Trwa ładowanie...

440 par damskich butów. Artysta upamiętnił ofiary przemocy domowej w Turcji

W Stambule powstała instalacja artystyczna upamiętniająca ofiary przemocy domowej. Tylko w 2018 r. zostało zamordowanych w ten sposób 440 kobiet. Tyle też par butów zamontował Vahit Tuna na dwóch ścianach budynku.

440 par damskich butów. Artysta upamiętnił ofiary przemocy domowej w TurcjiŹródło: Facebook.com, fot: Yanköşe
d1ttpms
d1ttpms

W największym mieście Turcji powstała nietypowa instalacja. Setki par szpilek zostały przymocowane do ścian dwóch budynku w dzielnicy Beyoğlu po europejskiej stronie Stambułu. Jednak buty te nie są jakimś wymysłem artystycznym, który trzeba długo interpretować.

Według tureckiego zwyczaju, gdy umrze członek rodziny, przed jego domem wieszane są buty. Vahit Tuna, twórca instalacji, odniósł się do tej tradycji umieszczając 440 par szpilek na dwóch ścianach budynku kawiarni "Kahve Dünyasi" (tur. Świat Kawy). Choć jego dzieło nie ma tytułu, to może je obejrzeć praktycznie każdy, gdyż artysta umieścił je przy bardzo ruchliwej ulicy (Meclis-i Mebusan Caddesi), znajdującej się tuż przy cieśninie Bosfor. Łącznie kobiece szpilki zajmują powierzchnię 260 m kw.

"Myślę, że sztuka buduje świadomość, jest czymś co wpływa na ludzi i zmusza ich do myślenia" – stwierdził Tuna, komentując swoją instalację. Jednocześnie, uzasadniając wybór szpilek do swojego dzieła, powiedział, że buty na wysokim obcasie symbolizują kobiecą niezależność i bunt.

Praca Vahita Tuny została wystawiona w ramach projektu "Yanköşe", którego współtwórcą jest właśnie kawiarnia "Kahve Dünyasi". Wcześniej pokazywano w tym miejscu również inne instalacje, jak "Pokój z jednym oknem" (Tek Göz Oda), w którym zawieszone budki dla ptaków zwracały uwagę, że w miastach miejsca dla tych zwierząt jest coraz mniej. Inną pracą była "Modlitwa deszczu" (Yağmur Duası), która zmieniała swoją formę pod wpływem opadów atmosferycznych.

Vahit Tuna jest czwartym artystą prezentującym swoją pracę w tym miejscu. Według danych tureckiej Platformy Zapobiegającej Morderstwom Kobiet (Kadina Cinayetlerini Durduracagiz Platformu) w 2017 r. zostało zabitych przez swoich mężów 409 kobiet , a w 2018 r. liczba ta wzrosła do 440. Tylko w sierpniu tego roku zmarło 49 kobiet w wyniku przemocy domowej.

d1ttpms

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Małżeńskie gwałty. Co się dzieje, gdy oprawcą jest najbliższa osoba

d1ttpms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ttpms

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj