Trwa ładowanie...

Aktywiści w Rzymie przesadzili. "Czas powiedzieć dość"

Woda w jednej ze słynnych fontann, znajdujących się na terenie Placu Hiszpańskiego zmieniła kolor na czarny. Wszystko przez aktywistów, którzy wlali do niej czarny płyn. Politycy i mieszkańcy mają już dość aktów wandalizmu. "Kropla, która przelewa czarę" - czytamy w mediach.

Aktywiści wlali czarny płyn do słynnej XVII-wiecznej fontanny BarcacciaAktywiści wlali czarny płyn do słynnej XVII-wiecznej fontanny BarcacciaŹródło: Twitter, fot: Gennaro Sangiuliano
d1m4tpr
d1m4tpr

Plac Hiszpański, zwany po włosku Piazza di Spagna, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych miejsc w zabytkowej części Rzymu. Ten urokliwy zakątek jest uwielbiany zarówno przez mieszkańców, jak i turystów.

Akt wandalizmu w Rzymie

Na nagraniach i zdjęciach, rozpowszechnionym w mediach widać, jak trzy młode osoby wlewają czarny płyn do słynnej XVII-wiecznej fontanny Barcaccia, znajdującej się u stóp Schodów Hiszpańskich. Jak wyjaśniono, był to płyn na bazie węgla drzewnego. Przez wandali przedstawiony też został manifest, którego autorzy przestrzegli przed katastrofą klimatyczną i zaapelowali o rezygnację z paliw kopalnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Największe mity na temat Włochów. "Ananas na pizzy nie jest najgorszym złem"

Według włoskich mediów cała trójka należy do ruchu "Ostatnie Pokolenie", który stoi za różnymi czynami wandalizmu i happeningami we Włoszech. Niedawno jego aktywiści oblali farbą historyczny gmach Palazzo Vecchio we Florencji. Włoskie media podają, że wszyscy zostali zatrzymani i mają otrzymać zarzuty dokonania zniszczeń.

d1m4tpr

W mediach zawrzało

Włoskie media, politycy oraz mieszkańcy krytykują zachowanie młodych mężczyzn. "Akcja przeciwko Fontanie della Barcaccia na Piazza di Spagna to kropla, która przelewa czarę. Czas powiedzieć dość: mamy do czynienia z systematycznym wandalizmem przeciwko dziedzictwu artystycznemu i kulturowemu" - stwierdził minister kultury Włoch Gennaro Sangiuliano. "Niszcząc nasze dziedzictwo nie pomaga się środowisku" - dodał.

Władze miasta apelują, że pomniki należą do wszystkich i wyżywanie się na nich to złe działania. "Natychmiast zainterweniowaliśmy, aby uniknąć trwałego uszkodzenia arcydzieła Berniniego, które podziwia cały świat. Fontanna została szybko opróżniona i oczyszczona, aby trawertyn, który jest porowaty, nie wchłaniał koloru" - napisał burmistrz.

"Bezprecedensowy akt wandalizmu", "Nie możemy zgadzać się z takimi zachowaniami" - czytamy w komentarzach internautów.

d1m4tpr

Źródło: PAP/Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1m4tpr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m4tpr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj