Berlin. Atrakcje
Choć wszystko jest tu precyzyjne i poukładane, czasami mówi się o nim "metropolia paradoksów". Fakt, Berlin potrafi zaskoczyć. Pozytywnie. Przede wszystkim jest nowoczesny, tętniący życiem nocnym i kulturalnym, a ślady przeszłości widoczne są choćby w architekturze miasta. Polacy doceniają możliwość szybkiego dojazdu, przystępne ceny, wieczorne atrakcje oraz muzea i zabytki. Dziś przedstawiamy 10 miejsc, których nie można pominąć na mapie tej metropolii.
Choć wszystko jest tu precyzyjne i poukładane, czasami mówi się o nim "metropolia paradoksów". Fakt, Berlin potrafi zaskoczyć. Pozytywnie. Przede wszystkim jest nowoczesny, tętniący życiem nocnym i kulturalnym, a ślady przeszłości widoczne są choćby w architekturze miasta. Spacerując jego ulicami warto mieć na uwadze, że po wojnie podzielony był między 4 państwa i to one decydowały o tym, co i jak odbudować. Dawniej przedzielony murem, dziś jednoczy ludzi i kultury. Berlin stwarza każdemu przyjazne warunki - nie tylko do zwiedzania miasta, ale przede wszystkim do rodzinnego życia. Widać to na ulicach, placach, w knajpkach i parkach. Dzieci są wszędzie. Nie ma się co dziwić, że stolica Niemiec jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez naszych rodaków miast, jeśli chodzi o krótkie wypady. Wyprzedza nawet Londyn i Amsterdam. Doceniamy możliwość szybkiego dojazdu, przystępne ceny, wieczorne atrakcje oraz muzea i zabytki. Dziś przedstawiamy 10 miejsc, których nie można pominąć na mapie t
Brama Brandenburska bez wątpienia jest najbardziej rozpoznawalnym zabytkiem Berlina. Trafia tu każdy, kto odwiedza miasto. Została wzniesiona w latach 1788-1791 według projektu Carla Gottharda Langhansa, niemieckiego architekta, pochodzącego z Kamiennej Góry (woj. dolnośląskie). Dziś to jedyna spośród 18 bram wchodzących w skład dawnych murów miejskich, która przetrwała do czasów współczesnych. Dawniej dzieliła miasto na część zachodnią i wschodnią. Po upadku muru stała się symbolem jedności Niemiec.
Marta Legieć
Reichstag, Berlin
Siedziba niemieckiego parlamentu jest dla Niemców dumą narodową. To niezwykłe miejsce, zanurzone w burzliwej historii kraju, stoi tu od 1894 roku. Po II wojnie światowej budynek znalazł się po stronie Berlina Zachodniego, tuż obok przechodził mur. Od kiedy Berlin stał się stolicą Niemiec, Reichstag znowu stał się najważniejszym budynkiem kraju. Jest on wyjątkowo atrakcyjny dla turystów od kiedy do ozdobnej fasady dobudowano nowoczesną szklaną kopułę, którą można zwiedzać tylko po zarejestrowaniu się (trzeba to zrobić z dwudniowym wyprzedzeniem). W latach 1999-2012 Reichstag odwiedziło ponad 15 mln turystów!
Mur Berliński, Berlin
Mur Berliński powstał 13 sierpnia 1961, dzieląc miasto na część wschodnią - kontrolowaną przez Rosjan i zachodnią - strefę wpływów aliantów (Amerykanów, Brytyjczyków i Francuzów). Do jego obalenia w 1989 roku, był jednym z symboli zimnej wojny. Niewielkie fragmenty betonowej płyty muru znajdziemy w wielu punktach miasta. Najdłuższy 200-metrowy niezburzony fragment, będący jednocześnie wystawą zdjęć na świeżym powietrzu, znajdziemy przy ulicy Niederkirchnerstrasse, w pobliżu Placu Poczdamskiego.
Checkpoint Charkie, Berlin
Dziś stoi tu już tylko niewielka biała budka, ale w okresie zimnej wojny było to jedno z najbardziej znanych przejść granicznych między NRD a RFN. Mieściło się w samym sercu Berlina, na skrzyżowaniu ulic Friedrichstrasse z Zimmerstrasse. Zgodnie z rozporządzeniem władz NRD przejście było przeznaczone wyłączne dla cudzoziemców - turystów i personelu dyplomatycznego. W 1991 roku armia Stanów Zjednoczonych oficjalnie opuściła "Checkpoint Charlie". Od tego czasu stał się on symbolem zimnej wojny i popularną atrakcją turystyczną. Tuż obok symbolicznego punktu kontroli granicznej znajduje się dzisiaj Muzeum Muru Berlińskiego.
