Atrakcje turystyczne zniszczone w 2013 roku
Rok 2013 nie jest jak dotąd najszczęśliwszy dla fascynujących i bezcennych atrakcji turystycznych - niszczą je bezmyślni wandale, zachłanni przemysłowcy, dotyka je także wojna. Oto bilans zniszczeń z ostatnich sześciu miesięcy.
Styczeń
Amerykański okręt wojenny USS Guardian zniszczył "przypadkiem" ponad 1000 metrów kwadratowych rafy koralowej w rejonie Tubbataha na Filipinach. Katastrofa nastąpiła w połowie stycznia, a jednostka na długie tygodnie utknęła na rafie. Miejsce jest bardzo atrakcyjne dla nurków, ale przede wszystkim objęto je szczególną ochroną UNESCO ze względu na bezcenny ekosystem. Rafa Tubbataha ma wyjątkowego pecha - co jakiś czas osiadają na niej chińskie kutry rybackie, jednak amerykański okręt dokonał jak dotąd największych zniszczeń.
at/if
Geoglify na płaskowyżu Nazca, Peru
Kwiecień
Pustynny płaskowyż Nazca położony 400 kilometrów na południe od Limy, słynie z kolekcji wyrytych w ziemi gigantycznych linii oraz wyobrażeń ludzi, zwierząt i roślin. Geoglify powstały dzięki usunięciu warstwy czerwonych kamieni, co odsłoniło jaśniejsze, piaszczyste podłoże. Rysunki z Nazca, pokrywające teren o powierzchni 450 kilometrów kwadratowych, są wciąż jedną z największych zagadek archeologicznych ze względu na ich liczbę, rozmiary i kształty. W kwietniu 2013 roku część bezcennych geoglifów, które w 1994 roku zostały wpisane na listę UNESCO, została zniszczona przez ciężki sprzęt używany przy wydobyciu skał wapiennych w pobliskim kamieniołomie.
Piramida Majów w Nohmul, Belize
Maj
Belize na Karaibach znane jest na świecie z kilku rzeczy - niesamowitej błękitnej dziury i otaczającej ją rafy koralowej, lasów tropikalnych oraz piramid Majów. Od maja 2013 roku turyści są pozbawieni możliwości odwiedzenia jednego z tych wyjątkowych miejsc, bo... zniszczył je buldożer. Firma budowlana z Belize rozpoczęła pozyskiwanie kamieni burząc jedną z tutejszych starożytnych piramid - Nohmul, należącą do 15 najważniejszych majańskich świątyń na świecie.
Kościłł Pokoju w Jaworze
Lipiec
W nocy z 7 na 8 lipca dwóch 17-latków pomalowało farbą w sprayu, a potem podpaliło drzwi ewangelickiego Kościoła Pokoju w Jaworze (woj. dolnośląskie). Na szczęście nie zapalił się cały kościół, a policja szybko ujęła sprawców tego czynu. XVII-wieczna świątynia została wpisana na listę zabytków UNESCO w 2001 roku.
Szlak do Morskiego Oka, Tatry
Lipiec
Również w lipcu dokonano zniszczenia jednego z najpiękniejszych szlaków w naszym kraju. Czterej pseudokibice Wisły Kraków wymalowali farbą odcinek drogi od Włosienicy do Morskiego Oka, niemal po samo schronisko. Pracownicy Tatrza ńskiego Parku Narodowego napisali w oświadczeniu, że w ciągu ostatnich 20-30 lat nie spotkano się tu z taką dewastacją ze strony turystów.
Crac des Chevaliers, Syria
Lipiec
W wyniku wojny domowej w Syrii poważnie został uszkodzony zamek Crac des Chevaliers - Twierdza Rycerzy w zachodniej części kraju. Budowla, która pochodzi z czasów krucjat, była siedzibą rycerskiego zakonu joannitów. Liczący ponad 800 lat zabytek, wpisany na listę UNESCO oraz na listę zagrożonych zabytków UNESCO, został ostrzelany i częściowo zniszczony przez siły rządowe (w zamku schronienie znaleźli rebelianci).
at/if