6 mrocznych miejsc w Europie
Każdy z nas znalazł się choć raz w życiu w miejscu, które przyprawiało o gęsią skórkę. Czasami efekt taki powodują opuszczone budynki, tajemnicze zamki czy mroczne parki. Przygotowaliśmy dla was zestawienie miejsc w Europie, które zwłaszcza przy sprzyjających warunkach pogodowych, mogą spowodować przyspieszone bicie serca.
Każdy z nas znalazł się choć raz w życiu w miejscu, które przyprawiało o gęsią skórkę. Czasami efekt taki powodują opuszczone budynki, tajemnicze zamki czy mroczne parki. Przygotowaliśmy dziś zestawienie miejsc w Europie, które ze względu na niesamowite formy skalne, warunki pogodowe i mroczną historię mogą spowodować przyspieszone bicie serca.
Szkocka Skye, nazywana _ wyspą mgieł _, to najdalej wysunięty na północ punkt archipelagu Hebrydów Wewnętrznych. Cała tutejsza linia brzegowa usiana jest zatoczkami, przytulnymi plażami i półwyspami. Można tu jednak także znaleźć poruszające wyobraźnię formacje skalne. Jedną z nich jest Old Man of Storr, najwyżej położony punkt na półwyspie Trotternish, najdalej na północ wysuniętej części Skye. Na tym samym skrawku wyspy znajduje się także osuwisko Quiraing (szkoc. _ Meall na Suiramach _), którego panorama, przy częstej w tej okolicy pochmurnej aurze, może przyprawiać o dreszcze.
Podróże z dreszczykiem - Dimmuborgir, Islandia
Na północy Islandii, na wschód od jeziora Myvatn znajduje się teren, którego widok o zmierzchu przyprawia o dreszcze. Dimmuborgir, islandzką nazwę tego miejsca, można tłumaczyć jako "mroczne fortece". Obszar ten został ukształtowany ok. 2300 lat temu przez wybuch pobliskiego wulkanu Thrergslaborgir. Magmowy krajobraz, pełen skalnych filarów, szczelin i podziemnych jaskiń, przemawia do wyobraźni każdego, kto się tu pojawia. Według islandzkich legend, to właśnie w tym miejscu spadł na ziemię szatan po wypędzeniu go z nieba. Inne podania mówią natomiast, że jaskinie i łuki Dimmuborgir są bramami piekła.
Przeczytaj więcej o mrocznym Dimmuborgir
Podróże z dreszczykiem - pustynia Tabernas, Hiszpania
W południowej części Hiszpanii, na terenie Almerii, która jest najsuchszym obszarem Europy, znajduje się jedyna na Starym Kontynencie prawdziwa pustynia. Położona 30 km na północ od miasta Almeria, Tabernas zajmuje powierzchnię 280 km kw. Krajobrazy, jakie można obserwować w tym miejscu, mogą przerażać - kikuty drzew, mroczne skałki, ruiny zabudowań - to wszystko wynik mało sprzyjających warunków klimatycznych. Można tu wyróżnić różne rodzaje klimatu, w zależności od wysokości n.p.m. - od subtropikalnego w niższych partiach, przez półpustynny typu syryjskiego, aż po śródziemnomorski na wysokości powyżej 900 m n.p.m. Opady deszczu występują nieregularnie i są bardzo intensywne. Nie mają szans nawodnić przesuszonej gleby i powodują jedynie erozję. To dzięki nim pustynia Tabernas tworzy tak fascynujący krajobraz.
Podróże z dreszczykiem - Adrszpaskie Skalne Miasto, Czechy
Wypiętrzone przed 30 milionami lat Góry Stołowe znajdują się na styku Sudetów Środkowych i Wschodnich. Drugiego takiego pasma próżno szukać na Starym Kontynencie. Ich zachodnia część leży po stronie czeskiej i to właśnie u naszych południowych sąsiadów - w pobliżu miejscowości Teplice nad Metuji oraz Adrszpach - znajduje się jedno z najciekawszych skalnych miast w Europie. Do tej bajkowej, aczkolwiek nieco mrocznej krainy wchodzi się przez robiącą ogromne wrażenie Bramę Gotycką. Przyciąga ona turystów niezwykłym krajobrazem, na który składają się strzeliste formacje i strome bloki piaskowca. Dzięki działaniu wody, mrozu i wiatru zostały one podzielone licznymi kanionami i szczelinami. W labiryncie wąwozów i skalnych tworów można poczuć się jak na planie "Opowieści z Narnii".
Przeczytaj więcej o Adrszpaskim Skalnym Mieście
Podróże z dreszczykiem - SS America, Fuerteventura
SS America, statek zwodowany 31 sierpnia 1939 roku, był unowocześnioną wersją amerykańskiego liniowca SS Manhattan, obsługującego przed II wojną światową trasę z Nowego Jorku do Hamburga. Statek ten był luksusowy i przeznaczony dla zamożnych pasażerów - jednorazowo mógł zabrać na pokład 1050 osób, z czego połowa podróżowała w I klasie. W 1964 roku trafił w ręce greckiego armatora, po czym niemalże po 30 latach został sprzedany firmie, która planowała urządzić w nim hotel na Phuket. Podczas holowania olbrzyma z Pireusu do Tajlandii natrafiono na sztorm, a przechrzczony na American Star statek zerwał się z cum holowniczych i został wepchnięty przez Atlantyk na mieliznę u zachodnich wybrzeży Fuerteventury. Do 2013 roku kolosa można było podziwiać w całej okazałości z plaży. Zardzewiała bryła budziła po równo podziw i przerażenie. W ciągu ostatnich dwóch lat statek został jednak pokonany przez ocean i stopniowo jego części są zabierane przez wodę. Podczas odpływu wciąż można jeszcze zobaczyć część wraku
liniowca.
Podróże z dreszczykiem - Biebrzański Park Narodowy
Biebrzański Park Narodowy to jeden z najcenniejszych klejnotów polskiej przyrody, ostatni w Europie obszar dużych, żywych torfowisk, z unikatowym światem roślinnym i zwierzęcym. To także jeden z ostatnich dziewiczych lasów Starego Kontynentu. Na przyjezdnych czeka tu m.in. ponad 220 km tras kajakowych, które można pokonywać podczas spływów - od kilkugodzinnych, do takich trwających kilka dni. Podróż szlakami wodnymi w mało sprzyjających warunkach atmosferycznych, zwłaszcza jesienią i wczesną wiosną, może jednak powodować przyspieszone bicie serca. Ogołocone z liści drzewa, rozległe mokradła i torfowiska w połączeniu z pochmurnym niebem czy mgłą wprowadzają nastrój, w którym nawet szelest przebiegającego w oddali zwierzęcia wywołuje ciarki.
Przeczytaj więcej o atrakcjach Biebrzańskiego Parku Narodowego
udm/ik