Austria - idealne miejsce na urlop także latem
Austria to kierunek popularny wśród Polaków, ale głównie zimą. Alpejskie ośrodki przyciągają doskonałymi warunkami i bliskością od Polski. Latem wybieramy się tu znacznie rzadziej. A szkoda! Zobaczcie, co nowego czeka na turystów w 2015 roku!
Salzburg - stolica klasyki i Hollywoodu
Austria to kierunek popularny wśród Polaków, ale głównie zimą. Alpejskie ośrodki przyciągają doskonałymi warunkami i bliskością od Polski. Latem wybieramy się tu znacznie rzadziej. A szkoda! Zobaczcie, co nowego czeka na turystów w 2015 roku!
"Dźwięki muzyki" - najpopularniejszy musical filmowy w historii - świętuje w 2015 r. 50-lecie powstania. Miasto Salzburg i jego oryginalna sceneria, w której kręcono film, zdobyły popularność na całym świecie dzięki temu właśnie hollywoodzkiemu arcydziełu. Tysiące turystów przyjeżdżają do Austrii *czasem głównie po to, żeby zobaczyć plenery z ukochanego hitu. Dla Amerykanów "Dźwięki muzyki" to jak dla Polaków "Kevin sam w domu". Szczególne znaczenie wśród oryginalnych miejsc akcji z filmu zajmuje *Villa Trapp, w której mieszkała niegdyś rodzina Trappów, a gdzie dzisiaj znajduje się otwarty dla zwiedzających Hotel Garni. W ramach codziennego zwiedzania Villę Trapp (pod warunkiem wcześniejszego zgłoszenia) może odwiedzić każdy fan filmu. Oprowadzanie rozpoczyna się o godzinie 12:00 w południe. 17 października 2015 r. w teatrze Felsenreitschule planowana jest wielka gala na cześć "Dźwięków muzyki". W czasie półtoragodzinnej uroczystości obok fragmentów popularnego musicalu przewiduje się
improwizowane występy gości, na których życie "Dźwięki muzyki" wywarły szczególny wpływ.
austria.info/ if/udm
Salzburg - stolica klasyki i Hollywoodu
Rok 2015 jest także ważny dla pałacu Hellbrunn. Książę arcybiskup Markus Sittikus kazał go zbudować w południowej części Salzburga. Na jego polecenie słynny architekt Santino Solari wzniósł wspaniałą rezydencję w stylu włoskich podmiejskich willi *(_ villa suburbana _), która pod względem okazałości w niczym nie ustępowała swoim pierwowzorom. Tak powstała letnia *rezydencja Hellbrunn z rozległym parkiem i wyjątkowymi w skali światowej ogrodami wodnymi. Dzięki pełnym przepychu salom pałacowym, zaskakującym założeniom ogrodowym i fascynującym kaskadom oraz fontannom Hellbrunn stał się centrum najważniejszych wydarzeń kulturalnych. W ogrodach wodnych odwiedzający do dziś mogą zobaczyć to, co kiedyś cieszyło oko Markusa Sittikusa - tajemnicze groty, poruszane siłą wody figury oraz wyjątkowe fontanny. W 2015 r. Hellbrunn obchodzi czterechsetną rocznicę swojego powstania. Z tej okazji w pałacu zostaną otwarte nowe wystawy, udostępniane w kilku etapach (od zimy 2014 r. do 2016 r.).
Min Weag - obejść cały Vorarlberg
Na przestrzeni rozciągającej się od brzegów Jeziora Bodeńskiego po alpejskie trzytysięczniki natura wyczarowała wyjątkowo malownicze krajobrazy. Szlaki tematyczne w Vorarlbergu odsłaniają tajemnice przyrody i opowiadają o historii tych terenów. Programy krajoznawcze ukazują przyrodę z całkiem nowej perspektywy. "Min Weag" to zwrot w lokalnym dialekcie, oznaczający "moją drogę" ("Mein Weg"). Nową trasę przygotowano we współpracy z lokalnymi przewodnikami górskimi. W 31 całodniowych i półdniowych etapach trasa pozwala obejść cały kraj związkowy od Bregencji, przez dolinę Renu i Las Bregencki do Tannenberg, dalej z Silvretty przez Verwall i Ratikon z powrotem nad Jezioro Bodeńskie.
Min Weag - obejść cały Vorarlberg
"Min Weag" gwarantuje ogromną różnorodność w niewielkim przedziale czasowym, uczy postrzegać krajobraz jak dzieło sztuki. Na uczestników czekają spotkania z ciekawymi ludźmi i nowe doświadczenia. Wędrowcy dowiadują się ciekawostek o mistrzach baroku lub serowych baronach. Znaleziska archeologiczne w Ratikonie, okolicach Silvretty i Arlbergu świadczą, że ożywiony ruch handlowy przez przełęcze istniał już wieki temu. W dolinie Renu natrafimy na ślady pierwszych fabrykantów, jak Johna Sholto Douglassa, którzy potrafili zagospodarować te niełatwe górskie tereny.
Adlerweg w Tyrolu - wędrówka z dreszczykiem emocji
Tak alpejsko, jak jeszcze nigdy wcześniej prezentuje się latem 2015 roku najsłynniejszy szlak w Tyrolu. Szlak Orła (Adlerweg) obchodzi w tym roku dziesięciolecie powstania i zalicza się do najbardziej znanych szlaków w Alpach. Jubileusz ten skłonił pomysłodawcę Adlerweg do znaczącej zmiany przebiegu trasy. Jak dotąd obejmował on 126 etapów i wiele alpejskich wariantów. Od 2015 roku jego alpejski charakter wysuwa się na pierwszy plan. Obecnie istnieją dwie drogi, z dalszych wariantów zrezygnowano. Jedna trasa prowadzi na 24 etapach przez górski świat północnego Tyrolu, druga z nich przebiega na 9 etapach przez masywy górskie Grossglockner oraz Venedigergruppe we Wschodnim Tyrolu.
Adlerweg w Tyrolu - wędrówka z dreszczykiem emocji
Obie nowe trasy Szlaku Orła *są wynikiem redukcji do najważniejszego minimum. Kto podejmie się wyzwania przejścia *Adlerweg, wyrusza w Tyrolu Północnym *w pełną przygód drogę o długości *320 km. Przez 24 etapy pokonuje się 23000 m przewyższenia pod górę oraz około 20000 m w dół. Rzadko kiedy trasa prowadzi na sam dół doliny. Od strony pasma górskiego Kaisergebirge na wschodzie wędruje się przede wszystkim przez góry Rofan, pasmo Karwendel, Tuxer Voralpen, Wettersteingebirge oraz Alpy Lechtalskie. Najbardziej niezwykłe na trasie Adlerweg *we Wschodnim Tyrolu jest jej przebieg pomiędzy grupą górską Venediger oraz *Grossglocknerem - najwyższym szczytem Austrii.
austria.info/ if/udm