Trwa ładowanie...

Największe atrakcje. Bieszczady to nie tylko połoniny

Atrakcje w polskich górach. Bieszczady to mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych oraz okazji do spokojnego pobycia samemu ze sobą. Zapierające dech w piersiach widoki, cisza, opuszczone szałasy, atmosfera dawnych czasów, smak maślankowej zalewajki i zapach gryczanych pierogów.

Największe atrakcje. Bieszczady to nie tylko połoninyŹródło: Shutterstock.com
d11cvau
d11cvau

Bieszczady kochamy za magiczną atmosferę, którą wciąż czuć wśród ciągnących się po horyzont połonin pomimo odwiedzającej je corocznie rekordowej liczby turystów. Ta część Karpat znajduje się na terytorium województwa podkarpackiego, a także na Słowacji oraz na Ukrainie. Ograniczają je przełęcze Łupkowska i Wyszkowska, a do Polski należą Bieszczady Zachodnie.

bieszczady, karpaty, góry Shutterstock.com
bieszczady, karpaty, góry Źródło: Shutterstock.com, fot: bogumil

Nad górnymi granicami pięter leśnych składającymi się przede wszystkim ze świetnie zachowanych buków rozciągają się zbiorowiska muraw, które znamy pod swojską już nazwą połoniny. W okolicy żyją niedźwiedzie, żubry, wilki, rysie, koniki polskie, węże Eskulapa, którym sprzyja umiarkowanie ciepły klimat Bieszczadów. Osobliwości natury i niewielkie zaludnienie przyciągają w piękne góry jak magnes, a dodatkowo lokalny folklor o szalenie ciekawej historii dobrze reprezentują zaginione wioski, muzea czy skanseny w regionie. W Bieszczadach zjemy smacznie i lokalnie, a szczególnie pociąga wspomnienie proziaków i gołąbków.

Atrakcje turystyczne Bieszczadów

Najwyższym szczytem polskich Bieszczadów jest Tarnica (1346 m n.p.m.), po stronie ukraińskiej nieco przewyższa go Pikuj. Górskie wędrówki odbywa się głównie po słynnych: Połoninie Caryńskiej, Połoninie Wetlińskiej czy Połoninie Bukowskiej. Naturalne punkty widokowe zapewniają niezapomniane wrażenia, a o tutejszych krajobrazach nigdy nie zapomnimy. Zwłaszcza w dni, gdy w Bieszczadach nie jest pochmurno i widoczność jest wprost genialna, z najwyższych partii jesteśmy w stanie dojrzeć nawet Tatry.

Cisza, spokój i zapierające dech w piersiach widoki Shutterstock.com
Cisza, spokój i zapierające dech w piersiach widoki Źródło: Shutterstock.com

Sporą atrakcję turystyczną Bieszczadów stanowi dla odwiedzających (zwłaszcza z małymi dziećmi, a najmłodsze do 3 roku życia jeżdżą bezpłatnie) Bieszczadzka Kolej Wąskotorowa, która kursuje kilkakrotnie w ciągu dnia na trasach o różnej długości. A jeździ nieustannie już od końca XIX w. obecnie z 21 wagonami i maksymalną prędkością do 15 km/h. Słynną ciuchcią chętnie poruszają się również zakochane pary, przytulone i zapatrzone w przemieszczające się za oknem widoki.

Co robić w Bieszczadach?

Podczas wyprawy w Bieszczady koniecznie trzeba zaliczyć kilka pozycji obowiązkowych. To przede wszystkim:

  • Zalew Soliński z największą w naszym kraju zaporą wodną, elektrownią wodną, żeglugą oferowaną przez statki Białej Floty. Organizowane są wycieczki z przewodnikiem schodzące również pod ziemię.
Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com
  • Skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy niedaleko Jasła. To dawne stanowisko archeologiczne z chatkami i wałami obronnymi zajmuje 160 hektarów, stanowiąc nie lada gratkę dla przyjezdnych w każdym wieku.
  • Sanok, czyli brama w Bieszczady, z zabytkami pamiętającymi średniowiecze. Królewskie miasto odznacza się wspaniałym położeniem w dolinie Sanu, imponującym renesansowym zamkiem z ogrodem królewskim, a także Muzeum Historycznym z ogromną kolekcją ikon oraz Galerią Zdzisława Beksińskiego z liczącą się na świecie kolekcją złożoną z ok. 600 prac artysty. Warte obejrzenia są kamieniczki, budynki sakralne czy Skansen Muzeum Budownictwa Ludowego, a krzyżują się tutaj liczne szlaki turystyczne. Swoistym symbolem miasta jest Dobry Wojak Szwejk z brązu.
  • Krosno z Centrum Dziedzictwa Szkła. Szklane zagłębie to ponadto huty szkła oraz liczne pracownie artystyczne. Zgłębimy tutaj historię szklarstwa oraz sprawdzimy, jak wyrabiane jest szkło krok po kroku. Miasto nazywane jest także Małym Krakowem ze względu na tutejsze centrum, czyli rynek, który przypomina ten malowniczy w Krakowie. Corocznie pod koniec lata na krośnieńskim rynku odbywa się też festiwal ”Karpackie klimaty”.

Wybierz swój ulubiony zakątek Bieszczadów i zaszyj się gdzieś na cały urlop.

d11cvau

Ceny są aktualne na dzień publikacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Polscy policjanci w europejskim Las Vegas. Poszliśmy z nimi na patrol

d11cvau
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11cvau