Trwa ładowanie...

Atrakcja dla fanów mocnych przeżyć. Na zwierzęta to nie wpływa dobrze

W ramach urozmaicenia sobie wolnego czasu, szczególnie w czasie urlopów, turyści decydują się na rozmaite aktywności, często nawet bardzo kontrowersyjne. Jedną z takich atrakcji jest pływanie z rekinami wielorybimi. Według badań naukowców z Meksyku i Wielkiej Brytanii takie zachowanie człowieka ma bardzo negatywny wpływ na zwierzęta.

Ludzie dla zabawy decydują się na pływanie z rekinami (zdjęcie ilustracyjne)Ludzie dla zabawy decydują się na pływanie z rekinami (zdjęcie ilustracyjne)Źródło: Adobe Stock, fot: ASphotofamily
d26b3ts
d26b3ts

Grupa naukowców z Meksyku oraz Wielkiej Brytanii przeanalizowała 39 filmów, na których w zatoce La Paz w Meksyku rekiny wielorybie pływały w obecności człowieka oraz bez. Wyniki badania zostały opublikowane na łamach "Scientific Reports".

Negatywny wpływ ludzi na rekiny

Naukowcy doszli do wniosku, że pod wpływem obecności człowieka zachowanie zwierząt zmienia się. W pewnym momencie zaczynają one zachowywać się, jakby uciekały przed drapieżnikami.

Konsekwencją takiego zachowania jest zbytnia utrata energii. Z kolei przez to zwierzęta nie mają później wystarczająco dużo siły, żeby zdobywać pokarm. Dodatkowo stres związany z przebywaniem w towarzystwie człowieka może negatywnie wpływać na sukces reprodukcyjny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Najlepszy czas na urlop all inclusive. "Zdarzają się oferty za 1,5 tys. zł za osobę"

d26b3ts

Branża turystyczna a rekiny

Badacze sugerują, by firmy, które w celach zarobkowych zajmują się organizowaniem pływania turystów z rekinami, oceniały zachowanie poszczególnych zwierząt przed wpuszczeniem do wody człowieka. Należy też, ich zdaniem, zwiększyć dopuszczalną odległość między człowiekiem a rekinem.

Autorzy artykułu opublikowanego na łamach "Scientific Reports" sugerują również, że należy przeprowadzić dalsze badania, aby sprawdzić, jaki wpływ na zachowania rekinów ma cała branża turystyczna. Pływanie w obecności zwierząt staje się bowiem coraz bardziej popularne.

d26b3ts

Źródło: PAP/"Scientific Reports"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26b3ts
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26b3ts