Afganistan
Trzeba wierzyć, że dziedzictwo archeologiczne i uprzejmość ludzi, którzy niedawno odzyskali wolność, uczynią niedługo z tego miejsca popularny kierunek turystyczny.
23.10.2006 | aktual.: 09.05.2013 10:25
_ Stolica: Kabul Waluta: afgani (AFN), 1 AFN = 100 pul; 1 USD = 48,97 AFN (kurs z 10.04.2008) Język urzędowy: paszto, dari _
*_ _Uwaga: *_ Uwaga: Ze względu na występujące w Afganistanie poważne zagrożenia bezpieczeństwa Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP odradza podróżowanie do tego państwa, poza niezbędnymi wyjazdami służbowymi, do odwołania niniejszego komunikatu. Osobom udającym się do Afganistanu w celach służbowych lub w związku z wykonywaną pracą zaleca się uprzednie zasięganie informacji o aktualnej sytuacji w planowanym miejscu pobytu. Pracownicy organizacji pozarządowych proszeni są o przestrzeganie aktualnych zaleceń misji ONZ w sprawach bezpieczeństwa. Pożądane jest również zgłaszanie pobytu i adresu kontaktowego w placówce dyplomatyczno-konsularnej w Kabulu. _
WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE
Obywatele polscy objęci są obowiązkiem wizowym. Przed wyjazdem należy uzyskać wizę w Ambasadzie Afganistanu. Z zasady nie udziela się wiz na przejściach granicznych.
PRZEPISY PRAWNE
Za przewożenie, posiadanie i konsumpcję narkotyków, alkoholu lub wieprzowiny grozi kara więzienia.
UBEZPIECZENIE
Przed przyjazdem do Afganistanu konieczne jest wykupienie ubezpieczeń osobowych, z opcją transportu chorego na leczenie w innym kraju.
SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA
Problemy sanitarno-epidemiologiczne oraz niedostateczny stan opieki medycznej (niedostatek personelu medycznego, podstawowych leków i środków higieny) stwarzają realne zagrożenie dla zdrowia. Przed podróżą do Afganistanu należy zasięgnąć rady służb medycznych w kraju co do wymaganych szczepień. Na niektórych obszarach Afganistanu istnieje zagrożenie malarią. Powszechna jest gruźlica. Endemicznie występujące częste zatrucia pokarmowe, żółtaczka zakaźna i infekcje dróg oddechowych nasilają się w suchych miesiącach letnich.
PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Większość dróg jest w bardzo złym stanie. Kierowcy nie przestrzegają standardów technicznych ani zasad kodeksu drogowego. Nie stosuje się ubezpieczeń pojazdów. W razie wypadku dodatkowym zagrożeniem może być agresywne zachowanie miejscowych uczestników zdarzenia. Przemieszczanie się pomiędzy dużymi miastami, takimi jak Kabul, Herat, Mazar-e Sharif, ułatwiają połączenia lotnicze. Są one obsługiwane przez kilka miejscowych linii lotniczych. Jednakże jakość ich usług jest dość niska.
BEZPIECZEŃSTWO
Afganistan pozostaje obszarem szczególnego zagrożenia atakami o podłożu terrorystycznym, a także kryminalnym. Poza obywatelami państw koalicji antyterrorystycznej celem ataków zbrojnych i zamachów bombowych mogą być nadal wszelkie miejsca zgromadzeń, instytucje międzynarodowe, biura organizacji pomocowych i misji humanitarnych oraz ONZ. Ze względu na pozostałości po działaniach wojennych (miny, niewypały itp.) należy unikać poruszania się po poboczach dróg i nieznanych terenach, zwłaszcza poza obszarem miejskim Kabulu. Nie zaleca się wyjazdów poza tereny miejskie kontrolowane przez centralne władze afgańskie i siły koalicji antyterrorystycznej, jeśli nie jest to niezbędne z ważnych względów zawodowych i służbowych. Szczególnie częste incydenty terrorystyczne oraz zagrożenia typu wojennego i kryminalnego odnotowuje się w południowych i wschodnich prowincjach Afganistanu. Obecność Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie od wiosny 2007 r. spowodowała wzrost zagrożenia dla obywateli
polskich, którzy mogą być narażeni m.in. na porwania.
RELIGIA I OBYCZAJE
Afganistan jest krajem muzułmańskim, przestrzegającym zwyczajów i praw wynikających z zasad islamu. Inna niż islamska misyjna działalność religijna jest zakazana. Względy bezpieczeństwa osobistego przemawiają za tym, by podporządkować się ogólnym zasadom noszenia ubiorów zakrywających ciało (odnosi się to zwłaszcza do kobiet).
PRZYDATNE INFORMACJE:
• System bankowy Afganistanu jest w stadium organizacji. Karty bankowe ani czeki podróżne nie są respektowane; powszechną praktyką jest wwożenie środków finansowych na pobyt w gotówce (USD, EUR).
• Urzędy i instytucje państwowe funkcjonują według lokalnego kalendarza respektującego muzułmańskie święta religijne i dni wolne w piątki. Podczas ramadanu ich działalność jest ograniczona. W okresie tym od wschodu do zachodu słońca zabronione jest publiczne spożywanie posiłków i napojów oraz palenie tytoniu.
• W przypadku wykonywania zdjęć lub nagrań kamerami wideo należy zachować ostrożność. Choć większość Afgańczyków chętnie pozuje do zdjęć, fotografowanie kobiet może narazić na kłopoty, a nawet zagrożenie ze strony członków rodziny. Dlatego też przed wykonaniem zdjęcia lub nagrania dobrze jest zapytać o zgodę. Władze utrzymują też zakaz fotografowania obiektów wojskowych, budynków rządowych i siedzib członków administracji.