Trwa ładowanie...

Atak ekologów w muzeum w Barcelonie. Oblali "ropą" faraona

W Muzeum Egipskim w Barcelonie doszło do aktu wandalizmu. Dopuściło się go dwoje aktywistów ekologicznych, którzy domagają się od międzynarodowej społeczności podjęcia działań mających na celu powstrzymanie ocieplenia klimatu.

Aktywiści oblali farbą gablotę z repliką mumii faraona / zdjęcie poglądowe Aktywiści oblali farbą gablotę z repliką mumii faraona / zdjęcie poglądowe Źródło: Adobe Stock, fot: Dieter Hawlan
d74rsjo
d74rsjo

Seria ataków na muzealne eksponaty nadal trwa. Tym razem na tapecie znaleźli się aktywiści z organizacji Roślinna Przyszłość (Futuro Vegetal). Działacze oblali substancją imitującą ropę naftową witrynę z umieszczoną w niej repliką mumii faraona. Aktywiści oblali też ścianę na wystawie czerwonym płynem.

Ekowandale w Hiszpanii atakowali już wcześniej

Niedzielny protest jest kontynuacją akcji służących aktywistom ekologicznym do promocji swoich żądań zaprzestania stosowania paliw kopalnych oraz ich produktów pochodnych. Jeden z wcześniejszych protestów został zorganizowany 5 listopada w madryckim muzeum Prado przez dwoje aktywistów organizacji Roślinna Przyszłość.

d74rsjo

Podczas swojej akcji pobrudzili oni przestrzeń na ścianie pomiędzy dwoma obrazami hiszpańskiego malarza Francisca Goi. Intruzi namalowali na niej hasło "+1,5 stopnia", które ich zdaniem miało uwrażliwić opinię publiczną na nasilające się zjawisko ocieplenia klimatu.

Ekolodzy intensywnie protestują już od kilku tygodni

Do aktów wandalizmu w ostatnich tygodniach dochodzi regularnie również w innych europejskich miastach. W październiku dwie aktywistki oblały zupą pomidorową słoneczniki Vincenta van Gogha w National Gallery w Londynie. Następnie przykleiły się do ściany.

W tym samym miesiącu w Hadze dwóch Belgów przykleiło się do słynnego obrazu Johannesa Vermeera "Dziewczyna z perłą". Jeden z nich przykleił głowę bezpośrednio do dzieła holenderskiego malarza, a drugi przykleił rękę do jego ramy. Wszyscy, którzy uczestniczyli w tej akcji, trafili do aresztu.

d74rsjo

Jak widać, aktywiści nie dają za wygraną i atakują kolejne europejskie muzea, aby zwrócić uwagę na postępujące ocieplenie klimatu. Które będzie następne?

Źródło: "PAP"

"Halo Polacy". Podróżują w nietypowy sposób. "To nie jest dla każdego"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d74rsjo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d74rsjo