Wieża telewizyjna na Alexanderplatz, Berlin
Z wznoszącej się na Alexanderplatz wieży, zarówno dorośli, jak i dzieci, mogą podziwiać panoramę miasta z perspektywy lecącego ptaka. Konstrukcja mierząca łącznie z iglicą 368 metrów wysokości jest oficjalnie najwyższą budowlą Niemiec i druga najwyższą w UE. Każdego roku na szczyt wieży wjeżdża ponad milion turystów z 86 krajów. Oglądają Berlin z tamtejszego baru lub z obrotowej restauracji. Jednak nawet jeśli nie zdecydujemy się wjechać na jej szczyt, trudno przejść obok obojętnie. Natomiast sam Alexanderplatz jest dawnym centrum Berlina Wschodniego.
Berlińskie zoo
W Berlinie łatwo znaleźć miejsce na piknik czy po prostu odpoczynek. Wielkim plusem miasta jest imponująca liczba parków, ogrodów i innych przestrzeni zielonych. Wśród nich wyróżnia się miejskie zoo, charakteryzujące się jedną z największych na świecie liczbą gatunków zwierząt. Założony w 1844 roku, jeden z największych ogrodów zoologicznych Niemiec, do dziś znajduje się wśród głównych punktów zwiedzania większości wycieczek do Berlina. Można tu podziwiać namiastkę każdego kontynentu, niezwykłe i najdziwniejsze gatunki zwierząt oraz roślin. Tuż obok berlińskiego ogrodu zoologicznego znajduje się akwarium, najstarsze w Europie i jedno z największych na świecie.
Wyspa Muzeów, Berlin
To nie przypadek, że Berlin określa się mianem _ metropolii muzeów _. Znajduje się tu jeden z największych i najbardziej znanych kompleksów muzealnych na świecie. Bijące serce kultury miasta znajdziemy na odnodze Szprewy. Tutejsza Wyspa Muzeów (od 1999 r. na liście UNESCO) kryje w sobie Stare i Nowe Muzeum, Muzeum Pergamońskie, Muzeum im. Bodego i Starą Galerię Narodową. Ten kompleks to ważne miejsce w turystyce Berlina. Na podziwianie zbiorów najlepiej zarezerwować cały dzień.
Plac Poczdamski, Berlin
Przed wojną był najruchliwszym miejscem w Berlinie. Niemal doszczętnie zniszczony, popadł w zapomnienie na długie 40 lat i leżał odłogiem na granicy Wchodu i Zachodu. Wiele się zmieniło po zjednoczeniu Niemiec. Dziś Plac Poczdamski to znowu centrum handlowe i kulturalne miasta, z ekscytującymi konstrukcjami ze szkła i stali. Uwagę zwraca m.in. kompleks Sony Center będący symbolem nowoczesnego Berlina. Budynek składa się z kilku wieżowców połączonych spektakularną, podświetlaną kopułą. Wewnątrz znajdziemy sklepy, restauracje, centra konferencyjne, biura, muzea, mini Legoland. Jest też jedno z najnowocześniejszych kin w Berlinie. Na placu przed kompleksem pozostawiono fragment Muru Berlińskiego, przed którym chętnie fotografują się turyści.
Ku’damm, Berlin
Kürfurstendamm, w skrócie Ku’damm, to naszpikowana sklepami, knajpami i punktami usługowymi ulica, stanowiąca dawne centrum Berlina Zachodniego. Dawniej skrócona jej nazwa stała się synonimem życia miejskiego właśnie w zachodniej części miasta. I dziś znajdziemy tu ekskluzywne butiki największych światowych projektantów, teatry, kawiarnie i kluby nocne. 3,5 - kilometrowy bulwar wiedzie od Breitscheidplatz z kościołem Cesarza Wilhelma w Charlottenburgu aż do Rathenauplatz w Grunewaldzie, gdzie zaczyna się część willowa zachodnich rejonów miasta. Nie brak tu zacisznych zaułków, z których łatwo trafić do zagłębia restauracyjnego na Savignyplatz.
Wurst
To taki sam symbol Berlina jak Brama Brandeburska czy Reichstag. W centrum miasta niemal wszędzie pachnie kiełbasą podgrzewaną na grillu. Sztuką jest wybór jednej z 1500 odmian. Poza kiełbasą podawaną w towarzystwie musztardy i chleba, trzeba koniecznie spróbować_ döner kebaba _. W Berlinie jest ponad 1300 miejsc serwujących to danie. Jak to się stało, że to obecnie jedna z najpopularniejszych potraw w mieście? Wszystko dzięki tureckiemu imigrantowi. To Kadir Nurman, który przybył do Berlina w latach 60. XX w. zapoczątkował ten trend.
Marta Legieć