Wojowniczy charakter zamków Irlandii, potęga krzyżacka na terenach Polski, czy bajkowe perły architektury nad Loarą. Turystycznym skarbem Europy są naszym zdaniem zamki. Przygotowaliśmy dla Was 10 najciekawszych tras samochodowych po rejonach Starego Kontynentu.
Wojowniczy charakter zamków Irlandii, potęga krzyżacka na terenach Polski, czy bajkowe perły architektury nad Loarą. Turystycznym skarbem Europy są naszym zdaniem zamki. Przygotowaliśmy dla Was 10 najciekawszych tras samochodowych po rejonach Starego Kontynentu.
Algarve, Portugalia
Początek trasy rozpoczyna się w malowniczym mieście Évora, które jest stolica historycznego regiony Alentejo. Dalej kierujemy się na południowy-wschód do miejscowości Valongo i Reguengos de Monsaraz, gdzie odbywają się słynne walki byków. Następnie udajemy się do Silves, zwiedzając po drodze zabytki w Beja i Mértola (na zdjęciu).
sc/if/pw
Transylwania, Rumunia
Fortyfikacje obronne, wieże strażnicze, zwodzone mosty, wzmacniane mury kościołów i imponujące zamki – to wszystko czeka na nas w Rumunii. Wycieczkę proponujemy rozpocząć w miejscowości Sibiu. Następnie udajemy się na północny-wschód do miejscowości Braszów, po drodze odwiedzając zamki i kościoły w: Valea Viilor, Biertan, Saschiz, Viscri i Prejmer. Obowiązkowym punktem wycieczki jest zamek w Branie (na zdjęciu), który dzięki książce Brama Stokera uchodzi za siedzibę wampira Draculi, choć prawdopodobny pierwowzór tej postaci, Wład Palownik, nigdy w nim nie mieszkał.
Zagórze, Chorwacja
Zagórze to kraina historyczna w zachodniej części Półwyspu Bałkańskiego. Proponowana trasa wiedzie od północnego wybrzeża Chorwacji, przez góry Zagórze, a dalej na wschód od Dunaju. Habsburgowie używali tego terenu jako wojskowej strefy buforowej między ich imperium a Turkami. Wycieczkę należy rozpocząć od miejscowości Varaždin, z piękna fortyfikacją Starego Miasta (na zdjęciu). Stąd trasa wiedzie na zachód do Trakošćan i Veliki Tabor, gdzie znajdują się dwa, najbardziej reprezentatywne zamki Chorwacji.
Apulia, Włochy
Apulia to kraina historyczna w starożytnej Italii, leżąca w południowo-wschodniej części Półwyspu Apenińskiego, wzdłuż wybrzeży Adriatyku. Na początek wycieczki polecamy Otranto. O tutejszej twierdzy powstała pierwsza na świecie gotycka powieść, której autorem był Horace Walpole. Dalej udajemy się na północny-wschód. Trasa wiedzie przez miejscowości - Monopoli, Trani, Manfredonia, Monte Sant'Angelo, Lucera oraz Torremaggiore.
Jezioro Genewskie, Szwajcaria
Zamek Chillon (na zdjęciu) to najczęściej odwiedzany zabytek Szwajcarii i początek trasy prowadzącej wokół regionu Jeziora Genewskiego. Następnie udajemy się północnym wybrzeżem, w stronę zachodnią do zamku w Mores. Kolejne obowiązkowe miejscowości to Prangins, w którym znajduje się Muzeum Narodowe Szwajcarii, Nyon oraz Coppet.
Castle Road, Niemcy/Czechy
Castle Road to międzynarodowa trasa wytyczona w 1950 roku. Rozpoczyna się w niemieckiej miejscowości Mannheim, a kończy w czeskiej Pradze. W jej skład wchodzi ponad 50 obiektów, łączna długość to 1200 km. Po drodze mijamy między innymi pałac gotycko-renesansowy w Heidelbergu (na zdjęciu), z którego udajemy się na wschód do historycznej krainy Frankonii, odwiedzając Bayreuth. Wycieczkę kończymy na obrzeżach Pragi, podziwiając bajkowy zamek Karlštejn, pochodzący z XIV wieku.
Zamki krzyżackie, Polska/Litwa
Zakon Krzyżacki został założony w XII wieku, w celu ochrony chrześcijan pielgrzymujących do Ziemi Świętej. Najbardziej rozpoznawalnym i największym symbolem ich potęgi jest zamek w Malborku (na zdjęciu), będący trzyczęściową twierdzą obronną w stylu gotyckim. Trasę proponujemy rozpocząć w polskiej miejscowości Bytów, następnie udajemy się na wschód od Malborka, by podziwiać zamek w Reszlu. Dalej szlak prowadzi na Litwę, gdzie czekają zamki w Kownie i Trokach.
Zamki na wyspach, Dania
Wycieczkę rozpoczynamy od Zamku Kronborg (na zdjęciu), znajdującego się w miejscowości Helsingør, w cieśninie Sund. Był on tłem Szekspirowskiego dramatu „Hamlet”, w którym nosił nazwę Elsynor. Wyspa Fionia zachwyca turystów różowym Zamkiem Egeskov z malowniczymi wieżami, który latem jest otwarty dla zwiedzających. Warto odwiedzić Holckenhavn, jedną z najwspanialszych rezydencji, której historia sięga 1590 roku.
Dolina Loary, Francja
Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia usytuowanych nad Loarą i jej dopływami. Za turystyczną stolicę regionu, z racji swego położenia i kuchni, uznawane jest Tours. Trasa prowadzi od wschodu na zachód obejmując kolejno Chambord (na zdjęciu), Chaumont, Chenonceau, Amboise (miejsce pochówku Leonarda da Vinci), Villandry i Saumur. To jedna z najdłuższych i naszym zdaniem najciekawszych tras.
Od Cashel do Killarney, Irlandia
Irlandzkie zamki kojarzą się turystom głównie z Kamieniem z Blarney, za sprawą legendy, która głosi, że ten kto go pocałuje, uzyska dar elokwencji. Jednak kraj ten może się pochwalić ogromnym dorobkiem budowli zamkowych. Wycieczkę po południowej części państwa proponujemy rozpocząć od Rock of Cashem (na zdjęciu), który jest zespołem średniowiecznych budowli sakralno-obronnych. Przypuszcza się, że miejsce było w przeszłości ośrodkiem druidycznym. Od IV wieku królowie Munsteru wykorzystywali je do celów ceremonialnych. Następne kroki kierujemy na południe do Cahir, wspomnianego wcześniej Blarney oraz Blackrock. Trasę kończy Zamek Ross, znajdujący się na terenie Parku Narodowego Killarney.