Trwa ładowanie...

Bezpłatny przejazd pociągami na Śląsku. Wszystko przez smog

Darmowy przejazd pociągiem dla kierowcy samochodu i osoby towarzyszącej. To akcja zorganizowana przez Koleje Śląskie Przeprowadzają ją z powodu wysokiego stężenia pyłu w regionie, które w poniedziałek 15 stycznia znacząco przekroczyło dopuszczalne normy.

Share
Bezpłatny przejazd pociągami na Śląsku. Wszystko przez smogŹródło: Gliwice / Shutterstock.com, fot: Tomasz Klimas
d1ozjg1

Należące do samorządu województwa Koleje Śląskie, po raz pierwszy w tym roku, zdecydowały się na wprowadzenie bezpłatnych przejazdów, mających zachęcać kierowców do pozostawienia aut w garażach. Zdecydowały się w weekend na taki krok z powodu złej jakości powietrza. Już kilka dni przed ogłoszeniem akcji przewidywano, że w poniedziałek 15 stycznia stężenia pyłu zawieszonego w powietrzu znacząco przekroczy dopuszczalne normy.

Darmowe przejazdy obowiązują w całej sieci Kolei Śląskich, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki-Bohumin oraz pociągów "Ornak" na odcinku Żywiec-Zakopane. Możliwość bezpłatnych przejazdów będzie obowiązywać przez cały poniedziałek, aż do północy. Co zrobić, aby z nich skorzystać? – Wystarczy podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny. W przeciwieństwie do poprzedniej akcji, w tym roku nie trzeba być właścicielem pojazdu. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą – poinformował w niedzielę przewoźnik.

Wszystko co musisz wiedzieć o smogu. Co w nim jest?

Rozważa się, aby darmowe przejazdy były także wprowadzone w innych środkach komunikacji w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), czyli w autobusach, tramwajach i tyskich trolejbusach. Zarząd GZM przygotował porozumienie w tej sprawie z tymi trzeba przewoźnikami. Jeśli zostanie podpisane, możliwe będzie wprowadzenie - w przypadku smogu - bezpłatnych przejazdów również w komunikacji miejskiej.

d1ozjg1

Dopuszczalne stężenie pyłów

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy. To właśnie z tak złym stanem powietrza mają do czynienia mieszkańcy Śląska. Eksperci ostrzegają, że pył jest szczególnie szkodliwy dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężki czy, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne.

d1ozjg1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ozjg1
d1ozjg1