Egzotyka7 nowoczesnych cudów świata

7 nowoczesnych cudów świata

7 nowoczesnych cudów świata

Podczas podróży warto podziwiać nie tylko piękno przyrody i architektury, ale też zwrócić uwagę na niezwykłe dzieła nauki i techniki. Przedstawiamy dziś listę 7 nowoczesnych cudów, stworzoną przez portal internetowy Ninemsn Travel!

Podczas podróży warto podziwiać nie tylko piękno przyrody i architektury, ale też zwrócić uwagę na niezwykłe dzieła nauki i techniki. Przedstawiamy dziś listę 7 nowoczesnych cudów, stworzoną przez portal internetowy Ninemsn Travel! Jaki obiekt dopisalibyście do zestawienia? Czekamy na Wasze opnie!

Listę otwiera jedna z najważniejszych dróg wodnych świata - zbudowany na początku XX wieku (1904-1914) Kanał Panamski. Ponad 80 kilometrowa trasa połączyła wody Oceany Atlantyckiego z Oceanem Spokojnym i pozwoliła znaczenie skrócić trasę, jaką wcześniej musiały pokonywać statki, płynące np. z portu na wybrzeżu wschodnim do portu w zachodniej części USA. Zainicjowana już w 1879 roku przez twórcę Kanału Sueskiego - Ferdinanda Marie De Lesseps’a budowa pochłonęła ogromną liczbę istnień ludzkich – ok. 25 tys. robotników zmarło na malarię lub żółtą febrę.

if/pw/sc

1 / 6

Międzynarodowy port lotniczy Kansai, Japonia

Obraz
© Domena publicza, Wikipedia Commons

Teraz takie innowacyjne projekty to codzienność, ale w 1994 roku otwarcie Kansai International Airport było ogromnym osiągnięciem. Położone ok. 5 km od brzegów Honsiu i 38 km od miasta Osaka, do dziś stanowi największe lotnisko zbudowane na sztucznej wyspie. Z lądem łączy je most o długości 3,7 kilometra, uznawany za najdłuższy, dwukondygnacyjny na świecie! W ten sposób ominięto problem braku miejsca w bliskiej odległości od miasta, a dodatkowo chroni to mieszkańców przed hałasem.

2 / 6

Zapora Hoovera, USA

Obraz
© JupiterImages

50 kilometrów od Las Vegas, w Czarnym Kanionie na rzece Kolorado, znajduje się betonowa zapora wodna, która w momencie ukończenia - w 1936 roku - stanowiła największą na świecie elektrownię wodną. Została nazwana imieniem Herberta Hoovera - sekretarza handlu, następnie prezydenta USA. Uroczyście otwarta przez prezydenta Franklina Roosevelta, od 1985 roku widnieje na liście Narodowych Pomników Historycznych USA.

3 / 6

Plan Delta, Holandia

Obraz
© PresleyJesus, Licencja Creative Commons, flickr.com

Nazwa Netherlands, czy też spolszczona Niderlandy, jest nieprzypadkowa – oznacza nic innego, jak „niski kraj". Depresja obejmuje ok. 1/4 powierzchni Holandii. W celu ochrony przed częstymi powodziami, w latach 50-tych XX wieku wprowadzono w życie Plan Delta, którego realizacja trwała 30 lat i kosztowała ok. 15 miliardów dolarów! System tam i zapór wodnych doskonale się sprawdza, ułatwił także komunikację w kraju. Niestety stałe podnoszenie się poziomu wód mórz i oceanów nie pozwala Holendrom spać spokojnie.

4 / 6

Wielka Sztuczna Rzeka, Libia

Obraz
© NASA

Z racji na wyjątkowo suchy klimat w kraju, władze Libii zdecydowały się wdrożyć w życie projekt Wielkiej Sztucznej Rzeki. Sieć rurociągów doprowadzająca wodę ze złóż na południu, odkrytych przypadkowo w latach 50-tych podczas poszukiwań ropy naftowej, do miast na wybrzeżu to jeden z najważniejszych zrealizowanych projektów inżynieryjnych. Na największą sieć na świecie składa się 1300 studni, które dostarczają dziennie łącznie ok. 3 milionów metrów sześciennych wody pitnej.

5 / 6

Eurotunel, Francja - Wielka Brytania

Obraz
© NASA

Najsłynniejszy europejski tunel łączy Francję z Wielką Brytanią. Jest przystosowany do ruchu kolejowego. Pociągi, m.in. linia Eurostar, jeżdżą pomiędzy miejscowościami Calais (Francja) a Folkestone (Wielka Brytania), osiągając maksymalną prędkość 160 km/h. Położony pod kanałem La Manche Eurotunel ma ponad 50 km długości (50,45 km), co daje mu drugie miejsce na liście najdłuższych tuneli świata.

6 / 6

Wielki Zderzacz Hadronów, Szwajcaria/Francja

Obraz
© Licencja Creative Commons, flickr.com: Image Editor

Do siedmiu nowoczesnych cudów świata portal MSN Travel zaliczył także Wielki Zderzacz Hadronów, znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. Największy na świecie akcelerator cząstek położony jest na terenie dwóch państw: Francji i Szwajcarii. 27 kilometrowy tunel umieszczony jest na głębokości od 50 do 175 metrów pod ziemią. Jest to największa maszyna na świecie.

if/pw/sc

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)