Berlińskie atrakcje
Berlin jest oazą ciszy i spokoju, ale jednocześnie pozostaje tętniącą życiem metropolią. Jako tradycyjne miasto kultury niemieckiej, Berlin od wieków przyciągał artystów i intelektualistów ze wszystkich stron świata.
Jakość życia
Niektóre europejskie stolice nazywane są miastami-muzeami, o Berlinie natomiast można powiedzieć, że jest miastem muzeów. Jeśli pierwsze wrażenia z pobytu tutaj rozczarują nas, na pewno zmienimy zdanie po bliższym poznaniu Berlina. Chociaż niektóre dzielnice są jeszcze szare i zniszczone, miasto ma wiele do zaoferowania. Nieczęsto zdarza się, by zwiedzać tak spokojną i pełną zieleni stolicę, zapewniającą równie wysoką jakość życia.
Zieleń
Parki i tereny zielone zajmują blisko 30% powierzchni Berlina. Dzięki dużej przestrzeni (mieszka tu tylko 3,4 mln osób) Berlin jest miastem, w którym można swobodnie żyć i bez trudności poruszać się samochodem. Ponadto, mimo niedawnych podwyżek, stolica Niemiec wciąż pozostaje przystępna cenowo.
Kultura i sztuka
Berlin jest oazą ciszy i spokoju, ale jednocześnie pozostaje tętniącą życiem metropolią. Jako tradycyjne miasto kultury niemieckiej (w pełnym tego słowa znaczeniu), Berlin od wieków przyciągał artystów i intelektualistów (a także kontestatorów) ze wszystkich stron świata, co dodatkowo nadało mu wymiar wielokulturowy (\"Multikulti\"). Fakt ten został również zaakcentowany niedawnym przeniesieniem ambasad z Bonn do Berlina. Jednocześnie, dzięki dużej liczbie studentów, stolica Niemiec jest miastem ludzi młodych (mieszczą się tu 4 ważne uniwersytety i 13 szkół wyższych).
Podsumowując, w Berlinie czekają na nas liczne muzea (ponad 170), teatry (około 70) i opery (jest ich 3, w tym jedna Opera Komiczna), czy też kawiarnie, bary, restauracje i kluby nocne. Każdy znajdzie w Berlinie coś dla siebie: pomniki upamiętniające ważne wydarzenia, Muzeum Pergamonu, Muzeum Etnologiczne, Muzeum Sztuki Indyjskiej, Muzeum Sztuki Wschodnioazjatyckiej, Muzeum Kultur Europejskich, Muzeum Żydowskie, Niemieckie Muzeum Historyczne, Muzeum Erotyki, galerie malarstwa i sztuki, wystawy, ulicę Simon-Dach z mnóstwem pubów, Kollwitzplatz i jego ogródki piwne oraz wiele innych atrakcji. Pytanie tylko, Berlin za dnia, czy też Berlin nocą!
Miejsce obciążone historią
Berlin przeżył dyktaturę Hitlera, doświadczył pogromu i deportacji Żydów, bombardowań wojennych, a przede wszystkim był świadkiem wydarzeń związanych z istnieniem muru berlińskiego w latach 1961-1989. Mimo że minęło już ponad 15 lat od zjednoczenia, ślady blisko 30-letniego podziału Niemiec można jeszcze zauważyć, np. w zachowaniu mieszkańców poszczególnych części miasta. Każda dzielnica jest przy tym inna: dawny Berlin Wschodni, zwłaszcza w okolicach byłego muru, przejawia tendencję kontestacyjną, natomiast dzielnice graniczące z murem po stronie zachodniej to istna mieszanka kulturowa. W sercu dawnego Berlina Zachodniego panuje duch elegancji, a na Potsdamer Platz zobaczymy modernistyczną infrastrukturę. W tak różnorodnym Berlinie odczuwa się lekkość i swobodę (co jest nietypowe dla całych Niemiec).