7 cudów Rosji
Za co lubimy Rosjan? Za ich rzewne ballady, lekki defetyzm, brak zorganizowania, nieszczęśliwe miłości, wielkie plany i zwierzenia przy wódce, czyli za tak zwaną ?rosyjską duszę". Ale Rosja to nie tylko ludzie, ale także bogactwo natury i architektury. Oto 7 cudów największego państwa świata.
Za co lubimy Rosjan? Za ich rzewne ballady, lekki defetyzm, brak zorganizowania, nieszczęśliwe miłości, wielkie plany i zwierzenia przy wódce, czyli za tak zwaną ”rosyjską duszę". Ale Rosja to nie tylko ludzie, ale także bogactwo natury i architektury. Oto 7 cudów największego państwa świata.
Twierdza Pietropawłowska z wysoką iglicą soboru jest najbardziej charakterystycznym miejscem miasta i lubianym terenem wypoczynku. Petersburg leży w ujściu Newy, wśród licznych kanałów rzeki i wysp. To stwarza malownicze plenery nadbrzeżnych bulwarów. Najsłynniejszy z nich to pięciokilometrowy Newski Prospekt. W Sankt Petersburgu mieści się Ermitaż, jedno z najświetniejszych muzeów świata z malarstwem najsławniejszych mistrzów włoskich i francuskich, ze zbiorami kultur prehistorycznych, orientalnych, i wreszcie z przebogatą ekspozycją klejnotów.
sc/if
Pomnik Matki Ojczyzny
Ten ogromny pomnik został wybudowany pod koniec lat 50-tych XX wieku, jako symbol hołdu poległym w trakcie II wojny światowej. Wówczas został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyższy pomnik. Ma 85 metrów i jest dwa razy wyższy niż Statua Wolności.
Cerkiew Wasyla Błogosławionego
Cerkiew znajduje się na słynnym Placu Czerwonym tuż obok Kremla. Była świadkiem bardzo starych rosyjskich tradycji i wielu politycznych wydarzeń. Budynek był wielokrotnie restaurowany i przebudowywany. W XVII wieku dodano charakterystyczne kopuły nad wejściami i kolorowe dekoracje kopuł głównych.
Kamczatka
Jeśli masz dość determinacji, by przebyć całą Rosję, czeka Cię wielka nagroda - ląd ognia i lodu. Kamczatka jest piękna i wyjątkowa. Nieziemskie, wulkaniczne krajobrazy zachwycą każdego. Wiele miejsc jest dostępnych tylko pieszo, po kilkudniowym marszu, lub z helikoptera, albo za pomocą pojazdów przypominających wojskowe transportery.
Bajkał
Podróż do Rosji bez zobaczenia jeziora Bajkał będzie niekompletna. Błękitne Oko Syberii, najgłębsze jezioro świata, największy zbiornik słodkiej wody. Bajkał to siła i potęga przyrody w czystej formie. W czystej również dosłownie: woda jest tak przezroczysta, że widać dno znajdujące się na głębokości nawet 40 metrów. Czy wędrując pieszo, czy wypływając łódką, zawsze będziesz pod wrażeniem.
Góry Ałtaj
W południowej Rosji, przy granicy z Kazachstanem, rozciąga się Ałtajski Kraj. Piękne pustkowia są idealne do samotnych wędrówek. Najwyższy szczyt to Biełucha ( 4505 m n.p.m.). W 1998 roku pasmo Ałtaj zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO, a w 2009 roku na listę rezerwatów biosfery.
Elbrus
Elbrus jest najwyższym szczytem Rosji. Przez alpinistów zdobywających Koronę Ziemi to właśnie Elbrus, a nie Mont Blanc uważany jest za najwyższy szczyt Europy, gdyż przyjmują oni inne granice Europy niż Międzynarodowa Unia Geograficzna. W tym roku z powodu serii zamachów zamknięto trasy turystyczne, narciarskie i wspinaczkowe.
sc/if