Trwa ładowanie...
d3k5llp

Bazylika Notre Dame de la Garde

Największe atrakcje
Bazylika Notre Dame de la Garde
Kraj
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Bazylika Notre-Dame de la Garde to jedna z najważniejszych atrakcji Marsylii we Francji. Położona na malowniczym wzgórzu, stanowi jedną z pereł miasta mieszczącego się malowniczo nad Lazurowym Wybrzeżem. To obok Twierdzy If obowiązkowy punkt zwiedzania.

Bazylika Notre-Dame de la Garde – historia

Budowę rozpoczęto z inicjatywy francuskiego króla Franciszka I z rodu Walezjuszy, który zauważył, że okolica nie ma właściwie żadnych umocnień i może zostać zaatakowana od strony Morza Śródziemnego. Pierwsza kaplica została tu wybudowana na początku XIII wieku, z czasem budowlę rozbudowywano. Poświęcono ją Maryi – Dobrej Matce, patronce marynarzy. Całkowicie zniszczona w XV wieku, Bazylika Notre-Dame de la Garde została odbudowana na początku XIX w. według pomysłu Jacques'a-Henriego Esperandieu.

Budowla imponuje luksusowymi materiałami, z jakich została wykonana – marmur i porfir to materiały niedostępne w tym rejonie. Sprowadzono je specjalnie z Włoch.

Bazylika Notre-Dame de la Garde - zwiedzanie

Bazylika Notre-Dame de la Garde w Marsylii to cel licznych pielgrzymek z całego świata. Wśród innych europejskich budowli tego typu wyróżnia ją malownicze położenia na szczycie wzgórza o wysokości 160 metrów. Ze wzgórza, na którym mieści się bazylika, można podziwiać krajobraz miasta i Lazurowego Wybrzeża. Kościół widać z każdego miejsca w mieście.

Bazylika Notre-Dame de la Garde – ciekawostki

Bazylika Notre-Dame de la Garde mieści między innymi symbol kultu maryjnego – figurę Madonny z Dzieciątkiem o wysokości 11 metrów. Wieńczy ona skromną wieżę kościoła, dzięki czemu całość wznosi się na ponad 70 metrów ponad ziemię. Wieża ma cztery piętra i stanowi piękne połączenie marmuru w kilku kolorach: czerwonym, białym i czarnym. Styl Bazylika Notre-Dame de la Garde określa się jako neo-bizantyjski.

Świątynię zamykają niemal dwutonowe drzwi odlane z brązu, a dzwonnicę zdobi dzwon, który waży 8 ton.

Bazylika Notre-Dame de la Garde – zwiedzanie i msze

Bazylika Notre-Dame de la Garde jest otwarta od 7.00 do 18.00, a w sezonie turystycznym o godzinę dłużej. Zwiedzanie bazyliki jest bezpłatne, warto jednak pamiętać, że odbywa się ono poza porami mszy, które odprawia się w Bazylice Notre-Dame de la Garde kilka razy dziennie między 8.00 rano a 18.00. Obok Lourdes to drugie w kolejności najważniejsze miejsce czci kult maryjnego we Francji.

Bazylika Notre-Dame de la Garde - adres i dojazd:

Basilique Notre-Damede la Garde
Rue Fort du Sanctuaire
13281 MARSEILLE Cedex 06

Najwygodniej taksówką lub autobusem – ze Starego Portu (Vieux-Port) jedziemy autobusem numer 60, który kończy swoją trasę niemal pod samą Bazyliką Notre-Dame de la Garde, u stóp wzgórza, w okolicy parkingu. Podróż trwa 20 minut od centrum Marsylii.

Bazylika Notre Dame de la Garde
Czas lotu / jazdy samochodem

Z Warszawy 3h 50 min/20 h. Z centrum Marsylii 20 minut autobusem.

Strefa czasowa

UTC/GMT +1 godzina

Waluta

Euro

Przykładowe ceny

- Bagietka - 2-4 zł
- Sok pomarańczowy - 9 zł
- Wino - godne polecenia już od 20 zł
- Czekolada - 12 zł

Godziny otwarcia

Od 7.00 do 18.00

Ceny biletów

Wstęp wolny, wstęp poza godzinami mszy

Orientacyjna odległość

2 000 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3k5llp
d3k5llp
d3k5llp
d3k5llp

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj