Miasta150 lat Big Bena

150 lat Big Bena

Najbardziej fotografowany obiekt brytyjskiej metropolii - dzwon Big Ben stojący obok historycznych budynków: parlamentu i opactwa westminsterskiego obchodził w sobotę, 150.

150 lat Big Bena

1 / 10

150 lat Big Bena

Obraz
© sxc.hu

Najbardziej fotografowany obiekt brytyjskiej metropolii - dzwon Big Ben stojący obok historycznych budynków: parlamentu i opactwa westminsterskiego obchodził w sobotę, 150. lat od chwili, gdy londyńczycy po raz pierwszy usłyszeli jego bicie. Z tej okazji dzwon oświetlono tak, że pojawił się na nim okolicznościowy napis urodzinowy.

2 / 10

150 lat Big Bena

Obraz
© sxc.hu

96-metrowa wieża z 334 schodkami, w której umieszczony jest zegar, została wybudowana w połowie XIX wieku w stylu wiktoriańskiego neogotyku i stanowiła uzupełnienie przebudowanego budynku parlamentu, który w 1843 r. zniszczył pożar.

3 / 10

Big Ben

Obraz
© sxc.hu

Nazwa Big Ben pochodzi od Benjamina Halla - odpowiedzialnego za zlecanie robót budynków publicznych. Ben, to skrót od Benjamin. Początkowo nazwa była stosowana tylko wobec samego dzwonu, a obecnie odnosi się także do wieży.

4 / 10

150 lat Big Bena

Obraz
© sxc.hu

Zegar wzbudza w Brytyjczykach dumę, ponieważ jest dziełem brytyjskich architektów i rzemieślników, został złożony z elementów wyprodukowanych i odlanych lokalnie. Ma niepowtarzalny mechanizm, który sprawdził się przez wiele lat i nie ma powodu - jak sądzą Brytyjczycy - by nie miał funkcjonować wiecznie.

5 / 10

150 lat Big Bena

Obraz
© sxc.hu

Ben uważany jest za symbol zwycięstwa uporu nad przeciwnościami losu. Uruchomienie dzwonu i zegara napotykało trudności. Pierwotny dzwon pękł, trzeba było go zdjąć i odlać na nowo. Jego następca o wadze 13,5 tony także się nie sprawdził i popękał. Jednak po naprawie i odwróceniu o 90 stopni sprostał oczekiwaniom.

6 / 10

150 lat Big Bena

Obraz
© sxc.hu

Zegar nakręcany jest ręcznie trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki, co zajmuje około godziny. Jeśli przyspiesza lub zwalnia, co jest normalne w urządzeniach mechanicznych, do wahadła przymocowuje się starą monetę jednopensową bądź też się ją zdejmuje.

7 / 10

150 lat Big Bena

Obraz
© sxc.hu

Powodem, dla którego Big Ben generalnie pokazuje dokładny czas, jest to, że wskazówki zegara są oddzielone od wahadła, a to czyni je odpornymi na zmiany pogody, co w połowie XIX w. było nowatorskim rozwiązaniem technicznym.

8 / 10

150 lat Big Bena

Obraz
© sxc.hu

twierdzą, że Big Benowi, który przeżył naloty na Londyn w 1941 r., nie wyszła na dobre budowa nowej linii metra (Jubilee Line), która odchyliła go od pionu.

9 / 10

Big Ben z poliestru?

Obraz
© sxc.hu

Mówiono wówczas, że Londyn może konkurować z Pizą, bo także ma swoją krzywą wieżę. Obecnie o jego fundamentach mówi się, że są zdrowe.

10 / 10

150 lat Big Bena

Obraz
© sxc.hu

Zegar ma od niedawna swój internetowy portal, jego charakterystyczny ton dostępny jest jako dzwonek w telefonach komórkowych. Obecny jest w życiu publicznym, ponieważ jego uderzenia otwierają biuletyny niektórych dzienników telewizyjnych. W przeszłości otwierały też wieczorny program polskiej sekcji BBC.

londynangliabig ben
Komentarze (0)