Słowiński Park Narodowy - wydmowy krajobraz
Park został utworzony w 1967 roku, aby chronić największy przyrodniczy skarb regionu, jakim są nadmorskie jeziora i ruchome wydmy uznane przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery.
Miejsce to słynie przede wszystkim z ruchomych wydm, które osiągają wysokość kilkudziesięciu metrów i potrafią się przemieszczać nawet o 10 m w ciągu roku, zagarniając wszystko na swojej drodze. Niezwykłe wrażenie robią kikuty martwych drzew wystające spod gór białego piasku. Imponujące wydmy występują przede wszystkim na mierzejach, które oddzieliły od Bałtyku dawne morskie zatoczki, tworząc m.in. jeziora Gardno i Łebsko, zajmujące zresztą większą część parku.
Jeziora są bardzo płytkie – Łebsko w najgłębszym miejscu sięga zaledwie 5 m, a Gardno 3 m. Przez park przepływa także siedem rzek. Jest to więc wymarzone miejsce dla wodnego i błotnego ptactwa. Żyje tu ponad 250 gatunków ptaków, a wśród nich orły przednie, orliki krzykliwe, bieliki, puchacze, łabędzie, bąki, kaczki, perkozy, kuliki, kulony i wiele, wiele innych. Równie bogata jest tutejsza szata roślinna.
Występuje tu blisko tysiąc różnych gatunków roślin, a wśród nich storczyki i cieszący się sławą najpiękniejszej rośliny bałtyckiego wybrzeża mikołajek nadmorski.
**INFO** Słowiński Park Narodowy
Bohaterów Warszawy 1A, Smołdzino,
tel. 059 811 72 04, www.slowinskipn.pl.
Otwarte: 1 V–30 IX: 8–19, w innym okresie bez ograniczeń;
wejścia m.in. Łeba, Smołdzino, Rowy.
Seria: Miasta dla ciekawych
Tytuł: Gdańsk
Autor: Jacek Friedrich