Trwa ładowanie...

Afganistan. Kraina spokoju, czyli Band-e Amir

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nękany przez lata wojny i terroru Afganistan to nie tylko ogrom zniszczeń i jałowy, pustynny krajobraz. To też przepiękna przyroda i prawdziwe perełki krajobrazowe. Jedną z nich jest bez wątpienia park narodowy Band-e Amir.

Band-e AmirBand-e AmirŹródło: Adobe Stock
d37znrl
d37znrl

Pierwszy park krajobrazowy w Afganistanie

Band-e Amir to położony w prowincji Bamian, w środkowym Afganistanie, niezwykle malowniczy obszar, obejmujący pasma wysokogórskie i kompleks sześciu, przepięknych, naturalnych jezior górskich.

W 2009 r., na mocy dekretu ówczesnych władz, Band-e Amir otrzymał status parku narodowego, stając się tym samym pierwszym w historii Afganistanu parkiem krajobrazowym. Powstał przede wszystkim, aby chronić niszczoną, nieprzerwanie przez ponad 30 lat chaosu, dziką przyrodę, ale też w nadziei na spokojną przyszłość nowego Afganistanu. Na decyzję o powstaniu parku wpływ miał również fakt, że prowincja Bamain jest uważana za jeden z najbezpieczniejszych obszarów na terenie Afganistanu, co miało w przyszłości zachęcić do przyjazdu także zagranicznych turystów.

Afgańskie "cudowne" jeziora

Park Band-e Amir jest położony na wysokości 2900 m. Prawdziwym skarbem parku są górskie jeziora, połączone przez sieć naturalnych kaskad i wodospadów, zbudowanych z trawertynu - wyjątkowej urody śnieżnobiałej skały osadowej.

d37znrl

Charakterystyczny, szafirowy kolor wody to zasługa bogactwa minerałów. Według miejscowej legendy, jeziora powstały na skutek cudu, którego dokonał Ali, zięć proroka Mahometa. Cud tak zachwycił ówczesnego króla, że ten, urzeczony, natychmiast zdecydował się przejść na islam. Na pamiątkę cudu na zboczu jednego z jezior stoi dziś świątynia ku czci Alego. Chociaż znaczna cześć gatunków zwierząt nie przetrwała długich lat wojny, to jednak obszar parku nadal zamieszkują licznie wilki, lisy oraz urial -charakterystyczna, rogata, owca stepowa. Park nadal jest też domem dla szeregu gatunków ptaków, w tym dla spotykanej wyłącznie na terenie Afganistanu, Śnieżki Afgańskiej.

Niezwykła przyroda i bezcenny spokój

To, co przyciąga Afgańczyków do parku Band-e Amir, to nie tylko piękno przyrody, ale przede wszystkim panujący tam spokój. Jeśli tylko sytuacja w kraju na to pozwala, to park jest idealnym miejscem wypoczynkowym dla przyjezdnych z różnych części Afganistanu, bez względu na ich pochodzenie czy religię. Mówią o nim "kraina spokoju".

Atmosfera, jaka panuje w parku przypomina o dawnych czasach, gdy Afganistan był ważną częścią turystycznej mapy świata, choćby, jako element popularnego w latach 60. i 70. szlaku Hippie. Każdy, kto dziś odwiedza park Band-e Amir, docenia to miejsce, wyjątkowe w skali kraju, którego codzienność przez lata definiowana była przez przemoc i wojnę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

To nie Malediwy a Polska. Turyści są zachwyceni, więc łamią zakaz

d37znrl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37znrl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj