Bagna i mokradła w Polsce. Wybierz się na nietypową wyprawę
Bagna i mokradła to pod wieloma względami wyjątkowe miejsca, gdzie żyje wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt. W ludziach tereny bagienne wzbudzają ciekawość, ale także strach. I słusznie, ponieważ są to miejsca, w których trzeba zachować szczególną ostrożność. Łatwo w nich ugrzęznąć i utopić się.
Choć wyprawa na bagna wymaga specjalnego przygotowania, zachęcamy, aby poznać najbardziej znane mokradła na mapie naszego kraju oraz dowiedzieć się więcej na temat ich walorów środowiskowych.
Czym charakteryzują się tereny bagienne?
Bagna i mokradła to obszary, na których panuje przez cały czas podwyższona wilgotność gleby. Wynika to ze specyficznego położenia tych terenów w pobliżu rzek, jezior i innych zbiorników wodnych oraz panujących na nich warunków klimatycznych – dużych opadów deszczu i śniegu. Takie specyficzne warunki to prawdziwy raj dla wielu gatunków roślin i zwierząt, które często nie występują w żadnych innych miejscach. Zniknięcie bagien równałoby się więc ich trwałemu wyginięciu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Sztuka podróżowania - DS7
Tereny bagienne są otaczane ochroną, a wiele z nich znajduje się na obszarach parków narodowych i rezerwatów przyrody. Choć nie wszystkie bagna i mokradła są zarazem torfowiskami, te trzy pojęcia są często stosowane zamienne, jako synonimy podobnych do siebie pod względem przyrodniczym obszarów. O istotnej roli bagien w ekosystemie przyrodniczym świadczy dodatkowo fakt, że istnieje odrębna nauka, która zajmuje się badaniem takich obszarów. Nosi ona nazwę paludologii.
Czytaj także: Dolina Biebrzy - tutaj uciekniesz od zgiełku miasta
Tereny bagienne zazwyczaj wykształcają się w zagłębieniach terenu, co sprzyja gromadzeniu się na nich wód. Najczęściej spotykamy je więc w jarach, dolinach, nieckach, a także na obszarach nizinnych. Ich powstawaniu dodatkowo sprzyja bliskie sąsiedztwo rzek, jezior oraz zatok morskich. Co ciekawe, tereny bagienne nie są charakterystyczne wyłącznie dla klimatu umiarkowanego – występują także w tundrze i tajdze na Syberii oraz w strefie równikowej w Afryce, Ameryce Południowej i w Indonezji.
Największe i najbardziej znane tereny bagienne w Polsce
Polska jest krajem, na terenie którego istnieje sporo terenów podmokłych, bagien i mokradeł. Na wielu z nich znajdują się obszary lęgowe ptactwa. Ich przetrwanie w dużej mierze zależy od obecności bagien, które niestety, wskutek działalności człowieka, mają tendencję do stopniowego osuszania się i zanikania.
Czytaj także: 6 miejsc w Polsce, w których naładujesz akumulatory
Za największe tereny bagienne w Polsce uznawane są obszary wokół jeziora Łebsko. Są to tzw. Bagna Łebskie, które chroni rezerwat przyrody o tej samej nazwie. Kolejne ważne mokradła znajdują się w okolicach jeziora Jamno i noszą nazwę Bagien Jamneńskich.
W naszym kraju sporo jest także bagien zlokalizowanych w dolinach rzek – np. w dolinie Odry i Biebrzy. W dolinie tej drugiej znajdują się najsłynniejsze bagna w Polsce – Bagna Biebrzańskie objęte ochroną przez Biebrzański Park Narodowy.
Ważne pod względem przyrodniczym tereny podmokłe mieszczą się także na terenie Puszczy Białowieskiej – są to Bagna Białowieskie w Białowieskim Parku Narodowym. W pobliżu, na terenie gminy Białowieża, mieści się także rezerwat przyrody Wysokie Bagno, który obejmuje rozległe torfowisko porośnięte borem świerkowym i fragment zatorfionej doliny rzeki Narewka. W tym miejscu znajdują się naturalne siedliska bobrów.
Czytaj także: Parki narodowe w Polsce, które warto odwiedzić w maju
Turystyka bagienna w Polsce
Polskie bagna i mokradła są cenne nie tylko ze względów przyrodniczych, ale także mają niewątpliwe walory turystyczne. Odwiedzeniu tych terenów oraz zgłębieniu ich tajników dodatkowo sprzyja obecność ścieżek edukacyjnych, które prowadzą turystów po objętych ochroną terenach podmokłych, pozwalając im bliżej poznać unikalne walory przyrodnicze tych miejsc oraz docenić ich niepowtarzalne piękno.
Turystyka bagienna może być przy tym oryginalną odskocznią od tradycyjnego zwiedzania, sprzyjając poznaniu i docenieniu zróżnicowanego piękna polskiej przyrody.
Decydując się na wędrówki po bagnach, musimy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa i poruszać się wyłącznie po przeznaczonych dla turystów szlakach i kładkach. Warto również zaopatrzyć się w repelenty, ponieważ podmokłe tereny sprzyjają namnażaniu owadów i jeśli nie zabezpieczymy się, możemy z takiej wędrówki wrócić mocno pokąsani przez komary, meszki i inne latające pasożyty.
Trwa ładowanie wpisu: facebook