Trwa ładowanie...

Rzadki widok na Karaibach. "Wyglądał na bardzo, bardzo starego"

Biolodzy, prowadzący rutynowe obserwacje na Morzu Karaibskim, dokonali niespodziewanego odkrycia. W wodach w pobliżu Belize natknęli się na rzadko spotykany gatunek rekina.

Somniosus microcephalus występuje w chłodnych wodach Somniosus microcephalus występuje w chłodnych wodach Źródło: Adobe Stock
d2ozb2p
d2ozb2p

Tajemnicze zwierzę widziane w karaibskich wodach to rekin polarny, który zwykle bytuje w o wiele chłodniejszych rejonach.

Rekiny polarne żyją głęboko pod wodą

Prowadzone przed kilkoma laty badania wykazały, że jedna populacja tego gatunku zamieszkuje rejony Morza Baffina w pobliżu Kanady, tuż pod kołem podbiegunowym. Inna populacja występuje zaś w wodach Oceanu Północnoatlantyckiego - od Nowej Szkocji do Svalbardu w Norwegii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Sztuka podróżowania - DS4

Rekiny polarne żyją w całkowitej ciemności, tysiące metrów pod powierzchnią wody. To dlatego są rzadko widywane, a tym bardziej fotografowane. Mówi się, że to najdłużej żyjące kręgowce na Ziemi, które dożywają ok. 250-500 lat. Mimo to, naukowcy nie wiedzą o nich zbyt wiele.

d2ozb2p

Naukowcy zobaczyli rekina podczas rutynowych badań

Rzadko spotykany rekin ukazał się oczom naukowców podczas odławiania i znakowania żarłaczy tygrysich w Glover's Reef w okolicach Belize.

- Nagle pod powierzchnią wody zobaczyliśmy bardzo wolno poruszające się stworzenie. Wyglądało to jak coś, co mogło żyć w czasach prehistorycznych - przekazała Devanshi Kasana, biolog i doktorantka w laboratorium Predator Ecology and Conservation na uczelni Florida International University.

Najpierw badacze myśleli, że mają do czynienia z rekinem szarym, który jest dominującym gatunkiem głębinowym w tej części świata. Jednak gdy dokładniej przyjrzeli się okazowi, uznali, że to najprawdopodobniej właśnie rekin polarny.

- Wyglądał na bardzo, bardzo starego - dodał Hector Daniel Martinez, naukowiec, który również brał udział w wyprawie.

d2ozb2p

Rekin miał ok. trzech metrów długości, a także cechy morfologiczne, takie jak: krótki pysk, niskie i zaokrąglone płetwy grzbietowe i piersiowe oraz niewielkie, specyficzne oczy, które świadczyły o przynależności do ryb chrzęstnoszkieletowych z rodzaju Somniosus.

Źródło: TVN Meteo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ozb2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ozb2p

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj