Apel mniejszości niemieckiej. Chcą zmian w Panteonie Górnośląskim
Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych domaga się uwzględnienia Niemców w Panteonie Górnośląskim, twierdząc, że obecne zasady zniekształcają historię regionu. "Nie można mówić o wybitnych Górnoślązakach i pomijać przy tym tych wszystkich, którzy będąc Górnoślązakami uważali się także za Niemców, Czechów, Morawian lub definiowali się wyłącznie regionalnie, a może w ogóle nie dookreślali swej narodowości" - napisano w stanowisku ZNSS-K.
Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych (ZNSS-K) wystosował apel do Rady Programowej Panteonu Górnośląskiego w Katowicach, domagając się upamiętnienia w nim postaci narodowości niemieckiej. Władze ZNSS-K argumentują, że obecny statut Panteonu nie oddaje pełnej prawdy o historii Górnego Śląska, pomijając wkład osób niemieckiego pochodzenia.
Kontrowersje wokół Panteonu Górnośląskiego
Wśród proponowanych przez ZNSS-K postaci znalazły się takie osoby jak Johan Kroll, współzałożyciel Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, poeta romantyczny Josef von Euchendorff oraz ksiądz Kart Ulitzka, który po wojnie współtworzył niemiecką CDU. Mimo to, wniosek o ich upamiętnienie został odrzucony przez Radę Programową Panteonu.
Dyrektor Panteonu Górnośląskiego, Ryszard Kopiec, wyjaśnił, że decyzja Rady wynika z regulaminu i statutu instytucji, które przewidują upamiętnianie osób zasłużonych dla polskości Górnego Śląska. Panteon ma na celu uczczenie stulecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski oraz polskiej administracji kościelnej w regionie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Coraz więcej nowych kierunków z Polski. "To jeszcze nie koniec"
Apel o zmianę statutu
Zarząd ZNSS-K podkreśla, że Panteon powinien odzwierciedlać różnorodność kulturową Górnego Śląska, zgodnie z ideą Unii Europejskiej "In varietate concordia" (Zjednoczeni w różnorodności). W swoim stanowisku zaznaczają, że nie można mówić o wybitnych Górnoślązakach, pomijając tych, którzy identyfikowali się jako Niemcy, Czesi, Morawianie lub nie określali swojej narodowości. "Nie można mówić o Panteonie Górnośląskim w momencie, kiedy obejmuje tylko tych, którzy byli Polakami. Należałoby więc albo zmienić nazwę Panteonu i nazwać go wprost Panteonem Polskim na Górnym Śląsku albo doprowadzić do sytuacji, w której Panteon będzie pokazywał Górny Śląsk takim, jakim był i jest - czyli tworzonym i ubogacanym przez ludzi różnych narodowości" - podkreślono w stanowisku ZNSS-K.
Przedstawiciele mniejszości niemieckiej w Polsce apelują do organizatorów Panteonu, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o zmianę zapisów statutu, aby instytucja rzeczywiście odzwierciedlała wielokulturową historię regionu.