Poza miastemWetlina - punkt wypadowy w magiczną część Bieszczad

Wetlina - punkt wypadowy w magiczną część Bieszczad

Wetlina - punkt wypadowy w magiczną część Bieszczad
Źródło zdjęć: © pkrzynow - Shutterstock

Wetlina położona jest w najwyższej części Bieszczadów, nad potokiem Wetlinka, u stóp Połoniny Wetlińskiej. Ta stosunkowo niewielka miejscowość jest najlepiej zagospodarowanym ośrodkiem turystycznym i letniskowym w wysokiej części Bieszczadów. Tuż ponad wsią przebiegają granice Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Kursuje tu wiele autobusów z Sanoka, Krosna i Rzeszowa, zwłaszcza w okresie letnim; działają liczne obiekty gastronomiczne i noclegowe, m.in. Dom Wycieczkowy i Hotel Górski PTTK, schronisko młodzieżowe, pola namiotowe i kempingi oraz kwatery prywatne. Przez miejscowość przebiega duża obwodnica bieszczadzka oraz liczne znakowane szlaki, co czyni z niej rewelacyjny punkt wypadowy w góry.

Wetlina położona jest w najwyższej części Bieszczadów, nad potokiem Wetlinka, u stóp Połoniny Wetlińskiej. Ta stosunkowo niewielka miejscowość jest najlepiej zagospodarowanym ośrodkiem turystycznym i letniskowym w wysokiej części Bieszczadów. Tuż ponad wsią przebiegają granice Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Kursuje tu wiele autobusów z Sanoka, Krosna i Rzeszowa, zwłaszcza w okresie letnim; działają liczne obiekty gastronomiczne i noclegowe, m.in. Dom Wycieczkowy i Hotel Górski PTTK, schronisko młodzieżowe, pola namiotowe i kempingi oraz kwatery prywatne. Przez miejscowość przebiega duża obwodnica bieszczadzka oraz liczne znakowane szlaki, co czyni z niej rewelacyjny punkt wypadowy w góry.

Tekst: Krzysztof Plamowski/ if/pw

[

]( http://bezdroza.pl/ )

1 / 5

Połonina Wetlińska

Obraz
© Przemyslaw Wasilewski - Shutterstock

Przez Wetlinę *przechodzą bardzo atrakcyjne znakowane szlaki piesze, udostępniające turystycznie *najwyższe części grzbietów Połoniny Wetlińskiej, Działu razem z masywem Rawek oraz pasma granicznego. Dużą obwodnicą bieszczadzką biegnie czarny szlak rowerowy z Kalnicy do Widełek - jest to odcinek łącznikowy między pętlami tras "Zielony Rower - Bieszczady", wytyczonymi w gminach Cisna i Lutowiska. Zimą przygotowywane są (oznakowane tyczkami) trasy spacerowe dla narciarstwa biegowego, śladowego i tourowego.

2 / 5

Bieszczady - szlaki wokół Wetliny

Obraz
© CCat82 - Shutterstock

Przez Wetlinę przebiega szlak żółty, łączący Zatwarnicę z Rabią Skałą w paśmie granicznym (19 km, ok. 8 godz.). Z Wetliny wyprowadza on najkrótszą drogą na Przełęcz Orłowicza (ok. 1 godz. 45 min), na której łączy się ze znakowanym na czerwono Głównym Szlakiem Beskidzkim, umożliwiającym wędrówkę grzbietem Połoniny Wetlińskiej. Ze wschodniej części wsi wychodzi wyznakowana przez BdPN ścieżka przyrodnicza "Połonina Wetlińska", którą można dojść do *schroniska "Chatka Puchatka" *(w dolnej części stoków połoniny ścieżce towarzyszy czarny szlak łącznikowy do szlaku żółtego). W pobliżu wylotu *Doliny Moczarnego *przebiega szlak zielony, którym można dotrzeć na Małą Rawkę przez Dział (ok. 3 godz.), a w drugą stronę (schodząc z szosy niedaleko kościoła) na Jawornik (ok. 1 godz. 15 min), na którym łączy się ze wspomnianym szlakiem żółtym.

3 / 5

Bieszczady - trasa "Połoniny w miniaturze"

Obraz
© DeZet - Shutterstock

Wetlina - Smerek - Fereczata - Kurników Beskid - Płasza - Dziurkowiec - Rabia Skała - Paportna - Jawornik - Wetlina

Dosyć długa i wymagająca wycieczka pozwalająca poznać mniej znane i rzadziej odwiedzane partie Bieszczadów - na trasie wspaniałe polany, połoniny w miniaturze z licznymi miejscami widokowymi, wspaniałe, dzikie ostępy leśne. Jedna z najładniejszych, a przy tym nigdy nie zatłoczona (co zdarza się na "prawdziwych" połoninach) trasa, godna polecenia każdemu miłośnikowi wędrówek górskich. Zaczyna się w Wetlinie, następnie wyprowadza na wierzchołek Fereczatej (1102 m n.p.m.), w pobliżu którego widoczne są jeszcze wyraźnie umocnienia i okopy z czasów I i II wojny światowej. Po osiągnięciu granicy kierujemy się na kulminację Kurników Beskidu (1017 m n.p.m.). Następnie wspinamy się na wierzchołek Płaszy *(1162 m n.p.m.). Na szczycie czeka nas nagroda - wspaniała widokowa polana. Na północnym wschodzie w całej okazałości prezentuje się *Smerek wraz z Połoniną Wetlińską, a bardziej na prawo - Połonina Caryńska. Następnie osiągamy skraj polany szczytowej Dziurkowca *(1188 m n.p.m.). Obniżamy się
na zalesioną przełączkę i wśród skarlałych buków podchodzimy na najwyższy na trasie wierzchołek *
Rabiej Skały
(1199 m n.p.m.). Jest ona jednym z kilku widokowych szczytów pasma granicznego. Polana szczytowa ma blisko 500 m długości. Punkt widokowy znajduje się tuż nad urwiskiem pod wschodnim wierzchołkiem. Następnie kierujemy się na wierzchołek Jawornika (1021 m n.p.m.), gdzie znajduje się węzeł szlaków - zielone znaki sprowadzają do centrum Wetliny.

