Trwa ładowanie...
02-08-2016 10:31

Stary Most w Mostarze - 450. edycja skoków do rzeki Neretwy

W Mostarze (nieoficjalna stolica Bośni) najsłynniejszą atrakcją jest kamienny Stary Most, przewieszony nad rzeką Neretwą. Sławę zawdzięcza nie tylko ciekawemu wyglądowi, posadzce częściowo wybrukowanej z kocich łbów czy burzliwej historii. Na przełomie lipca i sierpnia odbywają się tu skoki młodzieńców do położonej 21 metrów niżej rzeki, którzy chcą w ten sposób dowieść swojej męskości. Historia skoków sięga 1664 roku, a tegoroczna edycja jest już 450 z kolei.

Stary Most w Mostarze - 450. edycja skoków do rzeki NeretwyŹródło: shutterstock.com
d5r1515
d5r1515

W Mostarze (nieoficjalna stolica Hercegowiny) najsłynniejszą atrakcją jest kamienny Stary Most. Sławę zawdzięcza nie tylko ciekawemu wyglądowi, posadzce częściowo wybrukowanej kocimi łbami czy burzliwej historii. Na przełomie lipca i sierpnia odbywają się tu skoki młodzieńców do położonej 27 metrów niżej Neretwy. Chcą oni w ten sposób dowieść swojej męskości, jednocześnie ryzykując w ten sposób życiem - rzeka ma w tym miejscu głębokość jedynie 3-4 metrów. W przeszłości zdarzały się więc przypadki skoków zakończonych śmiercią. Historia tej dziwnej tradycji sięga XVI w., a tegoroczna edycja jest już 450. z kolei. Wiele osób podkreśla, że dawniej wyczyny chłopców były symbolem odwagi, obecnie jest to dochodowa działalność kilku mężczyzn, którzy, obiecując skok, zbierają w ciągu roku na moście datki. Bez względu na to, wydarzenie budzi duże zainteresowanie i przyciąga sporo turystów, a skoki wyglądają imponująco.

Długa i trudna historia Starego Mostu

Most został zbudowany w 1566 r. Zaprojektował go ottomański architekt Mimar Hajrudin na zamówienie Sulejmana Wspaniałego. W chwili ukończenia budowy był to najszerszy skonstruowany przez człowieka łuk na świecie. Przez wieki był symbolem pojednania Wschodu z Zachodem - zarówno chrześcijaństwa z islamem, jak i katolickich Chorwatów z prawosławnymi Serbami. Symbol ten celowo zniszczyła chorwacka armia podczas wojny bośniackiej - stało się to 9 listopada 1993 r. Niecałe dwa lata później, przy wsparciu UNESCO i Banku Światowego, postanowiono odbudować przeprawę. Trwało to prawie dziesięć lat i w lipcu 2004 r. znów można było przejść na drugą stronę rzeki nowym Starym Mostem.

wg

d5r1515
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5r1515

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj