego z najmożniejszych niemieckich rodów - rodziny von Hochberg. Właśnie w Książu żyła najpiękniejsza kobieta w Europie - Daisy, znana jako Angielska Stokrotka. W 1941 roku zamek został skonfiskowany przez władze III Rzeszy, by przygotować jego pomieszczenia dla Hitlera. Z tym czasem właśnie związanych jest wiele domysłów i legend. Podziemia zamku Książ od lat pozostają zagadką i jednym z najbardziej niedostępnych miejsc na Dolnym Śląsku.
ml
Zobacz też: Najpiękniejszy zamek w Polsce według internautów WP
Zamek Czocha
Wiele historii o zaginionych skarbach oraz legend o duchach czyni twierdzę atrakcyjnym celem wycieczek. Obronna budowla znajdująca się w miejscowości Sucha w województwie dolnośląskim to też jeden z najpiękniejszych zamków w naszym kraju. Wpływa też na to jego położenie na stromym, skalnym cyplu, wchodzącym w rzekę Kwisę. Pierwsze wzmianki o warowni pochodzą z początku XIV wieku. W styczniu 1945 roku Ernst von Gustschow, właściciel zamku, opuszczając swą posiadłość, zabrał ze sobą wiele cennych przedmiotów. Pozostałe dobra częściowo zostały rozgrabione. Obecnie znajduje się tu hotel. Zamek Czocha można też zwiedzać. Szczególnie ekscytujące jest poznawanie jego zakamarków podczas nocnych wypraw z przewodnikiem.
Zamek Kliczków
W samym sercu Borów Dolnośląskich, obok Bolesławca, znajdziemy jeden z największych zamków w Polsce i jeden z większych hoteli usytuowanych w obiektach zabytkowych. Zamek Kliczków wzniósł w XIII wieku, na wysokiej skarpie Kwisy, książę świdnicko-jaworski Bolko I Surowy. Potem jego historia związana była z wieloma rodami niemieckimi. Każdy z właścicieli zostawił po sobie ślad w architekturze lub wystroju zamku. To dlatego budowla stanowi unikatowy przykład krzyżowania się wpływów renesansu, baroku, klasycyzmu, a nawet neogotyku.
Zamek Topacz
Zamek Topacz to prawdziwa perełka architektoniczna, której historia sięga końca XIII stulecia. W średniowieczu stała tu tylko wieża mieszkalna - dwa piętra z kamienia i cegły nad rzeką Ślęzą. Z czasem posiadłości rozbudowano. W ubiegłym stuleciu na zamku powstał zakład wychowawczy. Kilka lat temu budowla została odnowiona z kunsztem i precyzją oraz poszanowaniem tradycji. W zamku jest dziś luksusowy kompleks hotelowy. Na miejscu jest jeszcze coś - Muzeum Motoryzacji, prywatna kolekcja przy zamku, raj dla miłośników pojazdów mechanicznych. W dawnych zabudowaniach gospodarskich, przy odrestaurowanym zamku, obejrzeć można ponad sto motocykli i kilkadziesiąt samochodów.
Zamek Chojnik
Na granitowej skale nad 150-metrowym urwiskiem skalnym Piekielnej Doliny usadowiła się majestatyczna budowla, która widnieje na emblemacie Karkonoskiego Parku Narodowego. Od czasu powstania warowni - a było to w połowie XIV wieku - przyciągała dramatyczne zdarzenia jak magnes. W 1675 roku spłonęła od uderzenia pioruna i od tego czasu nigdy nie została odbudowana. Ruiny zamku Chojnik są całkiem dobrze zachowane, dlatego zwiedzanie tego miejsca może stać się prawdziwą przygodą.
Zamek w Ząbkowicach Śląskich
Zamek w Ząbkowicach Śląskich jest w stanie rozpadu, jednak nie sposób odmówić mu uroku. Renesansowa budowla, którą zbudowano w XVI wieku na miejscu dawnego zamku piastowskiego, tak jak jego poprzedniczka, służyła jako twierdza graniczna, którą raz szturmowały oddziały cesarskie, innym razem szwedzkie. Piękna warownia z burzliwą historią podczas walk częściowo wysadzona została w powietrze. Niewiele trzeba było, by imponujący zamek popadł w ruinę. Na początku XVIII stulecia podjęto jeszcze próby ratowania zabudowań, jednak ich stan był zbyt krytyczny. Pożar, który wybuchł tu 50 lat później, dokończył dzieła zniszczenia.
Zamek w Mosznej
Nazywany jest polskim "Disneylandem" lub... "spełnieniem wizji pijanego dekoratora". Rzeczywiście, ze swoimi 99 wieżami zamek w Mosznej wygląda dość oryginalnie. Ta trochę nierealna, a trochę zabawna budowla jest jednym z najbardziej różnorodnych architektonicznie zamków w Polsce. Wrażenie jego bajkowego charakteru potęguje otaczający go piękny park z unikatowymi okazami drzew i krzewów, tworzący romantyczny ogród krajobrazowy. Jedna z ikon turystycznych Śląska Opolskiego była rezydencją rodu Tiele-Wincklerów. Dawniej znajdowało się tu też Centrum Terapii Nerwic. Obecnie bajkowy obiekt przeznaczony jest wyłącznie dla turystów. W przepięknych, zabytkowych wnętrzach mieści się restauracja i hotel, którego pokoje zachowały dawnego ducha.
ml