Trwa ładowanie...
02-04-2012 16:16

Supraśl

Najmłodsze polskie uzdrowisko leży w Puszczy Knyszyńskiej, 15 km od Białegostoku. Słynie z 500-letniej historii, dobrego klimatu i pięknych krajobrazów.

SupraślŹródło: Hachette Polska
d2sby8r
d2sby8r

Najmłodsze polskie uzdrowisko leży w Puszczy Knyszyńskiej, 15 km od Białegostoku. Słynie z 500-letniej historii, dobrego klimatu i pięknych krajobrazów.

Pierwsze wzmianki o Supraślu pochodzą z 1500 roku. Początkowo był tu klasztor założony przez prawosławnych mnichów sprowadzonych prawdopodobnie przez Aleksandra Chodkiewicza. Zbudowali oni cerkiew obronną, przy której powoli rozwijała się osada. W 1596 roku zakonnicy przystąpili do unii brzeskiej i wkrótce miejscowość stała się ważnym ośrodkiem unickim na Podlasiu. Na przełomie XVII i XVIII wieku był to prężny ośrodek kulturalno-naukowy: uruchomiono przyklasztorną drukarnię, następnie papiernię i oficynę wydawniczą. Na początku XIX wieku, po wprowadzeniu przez Rosję ceł na towary z Królestwa Polskiego, do Supraśla przybyli łódzcy fabrykanci. Powstały manufaktury sukiennicze i warsztaty tkackie produkujące na rynek rosyjski. Niezwykłe właściwości klimatyczne Supraśla dostrzegł jako pierwszy doktor Józef Lewitto, który założył sanatorium. Natomiast profesor Witold Stawiński odkrył w okolicy złoża borowiny.

W 2001 roku Supraśl stał się uzdrowiskiem. Przy zbiegu ulic Białostockiej, Piłsudskiego, Klasztornej i Konarskiego mieści się Zespół Prawosławnego Męskiego Monasteru Zwiastowania NMP. Należy do niego zrekonstruowana po II wojnie światowej piękna cerkiew obronna, wzniesiona w unikalnym, bizantyjsko-gotyckim stylu, oraz budynki klasztorne. W jednym z nich, Pałacu Opatów, mieści się nowo otwarte Muzeum Ikon, największy obiekt tego typu w Polsce. Muzeum składa się z dziewięciu sal, na szczególną uwagę zasługują tzw. święty kąt i katakumby. Pozostałe zabytki miasteczka to: Pałac Bucholtzów z przełomu XIX i XX wieku (obecnie Liceum Plastyczne), kościół Świętej Trójcy i neogotycki ewangelicko-augsburski kościół Matki Boskiej Królowej Polski. Na cmentarzu ewangelickim, założonym w połowie XIX wieku, znajdują się interesujące kaplice rodów Zachertów i Bucholtzów.

Pozostałością po przemysłowej świetności Supraśla są Domy Tkaczy przy ulicy 3 Maja – drewniane, parterowe budynki mieszkalne z lat 30. XIX wieku. Cechą charakterystyczną tych budowli są bielone wapnem ściany oraz dachy kryte gontem lub dachówką ceramiczną. Znajdują się tam również jedyny obiekt sanatoryjny i tężnia. Wybierając się na wycieczkę do Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej, dobrze wcześniej odwiedzić Biały Dworek, siedzibę zarządu parku. Można tam dostać mapy okolicy i wynająć przewodnika. Przez Supraśl biegną trzy znakowane szlaki turystyczne.

UZDROWISKA

Niepubliczny Zakład Opieki Społecznej

Miasteczko otoczone lasami Puszczy Knyszyńskiej, zaledwie 15 km na wschód od Białegostoku, w 2001 roku otrzymało status uzdrowiska o charakterze nizinno-klimatyczno-borowinowym. Wyjątkowy mikroklimat tego miejsca oraz czyste powietrze sprzyjają leczeniu schorzeń kardiologicznych i nadciśnienia, a także chorób cywilizacyjnych, takich jak bezsenność, lekkie depresje, nerwice, przemęczenie, andro- i menopauza. Jest to dobre miejsce również dla osób obciążonych chorobami układu endokrynowego oraz z problemem otyłości, a przede wszystkim dla zmęczonych i zestresowanych mieszczuchów. Badania mikroklimatu potwierdziły, że Puszcza Knyszyńska dodatnio wpływa na układ oddechowy i układ krążenia. Odkryte tu i stosowane w leczeniu złoża borowinowe są określane jako jedne z lepszych w Polsce. Pobyt w Supraślu zaleca się także osobom, które są po zabiegach chirurgicznych, dzieciom, osobom w wieku podeszłym i rekonwalescentom. Wszyscy mogą korzystać z zabiegów rehabilitacyjnych wykonywanych w Niepublicznym Zakładzie Opieki
Społecznej: z solanek, kąpieli i okładów borowinowych, inhalacji. Baza sanatoryjna dopiero się tworzy. Przyjeżdżające tu osoby mogą liczyć na zakwaterowanie w pensjonacie lub pokojach gościnnych, ale nie na typową, sanatoryjną kurację.

d2sby8r

Okolica

*Kopna Góra *(12 km). Wieś na wschód od Supraśla z niezwykłym arboretum – leśnym ogrodem botanicznym stworzonym na zalesionych wzgórzach puszczy, nad rzeką Sokołdą. Zgromadzono tu ponad 500 gatunków roślin: kolekcje jałowców, cisów, sosen, żywotników, cyprysików, klonów, świerków, jodeł, różaneczników, tulipanowca amerykańskiego i magnolii. W pobliżu arboretum zaczyna się ścieżka przyrodnicza Kopna Góra, prowadząca przez rezerwat przyrody Woronicze.

Poczopek (23 km). Wieś, w której stworzono silvarium – leśny ogród leczniczy. Zgromadzono w nim ponad 120 gatunków roślin, które wykorzystywano w medycynie ludowej. Przy każdej roślinie podano opis, na jakie dolegliwości pomagała i jak ją przyrządzano.

Niepubliczny Zakład Opieki Społecznej
ul. 3 Maja
16-030 Supraśl
(85) 713 08 00
www.suprasl.pl

Tutył: SPA i uzdrowiska Autor: Ewa Standzoń-Gierak, Mierosław Osip-Pokrywka

d2sby8r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sby8r