Trwa ładowanie...
25-01-2010 13:32

Tęczowy Mount Everest

Władze Nepalu wpadły na niecodzienną formę promocji własnego kraju.

Tęczowy Mount EverestŹródło: JupiterImages
d1yal40
d1yal40

Władze Nepalu wpadły na niecodzienną formę promocji własnego kraju.

Sunil Babu Pant, komunistyczny deputowany i lider tamtejszego ruchu gejowskiego, założył biuro podróży Różowa Góra, które będzie organizować śluby par homoseksualnych na Mount Evereście – czytamy na stronach „Rzeczpospolitej”

Ta niekonwencjonalna oferta będzie dostępna dla par homoseksualnych już w maju tego roku. Właśnie w tym czasie w Nepalu wejdzie w życie nowa konstytucja, która legalizować będzie małżeństwa osób tej samej płci.

Według posła nepalskiego parlamentu nowa kampania turystyczna ma wypromować Nepal na świecie. Pant chciałby, by Nepal przyciągnął 10 proc. podróżujących gejów i lesbijek – to zapewniłoby niesamowity zastrzyk gotówki dla tego kraju – czytamy w ”Rzeczpospolitej”.

d1yal40

Obecnie Nepal, rocznie odwiedza 400 tys. turystów. Może dzięki nowej konstytucji i ofercie różowego biura podróży turyści chętniej będą odwiedzali kraj na dachu świata? Nepalski rząd ma nadzieję, że liczba przyjezdnych wzrośnie do miliona.

Mount Everest ma 8848 metrów n.p.m. Jest najwyższym szczytem Himalajów i najwyższym szczytem Ziemi - mówi się o nim Dach Świata. Ma też inne nazwy: po nepalsku Samarghata, czyli Głowa Nieba, po chińsku Czomolungma, co oznacza Bogini Matka Ziemi. Everest stał się synonimem niebotycznych wyzwań czekających na człowieka. Po raz pierwszy został zdobyty przez Edmunda Hillarego i Tensinga Norgaya w 1953 roku.

Mt. Everest jest najwyższym szczytem Ziemi od około półtora miliona lat, ale wiemy o tym dopiero od półtora wieku. W XVIII wieku był tylko punktem na mapie. W mało wyszukany sposób oznaczano go jako Szczyt XV (Peak XV). W 1851 roku Sir George Everest prowadził badania topograficzne Himalajów. W trakcie standardowych pomiarów określił wysokość szczytu na 8848 metrów. Jak się później okazało wyższego szczytu nie znaleziono. Na cześć geodety nazwano go jego imieniem.

(pw)

d1yal40
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yal40

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj