7 nowoczesnych cudów świata
Podczas podróży warto podziwiać nie tylko piękno przyrody i architektury, ale też zwrócić uwagę na niezwykłe dzieła nauki i techniki. Przedstawiamy dziś listę 7 nowoczesnych cudów, stworzoną przez portal internetowy Ninemsn Travel!
Podczas podróży warto podziwiać nie tylko piękno przyrody i architektury, ale też zwrócić uwagę na niezwykłe dzieła nauki i techniki. Przedstawiamy dziś listę 7 nowoczesnych cudów, stworzoną przez portal internetowy Ninemsn Travel! Jaki obiekt dopisalibyście do zestawienia? Czekamy na Wasze opnie!
Listę otwiera jedna z najważniejszych dróg wodnych świata - zbudowany na początku XX wieku (1904-1914) Kanał Panamski. Ponad 80 kilometrowa trasa połączyła wody Oceany Atlantyckiego z Oceanem Spokojnym i pozwoliła znaczenie skrócić trasę, jaką wcześniej musiały pokonywać statki, płynące np. z portu na wybrzeżu wschodnim do portu w zachodniej części USA. Zainicjowana już w 1879 roku przez twórcę Kanału Sueskiego - Ferdinanda Marie De Lesseps’a budowa pochłonęła ogromną liczbę istnień ludzkich – ok. 25 tys. robotników zmarło na malarię lub żółtą febrę.
if/pw/sc
Międzynarodowy port lotniczy Kansai, Japonia
Teraz takie innowacyjne projekty to codzienność, ale w 1994 roku otwarcie Kansai International Airport było ogromnym osiągnięciem. Położone ok. 5 km od brzegów Honsiu i 38 km od miasta Osaka, do dziś stanowi największe lotnisko zbudowane na sztucznej wyspie. Z lądem łączy je most o długości 3,7 kilometra, uznawany za najdłuższy, dwukondygnacyjny na świecie! W ten sposób ominięto problem braku miejsca w bliskiej odległości od miasta, a dodatkowo chroni to mieszkańców przed hałasem.
Zapora Hoovera, USA
50 kilometrów od Las Vegas, w Czarnym Kanionie na rzece Kolorado, znajduje się betonowa zapora wodna, która w momencie ukończenia - w 1936 roku - stanowiła największą na świecie elektrownię wodną. Została nazwana imieniem Herberta Hoovera - sekretarza handlu, następnie prezydenta USA. Uroczyście otwarta przez prezydenta Franklina Roosevelta, od 1985 roku widnieje na liście Narodowych Pomników Historycznych USA.
Plan Delta, Holandia
Nazwa Netherlands, czy też spolszczona Niderlandy, jest nieprzypadkowa – oznacza nic innego, jak „niski kraj". Depresja obejmuje ok. 1/4 powierzchni Holandii. W celu ochrony przed częstymi powodziami, w latach 50-tych XX wieku wprowadzono w życie Plan Delta, którego realizacja trwała 30 lat i kosztowała ok. 15 miliardów dolarów! System tam i zapór wodnych doskonale się sprawdza, ułatwił także komunikację w kraju. Niestety stałe podnoszenie się poziomu wód mórz i oceanów nie pozwala Holendrom spać spokojnie.
Wielka Sztuczna Rzeka, Libia
Z racji na wyjątkowo suchy klimat w kraju, władze Libii zdecydowały się wdrożyć w życie projekt Wielkiej Sztucznej Rzeki. Sieć rurociągów doprowadzająca wodę ze złóż na południu, odkrytych przypadkowo w latach 50-tych podczas poszukiwań ropy naftowej, do miast na wybrzeżu to jeden z najważniejszych zrealizowanych projektów inżynieryjnych. Na największą sieć na świecie składa się 1300 studni, które dostarczają dziennie łącznie ok. 3 milionów metrów sześciennych wody pitnej.
Eurotunel, Francja - Wielka Brytania
Najsłynniejszy europejski tunel łączy Francję z Wielką Brytanią. Jest przystosowany do ruchu kolejowego. Pociągi, m.in. linia Eurostar, jeżdżą pomiędzy miejscowościami Calais (Francja) a Folkestone (Wielka Brytania), osiągając maksymalną prędkość 160 km/h. Położony pod kanałem La Manche Eurotunel ma ponad 50 km długości (50,45 km), co daje mu drugie miejsce na liście najdłuższych tuneli świata.
Wielki Zderzacz Hadronów, Szwajcaria/Francja
Do siedmiu nowoczesnych cudów świata portal MSN Travel zaliczył także Wielki Zderzacz Hadronów, znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. Największy na świecie akcelerator cząstek położony jest na terenie dwóch pa ństw: Francji i Szwajcarii. 27 kilometrowy tunel umieszczony jest na głębokości od 50 do 175 metrów pod ziemią. Jest to największa maszyna na świecie.
if/pw/sc