Barbados stał się republiką. Elżbieta II nie jest już jego królową
Karaibska wyspa Barbados odrzuciła zwierzchnictwo brytyjskiej monarchii i stała się republiką. Królowa Elżbieta II przestała tym samym być głową tego państwa, a Barbados zerwał ponad 400-letnie więzy z Wielką Brytanią.
Barbados po ponad 400 latach zależności postanowił zerwać z brytyjską monarchią. W poniedziałek, 29 listopada czasu lokalnego dotychczasowa gubernatorka Barbadosu, Sandra Mason została zaprzysiężona jako pierwsza prezydentka tego kraju.
Barbados zaprzysiężył pierwszą prezydentkę wyspy
We wtorek, 30 listopada Barbados obchodzi święto niepodległości. W tegorocznych obchodach, połączonych z ceremonią opuszczenia królewskiego sztandaru, uczestniczył następca brytyjskiego tronu, książę Karol.
"To koniec pewnej ery. Książę Walii patrzy, jak na placu National Heroes Square opuszczany jest królewski sztandar, a wznoszona jest flaga prezydenta. Barbados przechodzi z królestwa do republiki z Sandrą Mason zaprzysiężoną jako pierwsza prezydentka wyspy" - czytamy w poście udostępnionym na profilu Roya Nikkhah na Twitterze.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Barbados pod brytyjską dominacją od 55 lat
Barbados jest jedną z najbardziej zaludnionych i najzamożniejszych wysp na Karaibach. Zamieszkuje go ok. 285 tys ludzi. Odkąd w 1966 r. Barbados uzyskał niepodległość, formalnie głową państwa pozostawała królowa Elżbieta II.
Wyspa przez ostatnie 55 lat należała do tzw. królestw wspólnotowych (ang. commonwealth realms), czyli grupy niepodległych państw, które pozostają w unii personalnej z Wielką Brytanią ze względu na swoją kolonialną przeszłość.
Choć Elżbieta II oficjalnie nie jest już królową Barbadosu, to wciąż sprawuje władzę w takich miejscach, jak:
- Antigua i Barbuda
- Australia
- Bahamy
- Belize
- Grenada
- Jamajka
- Kanada
- Nowa Zelandia
- Papua Nowa Gwinea
- Saint Kitts i Nevis
- Saint Lucia
- Saint Nevis i Grenadyny
- Tuvalu
- Wielka Brytania
- Wyspy Salomona