Opuszczone miasta i wioski Europy
Czarnobyl, Prypeć czy rodzime Kłomino to jedne z najsłynniejszych miast widm, o których w Polsce mało kto nie słyszał. Jednak w Europie znajdziemy ich dużo więcej, Często znajdują się w bardzo zaskakujących miejscach - na śródziemnomorskich wyspach czy na wybrzeżu Adriatyku. Oto 10 opuszczonych miast i miasteczek Starego Kontynentu. Poznajcie ich historie!
Czarnobyl, Prypeć czy rodzime Kłomino to jedne z najsłynniejszych miast widm, o których w Polsce dużo się mówi. W Europie jest ich jednak o wiele więcej. Często znajdują się w bardzo zaskakujących miejscach - na śródziemnomorskich wyspach czy wybrzeżu Adriatyku. Oto 10 opuszczonych miast i miasteczek Starego Kontynentu. Poznajcie ich historie!
Poggioreale *to niewielkie miasteczko na zachodzie *Sycylii - największej wyspy Morza Śródziemnego. Leży w dolinie rzeki Belice, a jego historia sięga XVII wieku. Niestety trzęsienie ziemi w 1968 roku zniszczyło zarówno Poggioreale, jak i okoliczne miejscowości Salaparuta i Gibellina. Dziś zobaczymy tu jedynie smutne pozostałości po tętniącym niegdyś życiem miasteczku. Kilka kilometrów dalej, w całkowicie bezpiecznym miejscu, wybudowano nową miejscowość, gdzie przenieśli się mieszkańcy starego Poggioreale.
if/pw
Grablje, Hvar, Chorwacja
Grablje to opuszczony zakątek na lawendowej wyspie Hvar, czwartej co do wielkości na Adriatyku. Skąd się wzięła wioska widmo w najcieplejszym i najbardziej słonecznym zakątku Chorwacji? Historia miejscowości sięga XIV wieku, a tutejsze kamienne budowle wciąż zachwycają pod względem architektonicznym. Przechadzając się po wąskich ulicach można poczuć ducha minionych czasów. Niegdyś Grablje słynęło ze wspaniałego wina i miodu. Mieszkańcy żyli przede wszystkim z uprawy oliwek i lawendy, jednak rozwój turystyki na Hvarze spowodował, że przenieśli się w celach zarobkowych na tereny wybrzeża.
Belchite, Hiszpania
Belchite położone jest ok. 40 kilometrów od Saragossy. Podczas hiszpańskiej wojny domowej w latach 30. XX wieku miała tu miejsce jedna z ważniejszych bitew. W jej wyniku miasto zostało bardzo zniszczone. Nie zlikwidowano ruin ani nie zdecydowano się na odbudowę - opuszczone miasto stanowi dziś rodzaj pomnika na cześć poległych. Belchite to ważna atrakcja turystyczna regionu. Często służy także jako plan filmowy, kręcono tu m.in. nagrodzony trzema Oskarami "Labirynt Fauna".
Pentedattilo, Włochy
Pentedattilo to miasto duchów w Kalabrii, najdalej na południe wysuniętym regionie kontynentalnej części Włoch. Położone jest 250 m n.p.m., na górze Monte Calvario, której kształt przypominał niegdyś pięć palców. Od jej wyglądu pochodzi nazwa miejscowości - z greckiego: penta + daktylos, czyli pięć palców. Została założona jako kolonia greckiego miasta Chalkida w roku 630 p.n.e. Funkcjonowała do 1783 roku, gdy została poważnie zniszczona przez trzęsieni ziemi. Większość mieszkańców przeniosła się wówczas do pobliskiego Melito Porto Salvo. Miasto było całkowicie opuszczone w latach 1960-1980, następnie zostało częściowo odbudowane dzięki wolontariuszom z całej Europy.
Spinalonga, Grecja
Spinalonga leży na wschód od wybrzeża Krety, niedaleko miasta Elounda. Mała wysepka na Morzu Egejskim może pochwalić się bogatą historią. Wenecjanie wznieśli tu twierdzę, która miała bronić dostępu do samego Agios Nikolaos i kotwicowiska okrętów w spokojnej Zatoce Elounda. Na Spinalodze *znajdowała się ostatnia kolonia trędowatych w Europie, którą zamknięto dopiero w 1957 roku. Dziś opuszczona wyspa stanowi jedną z *atrakcji Krety - można tu dopłynąć w pół godziny z miejscowości Elounda łódką, która w sezonie odpływa z leżącej naprzeciwko Spinalongi wioski Plaka.
Kupari, Chorwacja
Kurort Kupari, nazywany krainą wymarłych hoteli, znajduje się 10 kilometrów od perły Dalmacji - Dubrownika. Miejscowość położona tuż przy granicy z Bośnią i Hercegowiną przeraża opuszczonymi budynkami i niszczejącą infrastrukturą turystyczną. Funkcjonował tu ogromny wojskowy kompleks wypoczynkowy, który przed laty został uznany najlepszym i najbardziej luksusowym w Jugosławii. Ośrodek tętnił życiem przez kilkadziesiąt lat, jednak wojna domowa tocząca się w latach 1991-95 pomiędzy armią chorwacką i Republiką Serbskiej Krajiny, która była wspierana przez Jugosłowianską Armię Ludową, nie oszczędziła kompleksu. Mimo że od zakończenia wojny minęło prawie 20 lat, nikt nie podjął się wskrzeszenia kompleksu.
Civita di Bagnoregio, Włochy
Civita di Bagnoregio to miasto w regionie Lacjum, w centralnej części Italii. Znajduje się na szczycie skalistego wzgórza, do którego prowadzi tylko jedna droga - wąski most, biegnący nad przepaścią. Zachwyca swoim położeniem, szczególnie, że otaczające je doliny często toną we mgle. Nie jest to jednak jedyny magnes przyciągający turystów do Civita di Bagnoregio. Nazywa się je La Citta che Muore, czyli Umierające Miasto. Zagrożeniem dla niego są bowiem trzęsienia ziemi i położenie na tufowej skale, która znajduje się pod ciągłym działaniem procesu erozji. Skała kruszy się, a co za tym idzie powierzchnia miejscowości się zmniejsza.