Afera na Hawajach. Turyści przesadzili
Na Hawajach mają dość turystów nękających dzikie zwierzęta. Po tym, jak do sieci trafiło wideo przedstawiające turystkę przeszkadzającą śpiącej foce, dyskusja na temat tego typu zachowań znowu nabrała na sile.
Na TikTok-u pojawiło się wideo przedstawiające turystkę niepokojącą mniszkę hawajską. Urząd Turystyki Hawajów i Departament Ziemi i Zasobów Naturalnych natychmiast zareagował i przypomniał, że wyspy odwiedza średnio ponad 30 tys. podróżnych dziennie, a wielu mieszkańców twierdzi, że mają dość ich braku szacunku do zwierząt.
W ramach akcji edukacyjnej na wyspach rozdawane są ulotki, stoją znaki i tablice informacyjne. W sieci można też znaleźć wideo. Wszystko skierowane jest do turystów, by mieli świadomość, że dzikich zwierząt nie należy płoszyć czy dotykać. Niestety często to do nich nie trafia.
Hawaje - turyści niepokoili fokę
Gdy wideo z Amerykanką niepokojącą lokalną fokę trafiło do sieci, to reakcja władz była natychmiastowa. "Byliśmy oburzeni, widząc zachowanie tej osoby. Oczywiście jest to przestępstwo federalne" – powiedział dyrektor ds. marki HTA Kalani Ka'ana'ana.
Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna podała, że prowadzi śledztwo w sprawie incydentu. Prokurator hrabstwa Kauai Justin Kollar powiedział, że nękanie fok w sposób przedstawiony w wideo jest przestępstwem klasy C zgodnie z hawajskim prawem i podlega karze do pięciu lat więzienia i grzywnie w wysokości 10 tys. dolarów.
"Bardzo nam przykro" – powiedział w rozmowie z "Honolulu Star-Advertiser" mężczyzna, którego żona widoczna jest na wideo. Para przebywała na Hawajach na miesiącu miodowym. "Kochamy Hawaje i nie chcieliśmy nikogo urazić. Szanujemy lokalną kulturę. Nie widzieliśmy żadnych znaków. Nic nie wiedzieliśmy, ale wiem, że to żadna wymówka” – kontynuował, dodając, że on i jego żona otrzymali groźby śmierci od czasu opublikowania wideo.
TikTok video of wife touching an endangered monk seal on a Hawaiian beach sparks fury
Mniszki hawajskie
Mniszki hawajskie to foki krytycznie zagrożone wymarciem. Schronione na mocy m.in. federalnej Ustawy o Zagrożonych Gatunkach i Ustawy o Ochronie Ssaków Morskich. Szacuje się, że dzisiaj żyje ich ok. 1400.
Działania, które doprowadzają do nękania, krzywdzenia, chwytania, ranienia lub zabijania tych zwierząt, mogą być karane grzywną lub więzieniem.
Źródło: abc7chicago.com