WP Turystyka

 
 
Polecane
Tematy
wp

Bieszczady - Najnowsze informacje

Najbardziej zachodni fragment Zewnętrznych Karpat Wschodnich, część Beskidów Wschodnich. Bieszczady Zachodnie rozciągają się na pograniczu Polski, Słowacji i Ukrainy, pomiędzy Przełęczą Łupkowską (640 m n.p.m.) oraz dolinami Osławy i Osławicy, oddzielającymi je na zachodzie od Beskidu Niskiego, a Przełęczą Użocką na wschodzie, za którą leżą ukraińskie Bieszczady Wschodnie. Te ostatnie graniczą od wschodu poprzez Przełęcz Wyszkowską (933 m n.p.m.) z Gorganami. Najwyższym szczytem Bieszczadów jest Pikuj (1405 m n.p.m.) położony na Ukrainie, w polskich Bieszczadach najwyższa jest Tarnica (1346 m n.p.m.).

Dlaczego warto zobaczyć: W Bieszczadach występują rośliny i zwierzęta niespotykane w innych częściach naszego kraju. W pierwotnych lasach bukowych żyją m.in. żubry, jelenie, niedźwiedzie, wilki, rysie, żbiki czy koniki polskie. Największymi atrakcjami są wędrówki po połoninach (zwłaszcza po Połoninie Caryńskiej), Międzynarodowy Rezerwat Biosfery "Karpaty Wschodnie", przejażdżka kolejką wąskotorową, rejs po Zalewie Solińskim, skansen archeologiczny Karpacka Troja, Parku Gwiezdnego Nieba, Tarnica, Jeziorka Duszatyńskie.

wp

Lotniska w Polsce: najbliższe Rzeszów - Jasionka (RZE)

wp
Waluta

polski złoty (PLN)

Komunikacja

samochodem: Należy dojechać do Sanoka. Aby dostać się w zachodnią część Bieszczadów należy odbić w Zagórzu na Komańczę. Jadąc dalej na wschód dotrzemy do Leska i stamtąd na Wetlinę lub Ustrzyki Dolne.
pociągiem: Węzłem kolejowym regionu jest Zagórz. Do Zagórza przez położony nieopodal Sanok kursują pociągi pośpieszne z Warszawy, Krakowa, Łodzi Kaliskiej i Gliwic. Dalej kursują już tylko pociągi osobowe.
autobusem: do Sanoka można się dostać z większości większych polskich miast. Następnie należy się przesiąść na autobusy lokalne, które jeżdżą do większości miejscowości Bieszczad.

wp
wp