Wenecja: klątwa Ca'Dario
Panujące we Włoszech gwałtowne i obfite opady deszczu oraz powodzie powodujące osuwanie się ziemi nie odpuszczają. Sytuacja w północnej części kraju jest krytyczna. Najbardziej ucierpiała Toskania i jej wybrzeże. Pod wodą znalazł się także Rzym i Wenecja. Ta ostania jest co roku zalewana przez tzw. acqua alta, czyli wyjątkowo duży przypływ. Jednak tak źle nie było tu od ponad 100 lat. To szósta w historii największa powódź w tym mieście. Wielka woda osiągnęła poziom aż 149 centymetrów - jeden z najwyższych w ciągu ostatnich 150 lat. Pod wodą znalazło się aż 70 procent miasta!
Panujące we * gwałtowne i obfite opady deszczu oraz powodzie powodujące osuwanie się ziemi nie odpuszczają. Sytuacja w północnej części kraju jest krytyczna. Ucierpiała *. Ta ostania jest co roku zalewana przez tzw. **acqua alta, czyli wyjątkowo duży przypływ. Jednak tak źle nie było tu od ponad 100 lat. To szósta w historii największa powódź w tym mieście. Wielka woda osiągnęła poziom aż 149 centymetrów - jeden z najwyższych w ciągu ostatnich 150 lat. Pod wodą znalazło się aż 70 procent miasta!
pw/if
Miejsce, od którego wszyscy trzymają się z daleka
Szkody są w dalszym ciągu szacowane, ale już wiadomo, że są olbrzymie, a prognozy pogody dla północnej części * niestety nie są optymistyczne. Zupełnie zalany został Plac św. Marka, a także liczne restauracje, sklepy oraz zabytkowe kamienice i pałace. Jednym z takich miejsc jest *Ca’Dario, jedna z weneckich rezydencji, z którą wiąże się mroczna historia.
Miejsce, od którego wszyscy trzymają się z daleka
Kamienica Ca’Dario, nazywana także Palazzo Dario to miejsce, które mieszkańcy * omijają szerokim lukiem. Pałac znajdujący się na placu *Campiello Barbaro, nad najpiękniejszą wodną ulicą Wenecji - Canal Grande, od lat uważa się za przeklęty.
Miejsce, od którego wszyscy trzymają się z daleka
Wszystko zaczęło się w XV wieku, kiedy to Giovanni Dario, ówczesny sekretarz kancelarii republiki wynegocjował pokój z Turkami, za co został hojnie wynagrodzony. W 1486 roku za swoje honorarium postanowił przebudować ten niezwykły gotycki pałac. Symetryczna fasada zyskała nowy, renesansowy charakter – wyglądała jak marmurowa szkatułka na klejnoty.
Miejsce, od którego wszyscy trzymają się z daleka
Po śmierci Giovanniego dom, do którego można się dostać tylko od strony wody, przeszedł w ręce jego córki Marietty. Jak głosi legenda dziewczyna została zmuszona do poślubienia Vincenzo Barbaro, przez co pękło jej serce. Od tego czasu na rezydencję spada ły najróżniejsze nieszczęścia i skandale. Najbardziej tragicznym wydarzeniem było zamordowanie w XVII wieku większej części dynastii.
Miejsce, od którego wszyscy trzymają się z daleka
Od tamtej pory rezydencja nie cieszyła się wielką popularnością. Przez lata przechodziła z rąk do rąk i za każdym razem jej mieszkańcom przydarzały się nieszczęścia. Mieszkał tu handlarz diamentami, który zbankrutował i zmarł w nędzy. Z kolei w latach 40. XIX wieku, kolejny właściciel - Rawdon Brown, popełnił tu samobójstwo. Następny mieszkaniec, Amerykanin Charles Briggs, także nie należał do szczęśliwców. W latach 70. XX wieku organizował w pałacu homoseksualne orgie, za co został wygnany z **.
Miejsce, od którego wszyscy trzymają się z daleka
Kolejni właściciele wcale nie mieli lepiej. Co gorsza, im częściej zmieniał się właściciel, tym bardziej dramatyczne historie napiętnowały Ca' Dario. Podczas kłótni z handlarzem narkotyków zginął tu Kit Lambert, menadżer zespołu The Who. W 1979 roku tragiczna śmierć dosięgła tu także hrabiego Giordana delle Lanze, któremu prawdopodobnie podczas kłótni kochanek rozbił głowę świecznikiem. Później wprowadził się tu jeden z mieszkańców Wenecji, który nie dość, że zbankrutował, to zamordowano mu córkę. Ostatnią osobą, która zdobyła się na odwagę i kupiła pałac Ca'Dario był Raul Gardini, właściciel koncernu żywnościowego rodziny Ferruzzich. Jak się zapewne wszyscy domyślacie, w 1983 roku firma zbankrutowała, a Gardini zastrzelił się w rezydencji.
pw/if