Trwa ładowanie...
d1e3564
d1e3564
Petit Fute

Ankara. Ciekawostki, historia, atrakcje. Co warto zobaczyć

Była kiedyś spokojnym miastem prowincjonalnym, znanym przede wszystkim z wysokiej jakości wełny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1e3564
 Największy meczet Ankary - Kocatepe (fot. AFP)
(Największy meczet Ankary - Kocatepe (fot. AFP))

Kiedyś nazywana Angorą, obecna stolica Turcji znajduje się w centrum Wyżyny Anatolijskiej na wysokości 850 m n.p.m. Była kiedyś spokojnym miastem prowincjonalnym, znanym przede wszystkim z wysokiej jakości wełny. Zmiana nastąpiła w chwili, gdy Kemal Atatürk zdecydował, że będzie to nowa stolica zreorganizowanego państwa tureckiego.

d1e3564

W związku z tym, także i miasto przeszło transformację - dzielnice starannie zaplanowano, wytyczając szerokie aleje i parki oraz budując wielkie domy. Liczba mieszkańców gwałtownie wzrosła, przede wszystkim dzięki tworzeniu miejsc pracy w administracji państwowej. Ankara jest dziś miastem ministerstw i ambasad, przyciąga jednak niewielu turystów, a nawet ci, którzy tu przyjadą, zatrzymają się najwyżej na jedną czy dwie noce i to tylko po drodze do Kapadocji. A przecież można wykorzystać pobyt w stolicy Turcji i zwiedzić ważne zabytki znajdujące się w mieście, m.in. zobaczyć wyśmienitą kolekcję sztuki w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich.

Rejon Ankary był zamieszkany już w epoce brązu przez Hetytów. Oni też założyli samo miasto, które nazwali Ankuwash (ok. 1200 r. p.n.e.). Po Hetytach przyszli Frygijczycy, Persowie i Galatowie. Mimo że władcy się zmieniali, przez te wszystkie stulecia miasto odgrywało rolę ważnego centrum handlowego. Po Rzymianach pojawili się na tym terenie Bizantyńczycy, a następnie Seldżukowie. W 1402 r. Ankara znalazła się w rękach osmańskich. Od tego momentu datował się powolny upadek ośrodka, który przerwała dopiero decyzja Kemala Atatürka - po zakończeniu I wojny światowej uznał za korzystne tu właśnie przenieść siedzibę kierowanego przez siebie prowizorycznego rządu. Zwycięstwo odniesione przez Atatürka w 1925 r. ostatecznie zmieniło przeznaczenie miasteczka, odtąd niezmiennie rozwijającej się stolicy Republiki Tureckiej.

d1e3564

Podziel się opinią

Share
d1e3564
d1e3564