Archeolodzy: kopiec Kelar w Iranie na 6000 lat
Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie określili dokładny wiek stanowiska archeologicznego, gdzie znajduje się kopiec Kelar w północnym Iranie, na 6000 lat - donosi serwis internetowy Press TV.
_ Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie określili dokładny wiek stanowiska archeologicznego, gdzie znajduje się kopiec Kelar w północnym Iranie, na 6000 lat - donosi serwis internetowy Press TV. _
Naukowcy uzyskali dokładny wynik po wykonaniu badań próbek węgla i kości, pochodzących ze stanowiska, metodą węgla C-14 stosowaną w badaniach archeologicznych do określania wieku znalezisk.
Dotychczas wielu archeologów uważało, że stanowisko z kopcem Kelar nie pochodzi z czasów starszych niż epoka żelaza w tej części świata.
Badania wykonane przez naukowców z Oxfordu wykazały, że stanowisko pochodzi sprzed 6000 lat i jest blisko 2000 lat starsze, niż dotychczas sądzono.
Uprzednio prowadzone prace wykopaliskowe na stanowisku Kelar ujawniły obecność licznych komór i jam, przystani i starożytnych siedlisk ludzkich, ukazujących historyczną ewolucję życia człowieka w tym miejscu.
Do dotarcia do najstarszych warstw stanowiska archeologom brakuje jeszcze 5 metrów, a przyszłe badania stratygraficzne mogą określić wiek kopca Kelar na jeszcze starszy.
Kopiec Kelar położony w prowincji Mazandaran w północnym Iranie jest jednym z ważniejszych stanowisk archeologicznych w tym kraju, które pozwala naukowcom odkrywać historię południowego wybrzeża Morza Kaspijskiego.
(PAP)
jot/ tot/