4 / 5

Bieszczady - trasa "Kultowy Smerek"

Obraz
© Piotr Krzeslak - Shutterstock

Kalnica - Smerek - Przełęcz Orłowicza - Wysokie Berdo - Krysowa - Jaworzec - Kalnica

Niedługa wycieczka na najbardziej na zachód wysunięty szczyt ?połonin w polskich Bieszczadach. Na trasie ładne widoki - Smerek jest jednym z najlepszych punktów widokowych w naszych górach. Trasa jest dobrze oznakowana i uczęszczana przez turystów - sam wierzchołek bywa latem zatłoczony. Początek trasy w Kalnicy *- miejscowości położonej przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej. Bardzo dobre połączenia z Cisną i Wetliną, w sezonie letnim także z Ustrzykami Górnymi. Ładnymi bukowymi lasami, zarastającymi polankami i młodnikami sosnowo-brzozowymi podchodzimy dobrze wydeptaną i wyraźną ścieżką dochodzimy do Bieszczadzkiego Parku Narodowego - przed nami otwiera się widok na falujące trawy połonin. Nieco łagodniej, a pod koniec znowu stromo, mijając skalne grzędy, wychodzimy na południowy, niższy wierzchołek *Smereka ze stojącym na nim krzyżem. Rozpościera się stąd fantastyczny widok na leżącą w dole Wetlinę oraz na pasmo graniczne. Nieopodal, za niewielkim siodełkiem, wznosi się główny szczyt Smereka
(1222 m n.p.m.) z licznymi wychodniami i grzędami skalnymi - obecnie nie jest on udostępniony dla turystów z powodu ochrony stanowisk rzadkich roślin. Następnie wędrujemy do Jaworca. Ścieżka robi się coraz bardziej stroma, w końcu wychodzimy na łąki tuż ponad schroniskiem PTTK w Jaworcu. Jest to przeznaczona dla turystów plecakowych klasyczna "bacówka", jakich kilka znajduje się w Bieszczadach.

5 / 5

Bieszczady - trasa "Połonina Wetlińska"

Obraz
© Licencja CC by silar, Wikimedia Commons

Wetlina - Przełęcz Orłowicza - Połonina Wetlińska - schronisko PTTK "Chatka Puchatka" - Wetlina

Piękna, niedługa trasa na najpopularniejszą z połonin. Wspaniała górska sceneria, dalekie panoramy. Jest to jedna z najchętniej podejmowanych wycieczek w Bieszczadach - w sezonie letnim na połoninie bywa naprawdę tłoczno. Przy trasie, na wschodnim krańcu połoniny, schronisko turystyczne "Chatka Puchatka". Początek trasy w centrum Wetliny. Zaczynamy łagodnie - wędrujemy łąkami z widokiem na śmiałe Hnatowe Berdo. Dochodzimy do tablicy Bieszczadzkiego Parku Narodowego, która stoi na granicy dawnych pól i lasu. Tu zaczyna się bardziej strome podejście. Przed nami wznosi się po lewej stronie piękny szczyt Smereka. Jeszcze tylko kilkadziesiąt metrów podejścia i stajemy na grzbiecie, w szerokim obniżeniu Przełęczy Orłowicza (1075 m n.p.m.). Znajduje się tu ważny węzeł szlaków. Ruszamy na wschód za znakami czerwonymi -wąskim pasem łąk, wśród skarłowaciałej buczyny, zbliżamy się do głównego masywu Połoniny Wetlińskiej. Tworzą go dwa szczyty - północny, stożkowaty Roh, będący najwyższym punktem
całego masywu (1255 m n.p.m.), i południowy, nieco niższy Osadzki (1253 m n.p.m.). Na zachodzie pięknie prezentuje się Smerek, na wschodzie podobna w kształtach Połonina Caryńska. Na północy ciągną się niezliczone grzbiety niższych partii Bieszczadów. Ze szczytu schodzimy dosyć stromo na szerokie siodło pomiędzy dwoma wierzchołkami i rozpoczynamy piękny trawers wśród morza traw. Ostatecznie osiągamy ponownie grzbiet i po minięciu szerokiej, płytkiej przełęczy docieramy do położonego na wschodnim krańcu połoniny schroniska PTTK "Chatka Puchatka". Widok stąd jest podobny do tego z głównego wierzchołka, ale nieco bardziej ograniczony, potężniej natomiast prezentuje się Połonina Caryńska. Budynek schroniska zbudowano w latach 50. jako posterunek obserwacyjny dla wojska, później harcerze zaadaptowali go do celów turystycznych, w końcu został przejęty przez PTTK. Jest to jeden z najmniejszych obiektów noclegowych w polskich górach, ale nocleg w dosyć spartańskich warunkach, zwłaszcza przy gorszej pogodzie
(gdy za oknem hula wiatr), jest niezapomnianym przeżyciem.

Tekst: Krzysztof Plamowski/ if/pw

[

]( http://bezdroza.pl/ksiazki/bieszczady-travelbook-wydanie-1-krzysztof-plamowski,bebie1.htm )

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)