Z tych miejsc żartuje cały kraj. W rzeczywistości to turystyczne perełki
Wąchock, Radom, Wejherowo. Nawet jeśli ktoś nigdy ich nie odwiedził, to na pewno o nich słyszał. Stanowią bowiem obiekt żartów internautów z całego kraju, a niektóre dowcipy są nawet starsze niż internet. To jednak również turystyczne perełki - zdecydowanie warto je poznać.
Kilkanaście lat temu z Wąchocka śmiała się cała Polska. W dobie internetu wątpliwą sławę zdobywają również inne miasta, w tym obśmiany na różne sposoby Radom. Memy obśmiewają też m.in. Wejherowo czy Końskie.
Z niewybrednych żartów znamy całe mnóstwo miast i miasteczek, ale nie oznacza to wcale, że oddają one rzeczywistość.
Wejherowo, stolica Kaszub
Miasto może nie jest wyśmiewane przez cały kraj, jednak na pewno dostaje mu się od mieszkańców Pomorza. Co zabawnego może być w urokliwym miasteczku położonym na obrzeżach Kaszub? Wraz z Redą oraz Rumią tworzy tzw. Małe Trójmiasto Kaszubskie, a także uważana jest za stolicę regionu. Być może właśnie z tego powodu Wejherowo obśmiewane jest przez mieszkańców Trójmiasta. Poza tym dla niektórych to również synonim kiczu i różnych innych przywar. Wszystkie stereotypy na temat miasta ukazane są w klipie do piosenki "Królowa Wejherowa" autorstwa zespołu Ars Liber. Swego czasu był to hit internetu.
Jednak turyści niezwykle cenią Wejherowo za przyjazny klimat i wiele pięknych zakątków. Podoba im się zwłaszcza stare miasto z niewielkim rynkiem oraz Kalwaria Wejherowska, będąca jednym z najbardziej urokliwych miejsc na Kaszubach. Turystom można polecić również wizytę w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej.
- W okolicy Wejherowa spędziłam ubiegłoroczne wakacje. Wybrałam to miejsce ze względu na lokalizację, ponieważ miałam blisko nad morze i kaszubskie jeziora. To świetna baza wypadowa Z noclegami też nie miałam problemu, znalazłam je na Nocowanie.pl - mówi Agata z Warszawy.
Kilka lat temu Wejherowo pojawiło się także na orbicie zainteresowań fanów "Gwiezdnych wojen". Wszystko dzięki pomnikowi Jakuba Wejhera znajdującego się w centrum miasta. Zimą, gdy figura założyciela Wejherowa pokryta jest śniegiem, przypomina… Lorda Vadera, jedną z najważniejszych postaci filmowej trylogii George’a Lucasa! Kilka razy w Wejherowie odbył się nawet Zlot Fanów Gwiezdnych Wojen.
Wąchock, perełka świętokrzyskiego
Wąchock kojarzy się przede wszystkim z dowcipami o sołtysie, który zwija asfalt na noc i smaruje telewizor musztardą, żeby poprawić ostrość. Takich sucharów po sieci krążą setki, jednak w Wąchocku wykorzystano tę niespodziewaną popularność. Jedną z miejscowych atrakcji jest na przykład doroczny zjazd sołtysów.
Turyści mogą przejść się Aleją Kawałów, przy której umieszczono żeliwne tablice z najśmieszniejszymi dowcipami o Wąchocku. Prowadzi ona wprost do pomnika sołtysa! Tuż obok czekają na turystów inne atrakcje miasta – już bardziej serio.
W Wąchocku warto zwiedzić jedno z najstarszych opactw w Polsce. Kompleks klasztorny pochodzi z XIII wieku i jest prawdziwą perełką architektoniczną w skali całego regionu. W jego skład wchodzi romański kościół św. Floriana oraz gotyckie i romańskie zabudowania klasztorne i gospodarcze. Zaglądając do samego kościoła warto przyjrzeć się pięknie rzeźbionym głowicom XIII-wiecznych kolumn oraz barokowym freskom zdobiącym ściany świątyni.
Radom - miasto z klimatem
Zabytkowe miasto położone w województwie mazowieckim jest bohaterem niezliczonych memów oraz żartów. Jaki jest główny powód? Jednym z nich na pewno jest niedalekie położenie od Warszawy oraz wzajemna niechęć mieszkańców. Lokalne utarczki nie są jednak niczym nadzwyczajnym i każde polskie miasto może wskazać w okolicy miejscowość, za którą nie przepada.
W Radomiu nie brak jest zabytków, które stanowią dumę miasta. Jeden z najważniejszych to gotycki kościół św. Wacława wzniesiony około 1216 roku. Kolejnymi znaczącymi punktami na mapie Radomia są klasztor oo. bernardynów wraz z kościołem pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jest to gotycki zespół klasztorny ufundowany w 1468 roku przez Kazimierza Jagiellończyka.
Radom może poszczycić się także jednym z najstarszych w Polsce parków miejskich. Stary Ogród zajmuje powierzchnię 7 hektarów, na których znajdują się aleje, pomniki i staw ze sztuczną wysepką. Na pewno warto polecić wizytę w Muzeum Wsi Radomskiej. Na terenie skansenu znajdują się obiekty mieszkalne, zagrody, remiza i dom ludowy - wszystkie pochodzące z pobliskich wsi.